EDP PARFÜM NEDİR?

Edp parfümler hakkında merak edilen her şey ve kullanım önerileri...

Demet Yavuzyiğit DEMET YAVUZYİĞİT 23 Şubat 2023
EDP PARFÜM NEDİR? Instagram

Eau De Parfum, "EDP" kısaltmasıyla günlük hayatta sıkça karşılaşılan ve duyulan bir parfüm çeşididir. EDP parfümlerinin en önemli özelliği diğerlerine oranla içerisinde daha yoğun olarak esans barındırmasıdır. Kokularının yoğun olması sebebiyle genellikle gece etkinliklerinde ya da kış aylarında sıkça kullanılır.EDP parfümler içeriğinde yüzde 10 ile 20 arasında esans bulundurur. Bir parfümün kalıcılığını, etkisini belirleyen özellikler parfüm özlerinin yoğunluğu üzerinden kategorize edilir. Alacağınız bir parfüm üzerinde Eau De Parfum ya da EDP ifadelerini görüyorsanız bu parfümün esans yoğunluğunun yüksek olduğu anlamına geldiğini bilmelisiniz. Parfümlerin hepsi üst, orta ve alt notalardan meydana gelir. Nota ifadesi, her parfüm özüne verilen bir terimdir.EDP parfümün özellikleri

★ EDP parfümler, daha kalıcı kokulu, yoğun ve etkisi uzun süren parfümlerdir.

Birçok ayrıcalığının yanı sıra parfüm formülasyonu bakımından da diğer parfüm çeşitlerine göre farklılık gösterir.

EDP parfümler, daha güçlü ve keskin kokulara sahip olma özelliği taşır.


Bir parfüm içerisinde nergis çiçeği ve bergamot gibi notalar barındırabilir. Bu özlerin parfümün türünü belirlemesi alkol içerisindeki yüzdelik dilimine bağlı olarak farklılık göstermesi mümkündür. Diğer çeşitlere göre daha kalıcı ve etkili olan EDP parfümler, alkol içerisinde daha fazla koku özü ve konsantresi barındırır. Günümüzde gelişen teknolojinin de yardımıyla bilinen pek çok markanın EDP parfüm ürünlerini bulmak ve satın almak gayet kolaydır.
EDP parfüm hakkında merak edilen her şey ve kullanım önerileri

Geçmişten günümüze kadar insanlar, kötü ve rahatsız edici kokulardan arınmak için birçok yöntem aramış ve etkili olabilecek sayısız çözüm üretmeyi başarmıştır. Bunlardan en etkili olan yöntem, hiç şüphesiz parfümlerden faydalanmak olur. Parfümler marka, koku, kalıcılık ve hangi mevsimde kullanılacağına göre birçok çeşitlilik gösterir.

EDP parfümler, kalıcı kokuları ile vücudunuzda saatlerce kendini hissettirir.

Özel bir davette veya akşam yemeği gibi özel günlerde evden çıkmadan önce sıkılacak bir EDP parfüm, planlanan günün en önemli dakikalarında mükemmel kokmanızı sağlar.

Daha yoğun kokularıyla saf parfümlerden elde edilen bu ürünler, ortalama olarak yüzde 15-20 arasında saf esanslar barındırır.

★ EDP parfümlerin genellikle 4-5 saat boyunca kalıcı olabileceği görülür.

★ Kalıcılığı daha uzun olan EDP parfümler, daha ağır esanslar ve daha keskin notalara sahip olurlar.

Birçok koku seçeneği ile EDP parfümler, özgür ruhlu ve güçlü kadınların kokusudur.

★ EDP parfümlerin daha çok kış aylarında kullanılması önerilir.

Uzun süre kalıcı olacak ve yoğun kokusuyla etkisini sürdürecek ürünler için EDP parfümler rahatlıkla satın alınabilir.

Hareket ettikçe yayılan kokusu ile kullanıcısını mutlu edecek birçok özelliğe sahip olan EDP parfümleri seçerken cilt tipinize ve ten uyumuna dikkat etmelisiniz.EDP parfümlerin tende kalıcı olmasını etkileyen en önemli faktör, parfümü kullanacak kişinin cildinin kuru ya da yağlı olmasıdır. Kokunun, molekül özelliklerine göre içeriğindeki özler kişinin cilt yapısına göre her tende farklı kokular oluşmasını sağlar. Bu sebeple aynı parfümün her tende aynı şekilde kokması mümkün değildir.

Uzmanların ifadelerine göre, parfümlerin iyi bir parfüm olup olmadığına karar vermek için yalnızca vücutta kalıcılık süresine bakmak doğru bir yaklaşım değildir. Kişinin ten özellikleri, bulunulan mevsim ve kullanım zamanı da bir parfümün iyi ya da kötü olduğu hakkında fikir verebilecek önemli unsurlar arasında yer alır.

Kullanılacak parfümün, günün her saatine ve o anki mevsime uygun olup olmadığının anlaşılabilmesi için içerisindeki notalara, kişide uyandırdığı etkiye ve kokunun ağırlığına dikkat edilmelidir. Yoğun ve baharatlı EDP parfümlerin genellikle serin havalarda kullanılması, kokunun daha kalıcı ve etkili olmasını sağlayarak özgüven duygunuzu da arttırır.


EDT PARFÜM NEDİR?
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.