KÜLT KOKUNUN EVRİMİ

KÜLT KOKUNUN EVRİMİ

Christian Dior'un vazgeçilmez parfümü  J'Adore, 15'inci yılında Charlize Theron'la gerçekleştirdiği reklam filmiyle bir kez daha dikkatimizi çekmeyi başardı. Gelin gizemli kokunun hikayesini birlikte keşfedelim.

1999 yılında genç parfüm tasarımcısı Calice Becker tarafından yaratılan J'Adore, Carmen Kass'ın bir altın havuzuna girdiği ilk reklam kampanyasıyla o dönem hafızalara kazınmıştı. Hiçbir notanın bir diğerini geri planda bırakmadığı çiçeksi kokusu ve en az parfümün kendisi kadar feminen etkiye sahip şişe tasarımıyla zaman içinde klasiğe dönüştü. J'Adore'un doğuşunun 15'inci yılında, yılların eskitemediği bu parfümün hikayesini araştırdık ve Charlize Theron'la bir mini röportaj gerçekleştirdik

Mösyö Dior'un 1940'larda yarattığı, savaş sonrası modaya yeni bir soluk getiren “new look” akımını elbet de biliyorsunuz. Peki, kalçaları vurgulayıp beli daraltan bu silüetin J'Adore'un amfora formundaki şişesinin ardındaki ilham kaynağı olduğunu da duymuş muydunuz? Modanın dahi isminin bu kült parfümün oluşumundaki etkisi bu kadarla sınırlı değil. 2006 yılından beri Dior'un parfüm tasarımcısı olan François Demachy, kimi daha yoğun, kimi daha hafif olmak üzere farklı yorumları bulunan kokunun mandalina akorları içeren Eau de Toilette versiyonunu oluştururken, Christian Dior'un, çocukluğunda Granville'de bulunan evlerinin balkonunu saran portakal çiçeği kokusunu yaşamı boyunca unutamadığını her fırsatta dile getirdiğini öğrenmiş ve J'Adore'un yeni içeriği için aradığı notaları böyle bulmuş!

2004 yılından bu yana J'Adore'un yüzü olan Charlize Theron, markanın hayal ötesindeki reklam çekimlerinde kimi zaman Paris'te altın renkleriyle bezeli bir dairede üzerindeki kıyafetleri çıkarırken, kimi zamansa Marilyn Monroe, Marlene Dietrich ve Grace Kelly'yle bir araya geldiği eski Hollywood kokan sahnelerde karşımıza çıktı. Jean-Baptiste Mondino tarafından yönetilen son filmdeyse, ihtişamlı elbisesiyle Versay Sarayı'nın Aynalı Salon'unda yürüyen seksi yıldıza bakın neler sorduk.

J'Adore'un reklam filmlerinden favoriniz hangisi?
Bunu yanıtlamak çocuklarınız arasından en sevdiğinizi seçmek gibi bir şey! İlk video çıtayı çok yükseltti; her defasında yeniden sınırları zorlamak keyifliydi.
Siz de Mösyö Dior gibi çocukluğunuzu belirli bir kokuyla ilişkilendiriyor musunuz?
Annemi düşündüğümde mis gibi bir toprak kokusu anımsıyorum. Bence şu anda çiçek kokularını sevmemin sebebi de bu, çünkü küçükken çevremde hiç çiçek yoktu. Çiçeksi kokuları keşfettiğim anı hiç unutmuyorum.
Kozmetik ürünlerle ilk ne zaman tanıştınız?
Altı yaşındayken bale yapmaya başladım. Makyözüm olmadığı için sahne makyajımı kendim yapmayı ve renkleri kullanmayı oldukça erken yaşta öğrendim.

RÖPORTAJ: ELİF TUNCEL

Etİketler
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.