YAŞLANMA KARŞITI 7 BAKIM TÜYOSU

Sağlıkla parlayan genç bir cilt için dikkat etmeniz gereken 7 bakım tüyosunu keşfedin.

Demet Yavuzyiğit DEMET YAVUZYİĞİT 19 Kasım 2022
YAŞLANMA KARŞITI 7 BAKIM TÜYOSU Adobe Stock

Yıllar geçtikçe cildimiz de yaşlanmaya mahkumdur. Ancak doğru bakım adımları ile cildin yaşlanma belirtilerini geciktirebiliriz. Nasıl mı? Rutininize fazladan birkaç adım ekleyerek...Genç görünen bir cildin formülü, sandığınızdan daha kolay olabilir. Daha uzun süre daha genç görünen bir cilde sahip olmanıza yardımcı olacak yaşlanma önleyici tüyolar ile karşınızdayız.


1
Nazik bir temizleyici ile yıkayın

Temizlik, gün içinde uyguladığınız herhangi bir cilt bakım ürünü veya makyajın yanı sıra doğal cilt yağlarını, kirleticileri ve biriken bakterileri temizlemek için önemlidir. Aynı zamanda cilt bakım ürünlerinizin cildinize girebileceği ve daha etkili çalışabileceği anlamına gelir.

Cilt bariyerinizi korumak, dehidrasyona ve hasara karşı dayanıklı tutmak için nazik bir temizleyici kullanmalısınız. Doğal sabunlar gibi yüksek pH'lı temizleyiciler çok serttir ve cildinizi tahrişe ve enfeksiyona karşı savunmasız bırakabilir.


2
Bir peeling kullanın

Yaşlandıkça cildinizin kendini yenilemesi yavaşlar. Ölü cilt hücreleri, yeni hücrelerle o kadar çabuk değiştirilmez, bu da cildinizin donuk ve düzensiz görünmeye başladığı ve hatta çatlayabileceği anlamına gelir. Peeling, ölü hücreleri cildinizden atmanın harika bir yoludur.


3
Yaşlanma karşıtı serumlarını ovalamayın

Genel olarak, serumlar bir nemlendiriciden daha yüksek konsantrasyonda aktif bileşen içerir. Dikkat edilmesi gereken en iyi yaşlanma karşıtı bileşenler, retinoidler (retinol, tretinoin ve tazaroten) ve C vitamini (L-askorbik asit ve magnezyum askorbil fosfat) olarak bilinen A vitamini türevleridir. Cildinizdeki kolajeni artırmanın yanı sıra yaşlanmaya neden olan biyolojik ve çevresel oksidatif stresi emmek için antioksidan görevi görürler.


4
Nemlendirin, nemlendirin, nemlendirin!

Yaşla birlikte ciltte daha az sebum meydaha gelir. Bu daha az akne olasılığı anlamına gelirken, aynı zamanda cildinizin daha kolay kuruması anlamına da gelir. İnce çizgilerin en büyük nedenlerinden biri cildin yetersiz nemlenmesidir, ancak neyse ki iyi bir nemlendirici ile düzeltmek kolaydır.

Gliserin ve hyaluronik asit gibi su bazlı nemlendiriciler içeren bir nemlendirici arayın. Geceleri kullanacağınız mineral yağ, suyun cildinizden buharlaşmasını önleyebilir. Ancak bakterilere yakalamamak için cildinizin temiz olduğundan emin olun.


5
Her zaman güneş kremi uygulayın

Güneşten korunma, cildinizin olabildiğince genç görünmesini sağlamanın kesin yollarından biridir. Güneş, cildinizin gözle görülür yaşlanma belirtilerinin çoğundan sorumludur ve güneş hasarı dermatolojide kendi özel kategorisine girer: foto yaşlanma.


Güneşin UV ışınları yaşlanmaya neden olabilir. Kolajeni parçalayarak ve elastin anormalliklerine neden olarak, daha ince cilt ve kırışıklıklara neden olur. Düzensiz pigmentli lekelerin gelişmesine neden olur

Bu yüzden güneş kremi kullanın ve sadece plaj için değil, her gün kullanın. Yakın tarihli bir araştırmaya göre, geniş spektrumlu bir SPF 30 güneş koruyucusunun günlük uygulanması, yaşlılık lekelerini giderebilir, cilt dokusunu iyileştirebilir ve kırışıklıkları sadece üç ayda yüzde 20 oranında düzleştirebilir.


6
Cildinizi travmalardan koruyun

Kırışıklıkların oluşmasının ana nedenlerinden biri cildinize verilen zarardır ve yaşlanan cilt daha kırılgan olduğu için travmanın daha büyük etkileri olabilir. Cilt bakım ürünlerinizi nasıl uyguladığınızın etkisine dair çok fazla kanıt olmasa da araştırmalar, uyurken yüzünüzü yastığa bastırmanın kalıcı "uyku kırışıklarına" neden olabileceğini bulmuştur.

Bu nedenle yüzünüzü yıkarken ve cilt bakım ürünlerinizi uygularken dikkatli olmanız ve güçlü sürtünme ve çekme hareketlerinden kaçınmanız mantıklıdır.


7
Vücudunun geri kalanına da iyi bak

Yüzünüz dışında yaşınızı ortaya çıkaran kilit bölgeler boyun, göğüs ve ellerdir. Bu alanları ihmal etmediğinizden emin olun! Onları güneş kremi ile kaplayın. Kimse gerçek yaşınızı bilmeyecek!

 


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.