ELLE STYLE AWARDS X M.A.C Ödül Töreni İçin Son
  • GÜN
  • SAAT
  • DAKİKA
  • SANİYE

Meyve bahçesi

Kozmetik dünyasının oyuncuları

Pürüzsüzleştiriyor, koruyor ve besliyor... Kremler, serumlar ya da maskelerde kullanılan meyvelerin yüksek konsantreli içerikleri aynı zamanda güzelliğin önemli birer oyuncuları. 

Kivi, papaya ya da nar gibi tropik meyveler çoğunlukla bol güneş ve az suyun bulunduğu sıra dışı klima ortamlarında büyüdüklerinden, yaşamlarını sürdürebilmek için zaman içinde kendi koruma sistemlerini oluşturuyorlar. Bu yüzden kozmetik endüstrisinin de onların bu mucizevi hayatta kalma sırlarından kendi adına faydalanmak istemesi şaşırtıcı değil. Kozmetik endüstrisi her geçen gün yeni etkilerini keşfettiği meyveleri özellikle yaşlılık karşıtı ürünlerinde kullanmayı tercih ediyor. 

Deniz aşırı meyvelerde, özellikle enzimleri öne çıkıyor. Bu proteinler, ölü deri hücrelerini arındırma özelliğine sahip olduklarından özellikle ciltteki yüzeysel kırışıklıklar için kullanılıyor. Kivi, papaya ve narın bir diğer artısıysa C vitamini açısından zengin oluşları. Bu özellikleriyle cildin bağ dokusunu güçlendirirken aynı zamanda serbest radikallere karşı mükemmel birer koruyucuya dönüşüyorlar. Ayrıca kolajen sentezini düzenleyerek cildin kan dolaşımını harekete geçiriyor olmaları da bir diğer mucizevi özellikleri. Kivinin yanı sıra nar da zengin C vitamini içeriği ve B vitamini kompleksiyle hücresel enerji üretimine sağladığı katkıyla öne çıkıyor.