ÜRETEN TÜRKİYE GİRİŞİMCİ KADINLARIN ELLERİNDE YÜKSELİYOR

20 yılı aşkın süredir yurt dışında yaptığı projelerle ülkemizin ihracatına önemli bir katkıda bulunan Gamze Atay, 3 yıldır Helixturca salyangoz çiftliği ile üretime devam ediyor.

Türkiye’nin kuluçkahanesi olan ilk salyangoz çiftliği Helixturca İzmir Menderes'te temiz hava ve uygun iklim koşulları ile şehirden uzakta sağlıklı çiftçilik yöntemleriyle salyangoz yetiştiriciliği yapıyor. Polonya’daki  bir çiftlikten getirilen Helix Aspersa Muller cinsi salyangozlar, gıda tüketimine uygunluğunun yanı sıra kozmetik ürünleri için de çok uygun mukusu olan doğal bitkiler ve yiyeceklerle besleniyorlar. Bu nedenle doğadan toplanılanların aksine, sağlığa zararlı maddelerden arınmış olarak sağlıklı bir ortamda çiftlikte yaşamlarını sürdüren salyangozlar insan tüketimine ve kozmetik üretimine uygun olacak şekilde kontrollü bir sistem ile yetiştiriliyor.

Gamze Atay, Helixturca Çiftliğinde 

Tesiste yüksek kapasiteli yenebilir ve mukusundan maksimum miktarda yararlanılabilir salyangoz yetiştirmek için, kuluçkahane ve üretim üniteleri kapalı alanda ve besi dönemleri ise açık alanda sürdürülüyor. Ülkemizde kuluçkahane, açık ve kapalı alanda üretim, kozmetikte kullanılmak üzere sağlık kontrollerinden geçmiş sertifikalı gerçek salyangoz ekstresi üretimi olan tek çiftlik olan Helixturca, tüketicilere sunduğu ürünlerle ülkemizde kozmetik sektörüne damgasını vuruyor.

Ülkemizde yurt dışından ithal edilmiş ürünlerin yanı sıra bitkisel hammadde ile yapılan ve “salyangoz kremi” adı altında piyasaya sunulmuş olan kozmetik ürünlerine yerli üretimle en iyi alternatifi sunan Helixturca, ayrıca kremlerin yapımında kullanılan salyangoz ekstresi, makinalı sıvı alma yöntemlerinin aksine maksimum fayda sağlaması için özel manuel yöntemlerle sağılarak alındığından hayvanlara zarar verilmeden salyangozların tekrar çiftlikteki yaşamlarına devam etmesini sağlıyor. 

Helixturca Ürünleri

Saf haldeki organik sıvı (ekstre) hiçbir şekilde başka bir forma dönüştürülmeden ürünlerin içinde kullanılılırken, ürünlerin yapımında salyangoz mukusunun içinde bulunan tüm yararlı maddeler aynen korunuyor. Salyangoz ekstresi, özellikle hücre yenilenmesi ve onarıcı etkisiyle medikal alanda da yaraları iyileştirmek için eski çağlardan beri kullanılan doğal bir mucize kaynağı. Helixturca’nın doğala özdeş üretilen cilt bakım ürünlerinde kullanılan gerçek  salyangoz özünün içindeki allantoin, hyoluronik asit, glikolik asit, vitaminler, kolajen gibi cildin en önemli gereksinimleri ve yapıtaşları olan maddeler sayesinde ürünler cildi besliyor, nemlendiriyor, hücre yenilenmesini artırıyor, onarıyor ve renk eşitliği sağlıyor.

Helixturca’nın hem iç piyasaya hem de yurt dışına ihraç edilmek üzere hazırlanmış ürünleri tüm dünyanın yaşadığı pandemi süreci nedeniyle bağlantıları yapılmış olduğu halde İran, Azerbaycan, Almanya, Rusya gibi ülkelerde piyasaya sürülmesi ertelense de Helixturca bu dönemi online satış ağını geliştirmek ve yeni arge çalışmalarına ağırlık vermek üzere kullandı. Bu süreçte yurt içine verdiği ürünlerle önemli bir müşteri kitlesine ulaşan marka, müşteri geri dönüşlerinden aldığı beğeni ile ürün çeşitliliğini artırmak için biri erkeklere özel olmak üzere salyangoz özlü yıkama jeli, peeling ve tıraş sonrası losyon’u da satışa sundu. 

Uluslararası ticaret konusunda tecrübeli olan Helixturca’nın kozmetik ürünlerini de yurt dışı pazarlarda görmemiz için her türlü hazırlığı tamamlanmış durumda. Pandemi sürecinin normale dönmesiyle ülkemize yeni bir ihracat kaleminin açılması an meselesi!