BAHARDA SAÇ DÖKÜLMESİNE SON!

Mevsim geçişlerinde yaşanan saç dökülmesi hepimizin kabusu! Peki ne yapmalı?

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 15 Ekim 2014
BAHARDA SAÇ DÖKÜLMESİNE SON!
Mevsim geçişlerinde yaşanan saç dökülmesi hepimizin kabusu! Onun için size bitkisel bir önerimiz var. Antioksidan kaynağı olarak bilinen yeşil çayın, saç dökülmesine neden olan dehidrotestosteron (DHT) hormonu üzerinde etkili olduğu, kepeği önleyerek, yeni saç kökü oluşumu sağladığı söyleniyor.

AR-GE Laboratuvarı'nda tamamen bitkisel özlerden oluşan şampuanlar üreten LTS Teknoloji Grup'un Başkanı Talat Sam, saç dökülmelerinde etkili olan şampuanlarının sırlarından birisinin de yeşil çay olduğunu ifade ediyor ve ekliyor: “Özellikle diyet yapan kişilerin sıklıkla tükettiği bir bitki olan yeşil çay, tamamen bitkilerden elde ettiğimiz REVOX marka şampuan grubunun da vazgeçilmez ürünü oldu.'

~Saç dökülmesine neden olan  bu hormonun (DHT)  üzerinde etkisi ispatlanan yeşil çay, yeni saç kökü oluşturuyor, çok sayıda kişinin kurtulmak için büyük mücadele verdiği kepek sorununu gideriyor. Yabancı kaynaklar da yeşil çayın etkisini ispatlayan araştırmalara imza atmış. Örneğin Güney Kore'de bulunan Seul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde, 2007 yılında yapılan bir araştırmaya göre yeşil çayın içinde bulunan epigallocatechin-3-galat'ın (EGCG) saç hücrelerini güçlendirdiği ortaya çıktı. Burada saç folikülleri EGCG ile birlikte teste tabii tutularak çeşitli deneyler yapıldı. Bu deneylerin sonucunda ise EGCG'ın saçlardaki uzama sürecine olumlu yönde katkı sağladığı görüldü.

Kısaca yeşil çay kepeği önlüyor, yeni saç kökü oluşturuyor. Uzmanlar, antioksidan kaynağı olarak bilinen yeşil çayın, saç dökülmesine neden olan dehidrotestosteron (DHT) hormonun üzerinde etkili olduğunu bildiriyor. Denemeye değer değil mi?

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.