SALİSİLİK ASİT HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

Tıkalı gözeneklerin ve aknenin en büyük düşmanı, cilt bakım ürünlerinin favorisi: salisilik asit!

Akne ve siyah nokta gibi sorunları oluşturan tıkanık gözenekler için birçok cilt bakım ürünü var. Peki bu ürünlerin ortak noktasının ne olduğunu biliyor muydunuz? Salisilik asit! Genelde gözenek görünümünü azaltmak için kullanılan salisilik asit, aknenin en büyük düşmanlarından biri, tabii bizim de en sevdiğimiz dostlarımızdan biri… Maskeler, serumlar veya losyonlarda görülen salisilik asit, kısa sürede gözenekleri temizleme ve akne giderici özellikleri ile biliniyor. Birçok güzellik ve cilt bakımının arkasındaki minik yazılı etiketlerde görebileceğiniz salisilik asit hakkında bilmeniz gereken her şeyi burada bulabilirsiniz. “Salisilik asit hangi ciltler için uygun, kim kullanmalı ve kullanmamalı, ne gibi faydaları var?” gibi sorularınızın cevabını aşağıda görebilirsiniz…

SALİSİLİK ASİT NEDİR?

Öncelikle "Salisilik asit nedir?” sorusu ile başlıyoruz. Ufak da olsa kimya derslerimize geri dönerek salisilik asidin Beta Hidroksi Asitlerinden (BHA) biri olduğunu söylemek istiyoruz. Genelde cilt bakım ürünlerinin içerisinde yer alan asitler, Alfa Hidroksi ve Beta Hidroksi olarak ikiye ayrılıyor. Alfa Hidroksi Asitleri sadece suda çözülebilirken Beta Hidroksi Asitleri yapsa çözülebiliyor, bu da salisilik asitleri daha iyi bir gözenek temizleyici yapıyor. Cildi daha derinlemesine temizleyebilen salisilik asit, yüzünüzün daha derinlerine inerek ölü deriyi temizliyor ve daha taze bir görünüm kazandırıyor. 

SALİSİLİK ASİDİN CİLDE FAYDALARI NEDİR?

Cildinizin derinlerine inebilen salisilik asit, temizleme gücü sayesinde siyah noktaları ve akneyi giderebiliyor. Cildiniz ile temas ettiği anda tıkalı gözenekleri açan salisilik asit, anti-enflamatuar özelliği ile cilt lekelerini hızlıca temizleyebiliyor. Aynı zamanda peeling özelliğine sahip olan salisilik asit, keratolitik bir ilaç olarak görülüyor. Keratolitik ilaç aslında üstün bir peeling özelliğini gösteriyor. Cildinizin üst katmanındaki ölü deriyi temizleyen salisilik asit, yüzünüze yumuşak bir doku kazandırarak daha pürüzsüz bir görünüm sağlıyor. Sağlıklı cilt hücrelerinize yapışan ve gözenekleri tıkayan çevresel etkileri eriterek hücrelerinizi düzene sokan salisilik asit, siyah nokta oluşumunu da önlemiş oluyor. 

SALİSİLİK ASİT HANGİ CİLT ŞİKAYETİNDE DAHA ETKİLİ?

Akne oluşumuna neden olan üç faktör var: cilt hücrelerinin normal dışında yok olması, yüksek yağ oranı veya bakteri. Salisilik asit, gözenekleri tıkayan ve akneye sebep olan cilt döküntülerini engelleyerek hücrelerin düzene girmesini sağlıyor. En iyi etkiyi beyaz ve siyah noktalar üzerinde gösteren salisilik asit, anti-bakteriyel özelliği ile sistik akne üzerinde de etki gösterebiliyor. 

KİMLER SALİSİLİK ASİDİ KULLANMAMALI?

Her şeyde olduğu gibi salisilik asit konusunda da uyarılar var ve yine her şeyde olduğu gibi salisilik asidin fazlası da zarar! Salisilik asidin en belirgin negatif etkilerinden biri hassas ciltlerde çok kullanıldığı zaman cildi kurutması ve tahriş etmesi. Cilt bakım ürünün içerisindeki salisilik asit oranına ve kullanıma göre hassas ciltlerde kuruluk, kızarıklık veya tahrişe sebep olabilen salisilik asit kullanımını cilt tipinize göre ayarlamanız gerekiyor. Sadece sorun olan bölgelere sürmeniz tavsiye edilen salisilik asidi, hassas bir cilde sahipseniz oldukça az oranlarda kullanmanız gerektiği belirtiliyor. 

Aşağıda sizin için seçtiğimiz salisilik asit içerikli ürünleri görebilirsiniz...

Rose Sorbet Cryo-Mask, 245 TL LANCOME lancome.com.tr

Salisilik asit, gül suyu ve mentol ile zenginleştirilen bu maske, gözeneklerin görünümünü azaltırken aynı zamanda cildi yumuşatarak ışıltı kazandırıyor. Ferahlatıcı ve gözenek sıkılaştırıcı özelliği ile dikkat çeken bu maske aynı zamanda cildinizi nemlendiriyor. 

Cellular 3 Dakika Peeling, 1,615 TL LA PRAIRIE beymen.com

Elastikiyet kaybı başlayan, kollajen seviyesi azalan ve zarar gören ciltler için tasarlanan bu peeling, salisilik asit ve meyve asitlerinden oluşuyor. Gözenek görünümünü azaltan bu ürün, 3 dakika içerisinde cildinizi arındırıyor ve temizliyor. 

The Method: Nourish Blemish Control, €122.55 LANCER net-a-porter.com

İnce çizgileri ve gözenek görünümünü azaltan bu ürün, sebum üretimini dengelerken anti-aging özellikleri ile dikkat çekiyor. Salisilik asit içeriği ile akneleri gideren bu ürün, cildinizi çevresel etkilere karşı koruyor. 

Sivilce Bakım Losyonu, 359 TL KIEHL’S kiehls.com.tr

Salisilik adit ve B3 vitamini içeren bu yüz bakım losyonu, gözeneklerin görünümünü azaltırken cildi yatıştırıyor. Cild tonu eşitsizliklerini gidermesinin yanı sıra yüzünüzdeki akne ve sivilce şikayetlerinizi gideren bu losyon, cildinizi pürüzsüz bir hale getiriyor. 

Çay Ağacı Gece Maskesi, 149.90 TL THE BODY SHOP thebodyshop.com.tr

Salisilik asit ve çay ağacı yağı içeren bu maske, cildinizi temizlerken daha pürüzsüz bir görünüm kazandırıyor. Yağlı ciltler için geliştirilen bu formül, gözenek görünümünü azaltırken daha taze ve sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlıyor. 

Cleanser Peeling, 423 TL GUERLAIN sevil.com.tr

Salisilik, sitrik ve laktik asit içeren bu ürün, cildinize zarar vermeden nazikçe ölü hücreleri temizliyor. Cilt tonu eşitsizliklerini gideren bu peeling aynı zamanda cildi pürüzsüzleştirerek nem seviyesini dengeliyor. 

Alpha Beta Gözenek Serumu, £68 DR. DENNIS GROSS SKINCARE cultbeauty.co.uk

Akne ve siyah noktalara karşı geliştirilen bu ürün, hidroksi ve salisilik asit içerikleri ile gözenek görünümünü azaltıyor. Cildinize nazikçe peeling yapan bu ürün, yüzünüze daha genç ve sağlıklı bir görünüm kazandırıyor. 

Perfectionist Pro Cilt Dokusu Arındırıcı Peeling, 520 TL ESTEE LAUDER esteelauder.com.tr

İçeriğinde salisilik asitin yanı sıra glikolik, tartarik, sitrik ve hiyalüronik asitlerini içeren bu peeling, cildinizin doğal hücre üretimini artırıyor. Daha pürüzsüz ve ışıltılı bir görünüm kazandıran bu ürün ile cildiniz hiç olmadığı kadar yumuşak ve taze olacak!

Beta Hydroxy Acid Serum, 105 TL THE INKEY TEST sephora.com.tr

Gözeneklerin tıkanmasını engelleyen bu serum, siyah noktalar ile mücadele ederek yüzünüzü derinlemesine temizliyor. Salisilik asit içeriği ile cildi nazikçe temizleyen bu ürün, çinko tuzu ve hiyalüronik asit ile cildi nemlendiriyor ve fazla sebumu azaltıyor. 

Pore Refining Gözenek Küçültücü Serum, 279 TL CLINIQUE clinique.com.tr

Salisilik asit içeriği ile gözenek görünümünü azaltan bu serum daha genç, pürüzsüz ve sıkı bir cilt sağlıyor. 


Etİketler