KARŞINIZDA OTOBRONZANLAR

Güneşin zararlı ışınları olmadan bronzlaşmaya hazır mıyız ?

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 15 Haziran 2014
KARŞINIZDA OTOBRONZANLAR


Bugünlerde herkeste bir telaş. Kiminin düğün telaşı kiminin mezuniyet balosu heyecanı. Ortak olan sorun ise bronz görünüm. Hepimiz biliyoruz ki bu sezon beyazlık moda ama yine de giydiğimiz kısa elbiselerin altında ya da plajlarda 'peynir gibi' gezmeyi tercih etmiyoruz! Öte yandan, havuz ve deniz mevsimi daha tam açılmadığı için doğal yollardan bronz olmak da zor. O zaman elde belirli seçenekler kalıyor... İlki ve (maalesef) en zararlısı solaryum. Güneşten korunmak ne kadar önemliyse aynı zamanda UV-A ışınlarından korunmak da o kadar önemli. Çünkü hepimiz biliyoruz ki bu ışınlara maruz kaldığımızda kendimizi kansere karşı savunmasız hale getiriyoruz. İkinci bir yöntemse bu unsurlar da göz önüne alındığında oldukça zararsız ve kolay bir yöntem: 'Otobronzan'. Peki nasıl çalışıyor bu güneşsiz bronzlaştırıcı işlemi?

Öncelikle vücudunuzu ve eğer kullanacaksanız yüzünüzü bu işleme hazırlamanız gerekiyor. İşin uzmanları ilk olarak vücudunuzu tüylerden arındırmayı ve ardından peeling yapmayı öneriyor. Araştırma yaparken öğrendiğimiz bir diğer unsur vücut peelingi yerine kese yapmanız yönünde. Bu şekilde ölü deriden kurtulup çok daha yumuşak bir tene sahip olabiliyorsunuz.

Diğer bir önemli konu vücudunuzu iyice nemlendirmek. Çünkü iyi nemlendirilmiş ciltte bu kremler çok daha kolay uygulandığından siz de daha homojen bir sonuç elde edebilirsiniz. Eğer yüzünüze de uygulama yapacaksanız mutlaka makyajınızı silmeniz ve cildinizi iyice nemlendirmeniz gerekir.~

Sıra geldi otobronzan işlemini uygulamaya. Öncelikle eğer alerjik bir cilde sahipseniz siz de hipoalerjenik ve parfümsüz ürünler tercih etmelisiniz. Yağlı bir cildiniz varsa jel formundaki ürünleri kullanmanız gerekirken kuru bir cilde sahipseniz krem olan ürünleri tercih etmelisiniz. Başlamadan önce küçük bir alanda denemeniz de sizin için oldukça faydalı olur.

Kullandığınız ürüne göre değişmekle birlikte otobronzanlar iki ya da üç saatte renklerini verirler. Siz daha koyu bir ten rengi istiyorsanız gece uygulayıp yatabilir ve sabah duşunuzu alabilirsiniz. Ufak bir not; gece kullanım yaptığınızda mutlaka bir saat beklemenizi öneriyoruz yoksa güzelim yatak örtüleriniz kahverengi kremle kaplanabilir.

Bir diğer önemli konu da uygularken mutlaka eldiven kullanmanız. Çünkü eldiven kullanmadığınız takdirde ellerinizin turuncu olma olasılığı oldukça yüksek. Bu kremleri uygularken mutlaka hızlı davranmanız ve dairesel hareketler yerine yatay ve dikey hareketlerle uygulamanız çok önemli.

Otobronzanlar da bir diğer önemli konu da devamlılık. Çünkü bu kremlerle tek bir seferde istediğiniz renge ulaşmanız pek mümkün değil. Zaten düzensiz kullanan çoğu kadının söylediği en önemli konu da bu. Düzensiz kullanımdan sonra cildin turuncu ya da daha doğal olmayan bir cilt rengine ulaşması!

Elbette güneşin verdiği bronz ve ışıltılı görünümü bu kremlerden almak mümkün değil ama yine de hafif de olsa ten renginizin bronzlaşmasını istiyorsanız bu yöntem tam size göre. Aynı zamanda solaryumdan çok daha bütçe dostu ve zararsız!

EMEL OKŞAR

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.