HYALURONİK ASİT 101

Hyalüronik asit dünyasına giriş yapmadan önce bilmeniz gerekenler ve hyalüronik asit içeren ürünler...

Cilt bakımının önemi her geçen gün artıyor. Hem sağlık hem de güzellik için büyük bir öneme sahip cilt bakımında; moda alanında olduğu gibi trendler sürekli değişiyor. Günümüz trendleri arasında Hyalüronik asit ilk sıralarda yer alıyor. Sayısız yararı olan bu maddenin, cildiniz için kullanımı da oldukça güzel sonuçlar veriyor.

Hyalüronik asit nedir?

Cilt bakımının popüler trendlerinden olan Hyalüronik asit, vücudumuzda tüm bağ dokusunda eklemlerde ve ciltte doğal olarak yer alan glikozaminoglikan denilen amino asit içeren polisakkarit formunda bileşenler arasında yer alıyor. Kendi ağırlığının 1000 katı kadar su tutabilen Hyalüronik asit; bu özelliğiyle cildi nemlendirirken, esneklik kazanmasını sağlıyor. Bu da daha canlı, dolgun ve ışıltılı bir cilt anlamına geliyor.

Hyalüronik Asidin Faydaları

Hyalüronik asit nedir öğrendiğinize göre faydalarından da bahsedelim. Yaşlanma geciktirici ve nemlendirici birçok ürünün ana maddesi olan Hyalüronik asit aslında cilt için en gerekli maddelerden birisidir. İnsan vücudunda ortalama 15 gram kadar bulunan bu madde yaş ilerledikçe ve hormonal değişimler yaşandıkça azalır. Bu durum cildin canlılığını kaybetmesine, kırışıklıklar oluşmasına neden olur. Kuru ciltlerin ihtiyaç duyduğu nemi bu madde olmadan kazanması zahmetli bir iştir. Düzenli kullanıldığı takdirde cildin çok daha esnek olmasını sağlayan bu maddenin saymakla bitmeyen yararları arasında en önemli etkisi cildin canlılığını ve doğallığını korumasına yardımcı olmasıdır. Sivilcenin baş düşmanlarından biri olan Hyalüronik asit; sivilce izlerinin yok olmasını sağlarken, sivilce oluşumunu da engeller. Bu maddeyi kullanmak cildinizin daha canlı ve parlak görünmesini sağlar. Cildi dış etkenlere karşı koruyan antioksidan bir yapıya sahiptir. Antibakteriyel bir madde olması, yaraların iyileşmesine yardımcı olmasını ve yaraların enfekte olmasını engellemesini sağlar.

Hyalüronik Asit Nasıl Kullanılır?

Cildinizin en önemli ihtiyaçlarından olan Hyalüronik asidi elde etmek oldukça kolaydır. Yüksek bağ dokusu ve kolajen içeren tavuk, et suyu, kırmızı et gibi yiyeceklerde bulunan bu madde; aynı zamanda soyalı besinlerde, C vitamini açısından zengin Meyvelerde ve ıspanak, marul, kuşkonmaz, Brüksel lahanası, karnabahar, brokoli, yeşil fasulye gibi magnezyum içeren sebzelerde bulunur.

Krem ve serum formundaki çoğu cilt bakım ürünlerinin ana maddesi Hyalüronik asittir. Cilt bakımında kullandığımız Hyalüronik asit kremler, günlük kullanım durumunda; cildinizi gözle görülür şekilde güzelleştirecektir. Hyalüronik asit serumlar ise mevsim geçişlerinde sabah ve akşam cilde uygulanırsa daha yararlı olur. Cildin en çok nem kaybettiği dönem mevsim geçişleri olduğu için; özellikle bahar aylarında, kullandığınız Hyalüronik asit krem yetersiz kalabilir. Bu dönemlerde Hyalüronik asit serum da kullanmanız, cildinizin daha sağlıklı olması için önemlidir. Hyalüronik asit serumu yüz ve boyun bölgesine bir pamuk yardımıyla masaj yaparak uygulayabilirsiniz.