ELLE STYLE AWARDS X M.A.C Ödül Töreni İçin Son
  • GÜN
  • SAAT
  • DAKİKA
  • SANİYE

Sahici tüyolar

Manikürünüz hemen bozulmasın!

Hiçbirimiz özenerek yaptığımız veya yaptırdığımız manikürümüze kıyamayız. Peki manikürümüzü maksimum süre kullanabilmek için ne yapmalıyız?

* Elinizi uzun süre suda tutmayın:
Sabunlu su sizi ne kadar rahatlatsa da, manikürünüze zarar verir. Tırnaklar ciddi anlamda su emerler ve bu da şekillerinin değişmesine ve bozulmasına yol açar. Buharlaşınca da şekli eski haline döner. Bu da tırnak cilasının bozulmasına ve cilanın kırılarak ayrılmasına sebep olur.

* Kurutun:
Tırnak üzerinde bizim fark edemediğimiz bir yağ tabakası bulunur ve bu yağ, ilk katın tırnağa tam olarak yapışmamasına sebep olur.  Bu yüzden öncesinde izopropil alkol veya asetonlu cila çıkarıcısı kullanmak size yardımcı olacaktır. Diğer suçlu yağlarsa içinde E vitamini barındıran cila çıkarıcıları. Bu ürünler düzgün cila uygulamasını engelleyebilir niteliktedirler, o yüzden sade bir aseton kullanmanız en kolay çözüm olacaktır.

* Bütün görevi tek bir cilaya yüklemeyin:
Baz ve ikinci kat olarak aynı cilayı kullanmak ekonomik olabilir, fakat ayrı ve doğru ürünler kullanmak her zaman daha iyi sonuçlar sağlar. Çünkü baz katın cilasıyla üst katın cilasının görevleri farklıdır. Baz kat, tırnak ve renkli cila arasındaki aracıdır. Üst katın cilasıysa daha yoğundur, bu da cilayı daha koruyucu yapar.

* Tırnaklarınızı soğuk suya sokun.
Uzmanların üzerinde durduğu önemli bir diğer nokta da manikürü yeni yapılmış tırnaklarınızı daha hızlı kuruması için buz gibi soğuk suya sokmanız. Üstelik evdeyken bile denemesi çok kolay.

* Bekleyin.
Cilanın tamamen kuruması için 25 dakika beklemelisiniz.

* Bir kat geçin.
Manikürden 4 saat sonra tırnaklarınızın üzerine bir kat daha sürün. Tek kat hiçbir zaman yeterli değildir.

* Eğer bozulduysa, silin.
Her şeye rağmen yine de bozulduysa, en iyisi asetonla cilayı çıkarıp tekrar sürmek. Çünkü cilayı çıkarmadan düzeltmeye çalışmak hiçbir zaman çözüme kavuşmaz.