YOSUNLA GELEN GÜZELLİK (Mesut)

YOSUNLA GELEN GÜZELLİK (MESUT)

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 22 Ocak 2015
YOSUNLA GELEN GÜZELLİK (Mesut)
İnce ve kavisli. Yakın zamana kadar kaşlarımızı bu şekle sokmaya çalışıyorduk. Ancak son iki sezonda, kaşlara bir haller oldu. Gittikçe kalınlaşmaya, ünlülerin ve kadınların tercihi olmaya başladılar. İnce kaşları sevenlere üzücü gelebilir ama bu trend bir süre daha devam edeceğe benziyor. Hollywood'u etkisi altına alan 'kalın kaş modası', Türkiye'ye de sıçradı. Angelina Jolie, Kate Winslet, Madonna ve Natalie Portman gibi ünlü oyuncuların 'trend'leştirdiği yeni akım ülkemizde de çoktan favori haline geldi. Peki, nedir ideal kaşın sırrı? Sırf trend oldu diye herkes tek tip kaşla mı gezmeli? Acaba kaş biçiminiz; yüz şekliniz, ten renginiz ve karakteriniz göz önünde bulundurulduğunda doğru seçim mi? Tüm bu soruların cevabını ve ideal kaşı bulma yolculuğunda başvurulan yöntemleri, uyguladıkları tekniklerle öne çıkan uzmanlardan öğrendik.

ARALIKLARI DOLDURMAK İÇİN MİKRO PİGMENTASYON


“Kaş şeklinin bakışlar üzerinde o kadar büyük önemi var ki, ifadeye etkisi neredeyse burun ameliyatına denk” diyen Renee Klinik'ten Güzellik Koçu Nur Bilen Yavuzer, kaş şekillendirmede uyguladığı mikro pigmentasyon yöntemiyle biliniyor. İngiltere'de teknikle ilgili eğitimler alan Yavuzer'in aynı zamanda profesyonel makyaj artistliği ve eğitmenliği diploması da bulunuyor.

Kaş şeklimizi belirlerken nereden yola çıkmalıyız?


NUR BİLEN YAVUZER: Göz yapısı ve yüz şekli ilk dikkat etmemiz gereken nokta. Yuvarlak yüzlerde fazla düz kaşlardan uzak durmalı, hafif de olsa kaşta kavis mutlaka olmalı. Uzun yüzlerdeyse tam tersi; kavis ya da yuvarlak açılar yüzü daha uzun göstereceğinden, düz kaş tercih edilmeli. Kemikli ve kare yüzde kaşlar olabildiğince kalın tutulmalı, çünkü ince kaşlar kemikli yüzü sert gösterir. İri ve yuvarlak gözlerde kaş ve göz arasındaki mesafe çok fazla açılmamalı, çekik gözlerdeyse kavisli kaşlar tercih edilmemeli.

Kalın kaş sizce neden bu kadar trendy oldu??


N.B.Y.: Kaşlar da modaya göre şekil değiştiriyor, çünkü ifademizin giydiklerimizle uyumlu olması, trendleri daha kuvvetli hale getiriyor. Beraberinde günümüz kadını yoğun hayat temposu içinde çok fazla şeye yetişmeye çalışıyor, dolayısıyla daha dinamik bir görünüme ihtiyaç duyuyor. Kalın kaşlar da kişiyi daima daha genç ve enerjik gösterir.

 Uyguladığınız mikro pigmentasyon tekniğini anlatır mısınız?


N.B.Y.: Aslında deriye yapılan kalıcı ya da yarı kalıcı tüm işlemler gibi bir çeşit dövme. Adından da anlaşıldığı gibi, pigmentleri mikro incelikteki iğnelerle deri altına yerleştiriyoruz. Bu pigmentler tüm alerjik testlerden geçmiş ve belirli sağlık kuruluşları tarafından mutlaka onaylanmış olmalıdır. Uygulamadan önce hem doğru şekli hem de rengi bulmak için oldukça zaman harcıyoruz. Şekil ve renk belirlendikten sonra bölge anesteziyle uyuşturuluyor, yaklaşık iki saat süren işlem süresince hiç acı hissedilmiyor. Uygulamadan sonra hafif kaşınma oluyor ve iki hafta sonunda iyileşme gerçekleşiyor.

Bu teknikte dikkat edilmesi gereken noktalar neler?
N.B.Y.:
Kişinin mutlaka önceden edindiği bazı alışkanlıkları ve istekleri oluyor ama benim için ifadesine yakışacak şekli bulmak ve cilt alt tonuna uygun rengi belirlemek çok önemli. Örneğin alt tonu sıcak birine koyu ve soğuk bir renk uygulanırsa kaşlar griye döner. Sıcak bir renk direkt uygulanırsa bu kez kızıl olur. Pigmentler cilde dışarıdan uyguladığımız malzemeler gibi değildir, her ciltte farklı renge döner. Bu yüzden kullanılan boyalar nötralize edilmeli, yani içlerindeki kızıla ve griye dönebilecek pigmentler pasif hale getirilmelidir.

İşlemin etkisi ne kadar sürüyor?
N.B.Y.:
Renkler 1.5-iki yıl içinde silinir. İlk uygulamadan bir ay sonra işlemi rötuş amaçlı tekrarlıyorum. Rengi koruyarak devam etmek istenirse 12-15 ay zarfında tekrarlanmasını öneriyorum.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.