En büyük Aksesuarımız Saçlarımız

Herkes güzel ve bakımlı saçlarla sahip olmanın hayalini kuruyor.

Geçtiğimiz günlerde ekipçe yaptığımız aktivitelere bir yenisini daha ekledik. Yeni sezona girmeden önce saçlarımızı bakıma sokmak istedik. Ve Eczacıbaşı-Schwarzkopf Akademi'nin kapısını çaldık. Akademi'de ekipteki herkes saç ve saç bakımı konusunda bilgilendi. Yapılan saç analizi, uygulamalar ve önerilen ürünler sayesinde de hayal edilen saçlara kavuşmak konusunda bir adım atmış oldu. Eğitim Uzmanı Ayşen Ensel ve Uzman Ürün Yöneticisi Merve Ergin Batıkan'ın saçlar konusunda yaptığı sunumdan birkaç önemli noktayı aktarmak istiyorum.
Uzmanlara göre saçlar beş ana sebepten dolayı yıpranıyor. Birinci neden ıslak saç. Islak saçlar özel bir bakım gerektiriyor. Çünkü ıslak saç , hassaslaşıyor ve doğal esnekliğini %20 oranında kaybediyor yani saçın pul tabakası kabarıyor ve yumuşuyor; bu nedenle de yırtılabiliyoı. Ayrıca lif tabakası yani iç korteks hasar görmeye daha meyilli hale geliyor. Peki bunun çözümü ne? Çözüm kesinlikle nazik bakım uygulamak. İkinci olarak da çevresel etkenlerden de saçlarımız tahmin edemeyeceğimiz kadar etkileniyor.
Kuru kirli hava, ultraviyole ışınları, tuz, klorlu su ve rüzgar saçları olumsuz etkileyen koşulların başında geliyor. Bu tip durumlara maruz kaldığımızda ise düzenli nemlendirerek, ultraviyole filtresi içeren ürünler kullanarak ve saçlarımızı güçlü güneş ışığından sakınarak onları koruma altına alabiliyoruz. Üçüncü olumsuz konu ise kimyasal etkenler. Saç rengini açma, dekolore etme, boya, röfle, perma ve defrize işlemleri saçları tahmin edeceğinizden çok daha fazla yıpratıyor. Bu konuda da uzmanların önerisi doğru, kaliteli ürünler kullanmak, ürünlerin kullanım talimatlarına uymak, titiz ve dikkatli çalışmak ve sürekli olarak bakım ürünlerinden destek almak geliyor.
Bildiğimiz ama ihmal ettiğimiz bir başka olumsuz faktör ise ısı ve mekanik etkenler. Yani sürekli fön makinesi, maşa veya mizampli kullanmak, sürekli fırçalamak ve taramak saçları tahmin ettiğinizden çok daha fazla yıpratıyor. Schwarzkopf'un bu konuda önerisi ise kurutucuyu uzun süre aynı noktaya tutmamak, ıslak saça değil nemli saça fön çektirmek, saçı nazikçe fırçalamak ve tarama kolaylaştırıcı bakım uygulamak. Son olaraksa sağlık etkenleri yani beslenme sistemindeki bozukluklar, ilaçlar, hormonlar, kemoterapi en büyük aksesuvarımız olan saçlarımızı olumsuz etkiliyor. Gerektiğinde takviye besinler alarak, doktora ve dermatolojiste başvurarak, kuaförden kişisel saç bakım rejimi isteyerek bu ve benzeri etkenlerin saçlarımıza zarar vermesini engellememiz mümkün.