RETINOL HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Retinolün 10 parmağında 10 marifet!

Güzellik trendlerine gelince retinol her zaman kafa karıştırıcı bir içerik olmuştur. Geçmişte cilt bakımında karışık tavsiyeler ile retinol hakkında kafanız karışmış olabilir ancak güncel araştırmalar ve trendler, retinolün cilt bakım ürünlerinde popüler olduğunu gösteriyor. Birçok uzman tarafından tavsiye edilen retinol içeriği genelde serumlarda ve kremlerde bulunuyor. 

Retinol nedir?

A-Vitaminin bir türevi olan retinol, dermatologlar tarafından verilen tretinoinin daha hafif bir versiyonu. On parmağında on marifet gibi özellikleri olan retinolün en bilindik özelliği cildiniz için doğal bir eksfoliyatör olması. Ölü hücrelerin temizlenmesinde yardımcı olan retinol, cildinizin üst tabakasında çalışarak daha taze ve ışıltılı bir görünüm kazanmanızı sağlıyor. Retinolün yapabilecekleri burada birmiyor! İnce çizgileri ve gözenekli görünümü azaltan bu içerik, bakteri sebebi ile oluşan akneleri gidererek hücre yenilenmesini hızlandırıyor. SPF içerikli ürünler gibi en çok kullanılması tavsiye edilen içeriklerden biri olan retinol, anti-ageing özelliği ile dikkat çekiyor. 

Retinolü ne zaman kullanmalısınız?

Çoğu cilt uzmanları ve dermatologlar, retinolün 30 yaş ve üzeri olan herkes tarafından kullanılabileceğini söylüyor. Ancak eğer yara, dönemsel akne veya gözenek tıkanıklığı gibi sorunlardan şikayetçiyseniz, bu içeriği daha erken kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer yağlı bir cildiniz varsa, hafif formüllü retinol serumları sizin için daha ideal. Eğer kuru bir cildiniz var ise, daha yoğun formüllü retinol kremleri veya nemlendiricilerine yönelebilirsiniz. Eğer hamileyseniz veya emziriyorsanız, retinol kullanılmaması gerektiği uyarılıyor. 

Retinolü nasıl kullanmalısınız?

Retinolü genelde geceleri uygulamanız tavsiye ediliyor. Cildiniz geceleri yenileme sürecine girerken retinol içerikli bir ürün bu yenilenmeyi hızlandırabilir. Piyasada gündüz kullanımlı bir çok retinol içerikli ürünü olsa da, cilt bakımı uzmanları bu içeriği güzellik rutininize yavaş yavaş ilave etmenizi tavsiye ediyor. Önce haftada bir veya iki kez uyguladığınız retinolü bir kaç hafta sonra artırarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Cildinizin verdiği tepkilere göre miktarını artırabileceğiniz retinol ile beraber nemlendiricinizi de uygulayabilirsiniz. Eğer hassas bir cildiniz var ise önce nemlendirici daha sonra retinol içerikli ürünü sürmeniz tavsiye ediliyor. 

Fotogaleride sizin için seçtiğimiz retinol içerikli ürünleri inceleyebilirsiniz…