MÜCEVHER ETKİSİ

Son zamanların en değerli aksesuarlarının başında kristal taşlı yüz masaj aletleri geliyor. Madem öyle bize iyi gelecek şeyler aradığımız bu günlerde, taşların cilt üzerindeki etkilerini keşfedelim.

Sosyal medyada, özellikle de Instagram zaman tünelinde mutlaka karşınıza çıkmıştır. Çünkü kendisi sosyal medya ve influencer dünyasının en popüler ürünlerinden. Ucunda pembe ya da yeşil renkte silindir bir taş bulunan bu minik masaj aleti, Miranda Kerr, Kim Kardashian, Victoria Beckham, Madonna, Jennifer Aniston ve Alessandra Ambrosio gibi birçok ünlü ismin de güzellik ritüellerinin vazgeçilmez bir parçası. Aslında kristallerin iyileştirici etkisi ve eşsiz gücü yüzyıllardır biliniyor ve geçmişin gizemli mirasçıları olarak farklı amaçlar için kullanılıyor. Ama cilt üzerindeki olumlu etkileri de bu konuda önemli bir yere sahip. İçinde bulunduğumuz bu zor dönemde daha iyi hissetmek ve yüzünüze bakım yapmak isterseniz, bu iyi enerjili taşları bakım ritüelinize ekleyerek pozitif değişime ayak uydurabilirsiniz.

KRİSTALLERİN GÜCÜ ADINA

Önce hem enerji olarak hem de cildin üzerindeki olumlu etkileriyle bizim de favorimiz olan kristallerin

süper güçlerinden bahsedelim. Öncelikle bu taşlar cilde yaptıkları masaj sayesinde lenf sistemini harekete geçiriyor ve kan dolaşımının hızlanmasını destekliyor. Bununla birlikte yüzdeki ödem, şişlik, gerginlik ve stresin etkilerini azaltmaya yardımcı oluyor. Özellikle göz altınızda şişlik ve koyu halkalar varsa bu bölgede düzenli olarak kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu bölgedeki ince çizgi ve kırışıkların açılmasında da etkililer. Yüze kristallerle uygulanan masaj nemlendirici, gece kremi veya serum gibi bakım ürünlerinin cilt tarafından daha hızlı ve kolay emilmesini de sağlıyor. Kolajen üretimini de uyardığı için yüzde anti-aging etkisi yaparak altın vuruşunu tamamlıyor.

NASIL KULLANMALI?

Kristal taşların kullanımı çok kolay: Sabah akşam yüzünüzü yıkadıktan/ temizledikten sonra cilt bakım yağınızı ya da kreminizi sürün, sonra masaj aletini (yani tercih ettiğiniz kristal taşı çeşidini) elmacık kemiklerinizin üzerinden başlayarak, içten dışarıya hareket ettirerek gezdirin.

Kaşlarınızdaysa yatay olarak düz bir şekilde, alnınızdan şakaklarınıza doğru yuvarlayın. Bu hem iki kaş arasındaki çizginin yumuşamasına hem de baş ağrınız varsa rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Masaj aletinin küçük tarafıyla kaş uçlarınızı yukarı doğru iterek, kaşlarınızın daha yukarda ve göz çevrenizin daha gergin görünmesini de sağlayabilirsiniz. Bu tam bir anti-aging etkisi yaratıyor. Ayrıca yüz yogası hareketlerini de kristal masaj aletinizle yapmak şahane sonuçlar verecektir. Düzenli kullandığınızda yüzünüzdeki olumlu sonuçları fark etmemeniz imkansız. Küçük bir sır daha verecek olursak; masaj aletinizi kullanmadan önce buzdolabında bekletirseniz kullandığınızda vereceği ferahlık hissine inanamayacaksınız. Bu özellikle şiş göz altları için iyi bir ekstra tüyo. Yüzünüzdeki ödemin ve şişliğin daha hızlı giderilmesi için de bir yol. Temizlik konusuna gelince, kristaller yoğun enerji yüklü olduğu için her kullanım sonrası mutlaka suyun altında tutup yıkayın. Toprak ya da tuzlu suda bekletip, ada çayı ile tütsülemek de arınmaları için iyi bir yöntem.


PEMBE KUVARS MI YOKSA YEŞİM Mİ?

Piyasada farklı kristallerle, farklı renklerde birçok kristal masaj aleti bulunuyor. En çok tercih edilenler arasındaysa pembe kuvars (rose quartz) ve yeşim (jade) var. Peki kristalimizi neye göre seçmeliyiz? Sorunun cevabını Drop by Organics markasının kurucusu ve formülatörü Evren Dalgıç’tan dinleyelim: “Aslında biraz mistik gibi dursa da, kristallerin etkisinin sihir veya mucizelerle bir ilgisi yok. İşin özü tamamen vibrasyonların bilimi ile alakalı. Taşıdıkları yüksek enerjiler sayesinde cilt bakım ürünlerinde içerik olarak kullanılan kristaller, ciltten negatif enerjiyi atıp, detokslayıp, yoğun pozitif, iyileştirici ve güzelleştirici etkisini bedenimize aktarmakta şahane bir aracı. Burada en merak edilen konulardan biri de hangi taşı seçmeli? Kristaller spiritüel ve çok yüksek frekanslı olduğu için aslında hangisine yakın hissederseniz onu seçebilirsiniz. Ortak özellikleri; hepsi cilde masaj yaparak kolajeni uyarıyor ve anti-aging etkiye sahip. Bunun yanında gözeneklerin küçülmesine ve yüzdeki kasların çalışmasına yardımcı oluyorlar. Yeşim taşı, daha olgun ve kırışıkların belirginleşmeye başladığı ciltlerde tercih edilebilir. Cildi detoksifiye etme gücü çok yüksektir. Öz sevginin taşı olarak bilinen pembe kuvars ise daha genç, hassas ciltler için tercih edilebilir. Özellikle kızarıklık problemi olan ciltlerde yatıştırıcı etkisiyle rahatlık sağlayacaktır.”

YAZI: Nilay Yalçınkaya

ELLE TÜRKİYE MAYIS - HAZİRAN SAYISINDAN ALINMIŞTIR.