ELLE STYLE AWARDS X M.A.C Ödül Töreni İçin Son
  • GÜN
  • SAAT
  • DAKİKA
  • SANİYE

Yaz bakımı

Bu yaz herkes ayaklarına baksın

Yaz mevsimi parmak arası terliklerin, açık ayakkabıların, yüksek topuklu sandaletlerin mevsimidir. Ayaklarımız yaz boyunca dış etkenlerden daha çok etkilenir. Düzenli bakım yapılmazsa kuruluk problemi, topuk çatlakları ve nasır yaz boyunca ayakların peşini bırakmaz.
 
İşte yumuşacık topuklar, sağlıklı ve güzel ayaklar için öneriler:

1. Çok sert tabanlı sandaletler, parmak arası terlikler ayak derisini sertleştirir. Sandalet, terlik seçerken yumuşak tabanlı olanları seçin.

 2. Kuruyan ayak esnekliğini kaybeder ve düzenli bakım yapılmadığında çatlaklar görülmeye başlar. Ayaklarınızı 24 saat boyunca etkili, kolayca emilen bir ayak kremiyle nemlendirmeyi günlük bakım rutininize ekleyin. Her gün yatmadan önce, ayak bakım kremi kullanmak, yumuşak ve bakımlı ayaklara kavuşmanın en kolay yoludur.

 3. Yorucu ve sıcak bir günün ardından ılık suyla yapacağınız 15-20 dakikalık bir ayak banyosu, ayaklarınızın yumuşaması ve rahatlamasına yardımcı olur. Ayrıca, haftada bir kez ponza taşıyla ayağınıza masaj yapmak, ölü derilerden kurtulmanızı sağlar.

 4. Ayakkabı seçimine dikkat edin. Uzun süre yüksek topuklu ayakkabılar ya da rahatsız ayakkabılar giymek, ayak tabanında sürtünme ve baskıya neden olabilir, bu bölgede oluşan tahrişe karşı cilt kendini korumak için kalınlaşır ve nasır oluşur.

5. Güneşten korumayı unutmayın. Özellikle plajda çıplak ayak dolaşırken ya da açık sandaletler içinde ayaklarınız da güneş ışınlarından etkilenir. Güneş ışınlarından korunmak için yüksek koruma faktörlü bir krem kullanın.