KAŞLAR BÜYÜTEÇ ALTINDA

Yüzümüze ifadesini veren kaşlar en ideal haline nasıl gelir? Uzmanlar anlatıyor.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 22 Ocak 2015
KAŞLAR BÜYÜTEÇ ALTINDA
İnce ve kavisli. Yakın zamana kadar kaşlarımızı bu şekle sokmaya çalışıyorduk. Ancak son iki sezonda, kaşlara bir haller oldu. Gittikçe kalınlaşmaya, ünlülerin ve kadınların tercihi olmaya başladılar. İnce kaşları sevenlere üzücü gelebilir ama bu trend bir süre daha devam edeceğe benziyor. Hollywood'u etkisi altına alan 'kalın kaş modası', Türkiye'ye de sıçradı. Angelina Jolie, Kate Winslet, Madonna ve Natalie Portman gibi ünlü oyuncuların 'trend'leştirdiği yeni akım ülkemizde de çoktan favori haline geldi. Peki, nedir ideal kaşın sırrı? Sırf trend oldu diye herkes tek tip kaşla mı gezmeli? Acaba kaş biçiminiz; yüz şekliniz, ten renginiz ve karakteriniz göz önünde bulundurulduğunda doğru seçim mi? Tüm bu soruların cevabını ve ideal kaşı bulma yolculuğunda başvurulan yöntemleri, uyguladıkları tekniklerle öne çıkan uzmanlardan öğrendik.

ARALIKLARI DOLDURMAK İÇİN MİKRO PİGMENTASYON


“Kaş şeklinin bakışlar üzerinde o kadar büyük önemi var ki, ifadeye etkisi neredeyse burun ameliyatına denk” diyen Renee Klinik'ten Güzellik Koçu Nur Bilen Yavuzer, kaş şekillendirmede uyguladığı mikro pigmentasyon yöntemiyle biliniyor. İngiltere'de teknikle ilgili eğitimler alan Yavuzer'in aynı zamanda profesyonel makyaj artistliği ve eğitmenliği diploması da bulunuyor.

Kaş şeklimizi belirlerken nereden yola çıkmalıyız?


NUR BİLEN YAVUZER: Göz yapısı ve yüz şekli ilk dikkat etmemiz gereken nokta. Yuvarlak yüzlerde fazla düz kaşlardan uzak durmalı, hafif de olsa kaşta kavis mutlaka olmalı. Uzun yüzlerdeyse tam tersi; kavis ya da yuvarlak açılar yüzü daha uzun göstereceğinden, düz kaş tercih edilmeli. Kemikli ve kare yüzde kaşlar olabildiğince kalın tutulmalı, çünkü ince kaşlar kemikli yüzü sert gösterir. İri ve yuvarlak gözlerde kaş ve göz arasındaki mesafe çok fazla açılmamalı, çekik gözlerdeyse kavisli kaşlar tercih edilmemeli.

Kalın kaş sizce neden bu kadar trendy oldu??


N.B.Y.: Kaşlar da modaya göre şekil değiştiriyor, çünkü ifademizin giydiklerimizle uyumlu olması, trendleri daha kuvvetli hale getiriyor. Beraberinde günümüz kadını yoğun hayat temposu içinde çok fazla şeye yetişmeye çalışıyor, dolayısıyla daha dinamik bir görünüme ihtiyaç duyuyor. Kalın kaşlar da kişiyi daima daha genç ve enerjik gösterir.

 Uyguladığınız mikro pigmentasyon tekniğini anlatır mısınız?


N.B.Y.: Aslında deriye yapılan kalıcı ya da yarı kalıcı tüm işlemler gibi bir çeşit dövme. Adından da anlaşıldığı gibi, pigmentleri mikro incelikteki iğnelerle deri altına yerleştiriyoruz. Bu pigmentler tüm alerjik testlerden geçmiş ve belirli sağlık kuruluşları tarafından mutlaka onaylanmış olmalıdır. Uygulamadan önce hem doğru şekli hem de rengi bulmak için oldukça zaman harcıyoruz. Şekil ve renk belirlendikten sonra bölge anesteziyle uyuşturuluyor, yaklaşık iki saat süren işlem süresince hiç acı hissedilmiyor. Uygulamadan sonra hafif kaşınma oluyor ve iki hafta sonunda iyileşme gerçekleşiyor.

Bu teknikte dikkat edilmesi gereken noktalar neler?
N.B.Y.:
Kişinin mutlaka önceden edindiği bazı alışkanlıkları ve istekleri oluyor ama benim için ifadesine yakışacak şekli bulmak ve cilt alt tonuna uygun rengi belirlemek çok önemli. Örneğin alt tonu sıcak birine koyu ve soğuk bir renk uygulanırsa kaşlar griye döner. Sıcak bir renk direkt uygulanırsa bu kez kızıl olur. Pigmentler cilde dışarıdan uyguladığımız malzemeler gibi değildir, her ciltte farklı renge döner. Bu yüzden kullanılan boyalar nötralize edilmeli, yani içlerindeki kızıla ve griye dönebilecek pigmentler pasif hale getirilmelidir.

İşlemin etkisi ne kadar sürüyor?
N.B.Y.:
Renkler 1.5-iki yıl içinde silinir. İlk uygulamadan bir ay sonra işlemi rötuş amaçlı tekrarlıyorum. Rengi koruyarak devam etmek istenirse 12-15 ay zarfında tekrarlanmasını öneriyorum.~ USTURA YÖNTEMİYLE DAHA GÜR KAŞLAR


Meryem Uzerli'den Belçim Bilgin'e, pek çok ünlü ismin kendini emanet ettiği Kaş Tasarımcısı Esmeray Yıldırım'ın adını son zamanlarda sıkça duyuyoruz. Yapı ressamlığı mezunu olan ve güzellik uzmanlığı konusunda sertifikaları bulunan Yıldırım'ı bu kadar vazgeçilmez kılanın ne olduğunu, kaşlara şekil verirken nasıl bir teknik uyguladığını merak ettik ve kapısını çaldık.

Nedir Esmeray Yıldırım'ın sırrı?
ESMERAY YILDIRIM:
Kaşla ilgili işlemler yıllarca sadece “gözün üzerindeki tüyleri alma, toparlama” olarak sınırlandırıldı ama kaş, aslında yüzünüzün bütün hatlarını, surat ifadenizi, hatta karakterinizi gösterir. Kaşı şekillendirirken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur gözler, bakış noktası ve yüz hatlarıdır. Bu YILDIRIM noktalardan yola çıkarak yüz şekline, kaş yapısına, biraz da karakterine göre doğru kaşı ortaya çıkararak kişiye yeni bir ifade kazandırıyorum.

En uygun kaş şeklini belirlerken nasıl bir yol izliyorsunuz?
E.Y.:
Kaşları şekillendirirken kişinin mimiklerine, kas yapısına, saçlarına, ruh haline ve en önemlisi yüz hatlarına ve bakış noktalarına dikkat ediyorum.

Son zamanlarda kalın ve düz kaşlar çok revaçta. Sizce bu tip kaş şeklini herkes kullanabilir mi?


E.Y.: Kaşta trend olmaması gerektiğine inanıyorum. Bence herkesin yüz şekline ve ifadesine göre tek doğru kaş şekli olabilir. Etrafınızdakilerde kalın kaşları beğeniyor olabilirsiniz ama belki de sizin hatlarınıza ince ve kavisli kaş şekli daha çok yakışıyordur. Tabii ki zaman zaman farklı şekiller denemek isteyebilirsiniz fakat bu bence kişinin bir giysiyi vücut hatlarına yakışmadığı halde sırf trendy olduğu için giymesine benziyor.

Kaş nerede başlayıp nerede bitmeli, kavis tam olarak hangi noktada olmalı?


E.Y.: Bunu öğrenmenin kolay bir yolu var; elinize bir kalem alıp aynanın karşısına geçin. Kalemin düz ucunu ağzınızın kenarına koyun ve kalemin gövdesini burun kanadınızın hizasından geçirerek sivri ucunu gözün başlangıç kısmına doğru uzatın. Kalemin kaşa değdiği yer, kaşın başlaması gereken noktadır. Orta noktası burnunuzun yanında sabit kalacak şekilde kalemi göz bebeğinize doğru hareket ettirin. Kalemin gövdesi irisin bitiş noktasındayken ucunun gösterdiği yer, kaşın çizdiği kavisin en yüksek noktası olmalıdır. Kalemi bu defa gözünüzün bittiği dış kenara doğru hareket ettirin. Kaşın bitiş noktası, bu hattın uzantısına denk düşmelidir. Bu hizanın altında kalan alanı cımbızla temizlemek gözlerinizi olduğundan daha kalkık ve aydınlık gösterir.

Küsen kaşları tekrar çıkarmanın bir yolu var mı?


E.Y.: Benim bu gibi durumlarda uyguladığım ve iyi sonuç aldığım işlemlerden biri, ustura tekniğiyle kaşın zayıf noktalarını güçlendirmek. Ancak bu yöntemi kendi başına denemeniz olumsuz sonuçlar yaratabilir. Kaşın daha gür çıkmasını sağlamak adına vitamin içeren kaş besleyicilerden de fayda beklenebilir. Bu bakımlar uygulandıktan sonra kaş bir ay uzamaya bırakılmalı; bu, kaşın kendini toparlamasını sağlar.

ONLAR HANGİ KAŞ ŞEKLİNİ TERCİH EDİYOR?


Esmeray Yıldırım'ın danışanlarından Azra Akın'ın yüz şekli oval olduğu için daha fazla seçeneği bulunsa da, uçlara doğru kavis kazanan kaşlarıyla ideal seçimi yapmış. Demet Evgar, kalp şeklindeki yüz biçimi ve iri gözleri sebebiyle kaşlarında düz ve kalın bir form tercih etmiş. Yıldırım, Gözde Çığacı'nın kaşlarına kavissiz bir biçim vererek yüzünün uzunluğunu dengelemiş. Meryem Uzerli, düşük göz kenarlarını ucu içe dönük kaş biçimiyle gizlemiş.

ESTETİSYEN GÖRÜŞÜ


“İletişim bakışlarla başlar, gözlerin ifadesini kaşlar belirler” diyen Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ali Murat Akkuş, ideal kaşların nasıl olması gerektiğine ve kaş estetiğinde en geçerli yöntemin hangisi olduğuna açıklık getiriyor.?l Göz ve kaş arasındaki mesafenin yeterince açık olması, çekici ve özgüveni yüksek bir ifade sunar. Bu mesafenin kısa olması, yani kaşlarla gözlerin birbirine çok yakın durması depresif ve sert bir ifade verir.?l Göz kenarları düşük birinde kaşların ucunun yukarıda kalması kontrastı artırır, bu da gözlerin düşük görünmesine yol açar. Örneğin Angelina Jolie'nin kaş modeli Penelope Cruz'a uygun değildir. Penelope Cruz'un göz kenarları düşük, kaşları da gözlerine yakın olduğu için kaş kenarı yukarıda tutulursa göz düşüklüğü ortaya çıkar.?l Ortası çok kapalı kaşlar insanı sert bakışlı gösterebilir. Kaşın arası gereğinden fazla açıksa bu kez de burun çok fazla ön plana çıkar.?l Kaşların dolgunluğu da şekli kadar önemli. Üst göz kapağındaki boşluk kişiyi yaşlı gösterebiliyor. Bebeklere dikkat edin, üst göz kapakları doludur. Kaş kenarı altına uyguladığımız dolgularla veya kaş askılama ameliyatları esnasında bölgeye yağ enjeksiyonu yaparak genç bir ifade sağlayabiliyoruz.?l Kaş düşüklüğü botoksla giderilemiyorsa veya kalıcı çözüm aranıyorsa kaş askılama yöntemlerini öneriyoruz. Bu ameliyatlar günümüzde endoskop yardımıyla kolayca uygulanıyor. Alından, saç içinden girilerek kaş yukarı taşınıyor ve istenilen seviyede sabitleniyor. Bu operasyon esnasında kaş kavisini kaybetmemek, doğal bir görünüm sağlamak için oldukça önemli.

RÖPORTAJ: ELİF TUNCEL

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.