ZERDEÇALIN YARARLARI VE CİLT BAKIMINA MUCİZEVİ ETKİSİ

"Altın baharat" zerdeçalın faydalarını öğreniyoruz.

Demet Yavuzyiğit DEMET YAVUZYİĞİT 01 Kasım 2022
ZERDEÇALIN YARARLARI VE CİLT BAKIMINA MUCİZEVİ ETKİSİ

Pek çok cilt bakımı meraklısının, hatta yıldızların cilt sağlığında mutfaklarından da faydalandığını biliyoruz. Her zaman doğal maddelerle, sağlıklı ve parlak bir cilde ulaşmanın yolunu bulurlar. Bu, sadece meyveler ve yeşillikler ile sınırlı değil, yulaf, bal, badem ve hatta bazı temel otlar ve baharatlar gibi diğer öğelerin ötesine uzanır.Cil bakımda zerdeçal kullanımı
Curcuma longa veya zerdeçal, bize parlak sarı-turuncu baharatı vermek için kökü kurutulmuş ve toz haline getirilmiş yerli bir Asya bitkisidir. Hint mutfağında, yemeklere lezzet ve renk katmak için kullanılır. Ek olarak, ağırlıklı olarak tıbbi faydalarıyla da bilinir; özellikle geleneksel Çin tıbbında...

Antibakteriyel, antienflamatuar, antioksidan ve antimikrobiyal özellikleriyle övülen birincil bir kurkuminoid olan kurkumin içerir. İster tüketilsin ister topikal olarak uygulansın, zerdeçalın cildimizin ve vücudumuzun genel sağlığını çeşitli şekillerde iyileştirmeye yardımcı olabileceği bilinmektedir.

Zerdeçalın cilde faydaları
Yüzlerce yıldır zerdeçal, iyileştirici özellikleri ve kozmetik faydalarıyla övülmüştür. Pek çok insan baharatın faydasını görmek için kendin yap zerdeçal bazlı maskeleri ve peelingleri tercih ederken, birçoğu günlük rutinlerinde onunla aşılanmış cilt bakım ürünlerini kullanıyor. Bu yüzden, bu çoğunluğa nasıl katılacağınıza ve zerdeçalı cildiniz için nasıl kullanmak istediğinize karar vermeden önce, faydalarından bahsedelim.

Kurkumin sayesinde zerdeçalın antioksidan ve antienflamatuar özellikleri cildimize aşağıdaki şekillerde yardımcı olur...


1
Cildi parlatır
Bir araştırmaya göre, zerdeçal hiperpigmentasyonu hafifletiyor ve cilde parlaklık veriyor. Aynı zamanda, eşit tonlu bir cilde yol açan izleri, yara izlerini ve yaşlılık lekelerini hafifletiyor.

2
Akne tedavisinde etkilidir
Antiseptik ve antibakteriyel özellikleri, akneye neden olan bakterilerle savaşmaya yardımcı olur. Ek olarak, akne kızarıklığını, iltihabını ve yara izlerini de azaltabilir. Sebum üretimini düzenlediği ve gözeneklerden ölü deri hücrelerini de temizlediği bilinmektedir, bu da yağlı cildi ve buna bağlı akne oluşumlarını yönetmeye yardımcı olur.

3
Yaraların iyileşmesine yardımcı olur
Zerdeçal, iltihabı ve oksidatif stresi azaltarak ve doku ve kolajeni olumlu yönde etkileyerek, yaraların hızla iyileşmesine de yardımcı olabiliyor.

4
Diğer dermatolojik durumların tedavisi
İster ağızdan tüketilsin ister topikal olarak uygulansın zerdeçal, sedef hastalığı, egzama ve rozasea gibi diğer cilt sorunlarının ve durumlarının iyileştirilmesine büyük ölçüde yardımcı olmuştur.Akne tedavisi için zerdeçal nasıl kullanılır?
Akne için zerdeçal yaşam tarzınıza dahil etmenin iki yolu vardır; ilki oral beslenmedir. Beslenme düzeninize, zerdeçal çayı veya zerdeçal takviyesini dahil edebilirsiniz. Ancak herhangi bir takviye almadan önce doktorunuza danışın. Zerdeçalın sivilce için topikal kullanımı da sivilcelerle baş etmenin harika bir yolu olarak kabul edilir. Cilt bakımı rutininize yüz temizleyici, maske veya ovma gibi zerdeçal ile aşılanmış bir ürün ekleyebilirsiniz. Zerdeçal tozunu su, limon suyu, yoğurt veya sütle (macun benzeri bir kıvamda karıştırarak) doğrudan etkilenen bölgelere uygulayabilirsiniz. Ayrıca bir yüz maskesi yapabilir ve haftada iki-üç kez kullanabilirsiniz.

Cilt tipiniz için en iyi neyin işe yarayacağını bilmek için zerdeçalın topikal uygulamasını denemeden önce dermatoloğunuza danışın.

Etkili mi?
Zerdeçaldaki kurkumin içeriği, antimikrobiyal özelliklere sahip olduğundan ve Propionibacterium acnes (P. acnes) gibi akneye neden olan bakterilerle savaşabildiğinden, sistematik bir çalışma akne tedavisinde yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Ek olarak, 2019 araştırmasına göre, P. acnes'in bazı antibiyotik tedavilerine karşı direnci, araştırmacıları kurkuminin bu tür ilaca dirençli bakteri suşları üzerindeki etkilerini keşfetmeye yöneltti ve bu antibiyotiğin dirençli suşlarla savaşabileceğini buldu. Kurkuminin cilt yararlarını kanıtlayan artan miktarda kanıta katkıda bulunan başka çalışmalar da olsa da, etkinliğini ve güvenliğini doğrulamak için hala çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Zerdeçalın yan etkileri
Zerdeçal ağızdan tüketilmesi güvenli olsa da, uzun süre aşırı tüketimi ishal, baş ağrısı, kızarıklık ve sarı dışkı gibi gastrointestinal sorunlara neden olabilir. Topikal kullanım için düşünüldüğünde; bir incelemeye göre, zerdeçaldaki kurkumin bir alerjendir. Kuru ve kaşıntılı cilt, kabarcıklar, yanma ve batma gibi semptomlara neden olabilir. Bu nedenle, kullanımdan 24 saat önce herhangi bir alerjik reaksiyon olup olmadığını kontrol etmek için her zaman önkolunuzda bir yama testi yapmanız önerilir. Zerdeçal cilde uygulandığında arkasında sarı bir leke veya kalıntı bırakma eğilimindedir, bu normaldir ve endişelenecek bir şey yoktur.

Cildiniz için kullanmayı veya zerdeçal takviyeleri almayı düşünüyorsanız, doktorunuza mutlaka danışın.

 


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

Yeni sayımızın kapağında oyuncu Hazar Güçlü var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.