AHMET ÇOBAN'DAN SAÇ BAKIMI VE SAÇ KESİMİ TRENDLERİ TÜYOLARI

2020 saç modasını ve bakım önerilerini Ahmet Çoban'a sorduk.

Garage Organics'in kurucusu ve saç gurusu Ahmet Çoban ünlü ünsüz birçok ismin saçlarına yaptığı sihir gibi dokunuşlarla tanınıyor. Brushlight, Facelight, Sombre, Sunkissed gibi renklendirme teknikleri, Ghost Cut gibi özel kesim metodlarını hayatımıza sokan Ahmet Çoban ile hikayeyi başa sardık ve bugüne kadar geldik. 2020 saç kesim modelleri, renkleri ve bakım tüyolarını da es geçmedik... 

ELLE: Hikayeniz nasıl başladı? Sizi neden tanıyoruz?

Ahmet Çoban: 15 yaş civarında ailemin beni çalışmam için bir kuaföre yönlendirmesi ile başladı hikayem. Zamanla Türkiye’nin saç sektöründe tanınan kurumlarında sorumluluk aldım, yöneticilikte yükseldim ve en sonunda Garage Hair Repair markam ile kendi yolumu çizdim. Ama sanırım beni asıl tanımanızın nedeni işimi geliştirmeye çok meraklı olmam. Sevdiğim bir iş de yapıyorum şansıma. Yeni uygulamalar geliştirdim, Ombre’yi sektörün lügatına kattım ve zamanla kendi tekniklerimi müşteri ile tanıştırdım. Tabii tüm bunları kendi salonumuzun sınırlarından çok öteye tanıtmanın metodunu, yani sosyal medyanın sınırsız dünyasını, kuaför meslektaşlarım arasında ilk fark edenlerden oldum ve beni böylece tanıdınız. 

ELLE: Garage Organics adında bir de markanız var, nedir markanızı özel kılan şeyler?

Ahmet Çoban: Garage Organics markasını yaratırken aslında süreç çok doğal ilerledi. Bizim salonlarımız adı üzerinde Garage Hair Repair Studio olarak onarım üzerinde duruyor ve natürellikten yana bir tavrımız var. Kendimize en uygun markayı ararken karşımıza böyle bir marka yaratma seçeneği çıktı. Burada üste anlattığım vizyona uygun olarak en işe yarayan, en doğal içeriklerden, hatta mümkünse organik sertifikalı ürünler üretmeye odaklandık. Kendi salonlarımızda defalarca denedik, optimize ettik. Böylece Garage Organics Türkiye’nin ilk kuaför çıkışlı ve sayılı organik sertifikalı markalarından biri oldu. Garage Organics markası anlık geçici bir iyilik sağlamıyor, saçı tamir ediyor, güçlendiriyor ve üzerine yapılan boya, fön vs. gibi tüm uygulamaların daha dayanıklı ve iyi performanslı olmasını sağlıyor.

ELLE: Deniz ve güneş mevsimindeyiz.. Sağlığını ve ışıltısını kaybetmemek için saçlarımızı nasıl koruyalım?

Ahmet Çoban: Saçınız için en önemli olan nemini korumanız. Nemini kaybeden saç kurur, matlaşır, rengi solar. Bu nedenle güneş ve deniz öncesi saça nemi hapsedecek koruyucu bir ürün kullanmanızı öneririm. Tıpkı güneş kremi ile cildinizi koruduğunuz gibi. Biz bunun için Garage Organics serisindeki Hair Serumu kullanıyoruz. İçeriğinde organik tarım kaynaklı Hindistan cevizi, argan, avokado, ayçiçeği, Monoi de Tahiti “super food” içeriklerden çok besleyici bir kokteyl var.

ELLE: Önümüzdeki dönemin saç kesimi trendleri nelerdir?

Ahmet Çoban: Önümüzdeki dönemde 'Midlength' dediğimiz orta boy kesimlerin ve küt kesimlerin öne çıktığını göreceğiz. Bu saçlar hem çok dinamik hem de çok pratik. Bir de daha uzun sevenler için katların belli belirsiz olduğu Victoria’s Secret modellerinden tanıdığımız modeller var. Biz 'Ghost Cut' dediğimiz bir kesim ile bu trendi hayata geçiriyoruz. Bu kesimi özellikle saçı daha gür görünsün ve kolayca şekil alsın isteyen müşterilerimize uyguluyoruz, sonuçtan çok mutlu oluyorlar. Gün geçtikçe daha çok kişi bu kesimi adını söyleyerek bizden talep ediyor.

ELLE: Trendler tamam ama, klasikten vazgeçmeyenler için güvenli liman olan model sizce hangisi?

Ahmet Çoban: Bence Ghost Cut böyle bir liman.

ELLE: Şekil almayan saçlara hangi taktiklerle söz dinletelim?

Ahmet Çoban: Şekil almayan saçları önce siz iyice dinleyin. Sonra ben seni dinledim şimdi sen benim sözümü dinle deme hakkınız olsun. Şaka bir yana saçınızdaki probleminiz nedir önce bunu belirleyin. Çok kuru olduğu için elektriklenip kabarıyorsa sorun kullandığınız ürünlerde olabilir. Mesela sülfat içeren ve saç ile saç derisini aşırı kurutan şampuanlarla hemen vedalaşın. Yağlı zannettiğiniz saç kuru, kuru sandığını yağlı ya da karma olabilir veya aslında normal olabilir ve siz yanlış ürün kullanarak bu değişime neden olmuş olabilirsiniz. Eğer çok dolaşıp, zor taranıyorsa banyo sonrası saçı yolup, iyice kırmamak için durulanmayan bir bakım ürünü kullanın. Dalgalarınız kontrolden çıktıysa saçınızı yakmadan kurutan doğru bir saç kurutma makinesi tercih edin. Ben bu anlamda Dyson Supersonic serisini öneriyorum mesela.

ELLE: Saç renginde radikal değişiklikler yapmak kolay değildir, bu kararı kolaylaştırmak adına değişiklik öncesi ve sonrası için ne tavsiye edersiniz?

Ahmet Çoban: Aslında bu biraz da yapılan uygulamaya bağlı. Mesela biz bir süre için koyu renk denemek istiyorsanız 8 yıkamaya kadar açılabilen, yani geri dönüşü olan kahve tonları uygulayabiliyoruz. Ya da açık renklere gitmek istiyorsanız saçınızın kendi tonundan birkaç renk açığı ile Brushlight uygulayabiliriz. Böylece kademeli bir geçiş yaparsınız.

ELLE: İdeal saç kestirme süresi nedir?

Ahmet Çoban: Saçınızı özellikle tutmak istediğiniz bir boy yok ise ben buna bir sınırlama koyma taraftarı değilim. Ben hiçbir konuda dayatma yapılmasını, kuaförün kölesi yapmaya çalışan tavrı sevmiyorum. Eğer saçınıza iyi bakarsanız rahatça uzatabilirsiniz. Aynaya baktığınızda bu gereksinimi hissediyorsanız kestirin. Ama bence kesimi daha çok değişim için, tazelenme isteği ile yapıyoruz, ihtiyaçtan ziyade hayatımızı güzelleştirmek için…

ELLE: Sürekli kendinizi yeniliyorsunuz, gelecekle ilgili nasıl planlarınız var?

Ahmet Çoban: Biz Garage ailesi olarak sindirerek büyümeye çalışıyoruz. 2015 yılında çıktığımız yola bugün 6 şube ve Garage Organics gibi öncü bir marka ile devam ediyoruz. Gelecekte de doğru geldiği anda doğru adımları atmayı sürdüreceğiz. Bu sırada tabii ki yeni teknikler geliştirme konusunda hiç hız kesmeden çalışmaya devam ediyoruz. Brushlight, Facelight, transparan boya, Desert red gibi imza uygulamaların olduğu menümüzü genişletmek önceliklerimizden. Ayrıca yurtdışından gelen birçok müşterimiz var. Biz de yakın gelecekte her iki markamızla da yurtdışında adımlar atmayı hedefliyoruz. Bunlara Wella Professionals markası ile beraber verdiğimiz yurtdışı masterclass’ları ile başladık, gördüğümüz ilgi bizi çok mutlu etti. Ayrıca ürünlerimiz bazı Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinde satışa başladı. Umarım zamanla yurtdışında da buradaki gibi bir ivme yakalayacağız.