PARFÜM TRENDLERİ

Amerikalı parfümör Andor Hun'den parfüm trendlerini öğreniyoruz!Amerikalı parfümör Andor Hun, dünyanın en önemli üç burnundan biri olarak kabul ediliyor. Burnu bir buçuk milyon dolara sigortalı olan Andor Hun, MG Gülçiçek International Fragrance Company'de şef parfümör. New York'ta yaşayan ve İstanbul'u ikinci evi olarak benimseyen Hun, İstanbul'daydı ve ELLE'in sorularını sizler için yanıtladı!

"Güzel kokmanız, güzel görünmeniz kadar önemlidir” diyor Andor Hun. “Kokunuzun yarattığı gizembaşka bir şeydir, insanların duygularına ulaşabilmenizi sağlayan güçlü bir faktördür” diye devam ediyor ve biz de hemen sorularımıza geçiyoruz.

Andor Hun kimdir?
Ben Macar asıllıyım ve kokulara olan tutkum çocukluk yıllarımda saklıdır. Çocukken tüm vaktimi doğada geçirirdim; ormanın içinde dolaşıp tüm yaprakları, çiçekleri hatta yerde bulduğum odunları bile koklardım. Annem bana bütün sebzeleri, bitkileri, baharatları koklatıp fikrimi alırdı. Genç yaşlarımda botanik bahçelerinde dolaşarak çiçekleri, isimlerini araştırırdım. Hatta çiçeklerin dilini anlamak için Latince öğrendim. Eğitimime gelince, aslında hukuk ve felsefe eğitimi aldım. Tahsilimi tamamladıktan sonra bir süre Viyana'da yaşadım ve sonra Amerika'ya yerleştim. Bir esans firmasına başvurumun kabulü hayatımı değiştirdi. Çocuk yaşta bilmeden geliştirdiğim koku duyumu eğitimle birleştirerek parfümör olma yolunda ilk adımları attım. Firma beni Colombia Üniversitesi'ne kimya eğitimine gönderdi. Notaları tanımaya, burun hafızamı geliştirmeye ve binlerce kompozisyon yaratmaya orada başladım. Ve 50 yılı aşkın süredir bu serüvenimi sürdürüyorum.

Siz nasıl kokulardan hoşlanırsınız?
Benim için parfüm teatral ve gizemli olmalı, kokladıkça koklamak istenmeli... Ben klasik, senelerle eskimeyecek ve haute couture parfümlerden hoşlanırım.

Size göre hangi parfüm, hangi karaktere uygundur?
Dışa dönük ve cesur kişilikli kadınlar için, cazibesini anında ortaya koyabilen taze ve floral notlar uygundur. Gizemli ve şehvetli karakterler için yoğun oryantal notalar seçilebilir. Pudramsı notalar duygusal, narsist veya kalbi genç kadınlar içindir. Floral ve meyve notalarının birlikte kullanıldığı parfümler, lider ve iyimser karakterlerle eşleşir. Hırslı ve baskın karakterlere en uygunu, chypre notalar (aromatik, tatlı, oryantal koku grubu) barındıran parfümlerdir.