ELLE STYLE AWARDS X M.A.C Ödül Töreni İçin Son
  • GÜN
  • SAAT
  • DAKİKA
  • SANİYE

Ufak ipuçları

Güneşle buluşmadan önce

Evet, yaz geldi. Hepimiz güzel bir tatilin hayalini kuruyoruz. Ama dikkat! Cildinizi güneşe teslim etmeden önce mutlaka uyulması gereken kuralları bir kez daha hatırlatmakta fayda var.

Yüksek korumalı ürünler

Yüksek SPF'li ürünler en yüksek korumayı mı sağlıyor? Her zaman değil... SPF içeren ürünler, UVA ışınlarına değil sadece UVB ışınlarına karşı cildi koruyor. UVB ışınları cilt hasarları ve güneş yanıklarına neden olurken, UVA ışınlarıysa doğrudan cilt hücrelerine zarar veriyor. Bu yüzden cildinizi UVA ve UVB ışınlarına karşı korumak için mutlaka SPF 30 ya da daha yüksek korumalı ürünleri tercih etmelisiniz. 

Bol bol domates yiyin

Etkili bir antioksidan olan en yüksek likopen oranını barındıran domates, aynı zamanda cilt kanserini önleme ve UV ışınlarını bloke etme konusunda da oldukça etkili. Araştırmalar günde 20 gram yenen domatesin bile yüzde 33 oranında güneş yanığını önlediğini tespit etmiş.

Her 18 ayda bir yeni güneş ürünü satın alın

Güneş korumanızı kaç yıl önce satın aldığınızı hatırlamıyor musunuz? Uzmanlar uyarıyor: Kullandığınız her güneş ürününün, kapağını açtığınız andan itibaren kullanma süresi 18 aydır. Dolayısıyla tatilden sonra kullandığınız ürünün kalan bölümünü saklamak yerine atmanız yerinde olacaktır. 

Vücudunuzun nemini koruyun

Yaz mevsiminin sıcak günlerinde günde içtiğiniz 2 litre su kışa oranla çok daha fazla terlediğiniz için yeterli olmayabilir. Bu yüzden 3 litre sıvı almanız vücudunuz için yararlı olacaktır. Hücrelerin nemlendirilmesi demek ışıltılı cilt demektir.