GAMZE BİRAN YENİGÜN İLE SÜRDÜRÜLEBİLİR GÜZELLİK SOHBETİ

Sürdürülebilir bir güzellik mümkün! "Sürdürülebilirlik bizimle başlıyor, yaptığımız seçimlerle, kullandığımız ürünlerle…" diyen Gamze Biran Yenigün ile sürdürülebilirlik hakkında konuştuk.

Sürdürülebilirlik, insanı ve doğayı koruyacak şekilde yaşamaktır. Özellikle son zamanlarda sürdürülebilir yaşama farkındalık giderek artıyor; dünya gündeminin en çok konuşulan konuları arasına girmiş durumda… Biz insanlar, günümüzdeki yaşam tarzı ve tüketim alışkanlıklarımıza devam edersek iklim değişikliği ve çevre kirliliği gibi küresel sorunlar karşımıza çıkmaya devam edecek. Dünyanın yaşanmaz bir hale dönüşmemesi için hepimizin yapabileceği şeyler var. Daha bilinçli ve çevreye duyarlı tüketim alışkanlıkları edinmek ile başlayabiliriz. Kullandığımız bakım ürünlerini bilinçli seçmek ise, dünyamızın geleceeği için pozitif bir daha adım atmamızı sağlayabilir.

Çevre dostu ve sürdürülebilir bir yaşam tarzını benimseyen Gamze Biran Yenigün ile dünyaya olan olumsuz etkimizi nasıl azaltabileceğimizi, sürdürülebilirliği ve sürdürülebilir bakımı konuştuk.Sürdürülebilirlik hakkındaki düşünceniz nedir?
Dünyanın kaynakları kısıtlı ve biz her geçen gün ihtiyacımız olandan fazlasını harcıyoruz ve durmadan tüketiyoruz. Gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak , bu kaynaklardan onların da kullanmasını sağlamak bizim elimizde ve bunun için artık herkesin sorumluluk alması gerektiğini düşünüyorum.

Hayatın her alanında sürdürülebilir ve çevre dostu olmak daha iyi bir gelecek için oldukça önemli. Sürdürülebilir saç bakım ürünlerine yaklaşımınız nedir? Bakım ürünlerinizi seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?
Sürdürülebilirlik bizimle başlıyor, yaptığımız seçimlerle, kullandığımız ürünlerle… Çevreye ve doğaya duyarlı seçimler yapmak hepimizin önceliği olsun.

Bakım ürünlerini seçerken; markanın çevreye duyarlılığı, ambalajının doğaya saygılı olması, içeriklerinin doğal olması, hayvan deneyi yapmaması, etik üretim yapması, kaynakları verimli kullanımı, sosyal dayanışmayı desteklemesi, atık yönetimi gibi bir çok yönden ele alıp, seçimlerimizi öyle yapmalıyız.


Büyük değişimlerin küçük adımlar ile gerçekleştiğini düşünürsek; güzellik rutininde sürdürülebilir anlayışı benimsemek isteyenlere başlamak için tavsiyeleriniz neler?

İlk hedefimiz tüketimi azaltmak olmalı bunun için de doğru ve etkili ürünler seçip fazla tüketimin önüne geçmeliyiz. Alışkanlıklarımızı değiştirmek de sürdürülebilirliği benimsemek için önemli bir adım, şampuanlar yerine katı şampuanlar, naylon lifler yerine örgü lifler, bambu fırçalar vs. gibi küçük adımlar büyük değişiklikler yaratmamıza yardımcı olacaktır.


Yves Rocher ile aranızda güçlü bir bağ kuruldu. Sizi markaya çeken şeyler neler oldu?


Yves Rocher’le tanışmam uzun zaman önce oldu. Hem ürünleri, hem içerikleri hem de doğaya saygılı duruşuyla kısa zamanda vazgeçilmezlerim arasına girdi. Sürekli kendini yenilemesi, dünya için büyük adımlar atması da aramızdaki bağı güçlendirdi.

Yves Rocher Botanical Baume serisindeki Ultra Onarıcı, Koruyucu ve Elektriklenme Karşıtı Şekillendirici Saç Bakım Kremi’ni deneyimlediniz. Üründe dikkatinizi çeken detaylar ve ilk izlenimlerinizi öğrenebilir miyiz?
Ürünün en güzel tarafı tek bir ürünle hem saçlarınıza bakım-onarım yapabilmeniz hem de şekillendirebilmeniz. Farklı farklı ürünler yerine bir ürün her şeyi yapsın diyenlerdenseniz bence çok seveceksiniz.

Denizden ve güneşten kuruyan yıpranan saçlarım için de harika bir ürün oldu. Geceleri yatarken de sürüyorum, duştan çıkınca da ya da evden çıkmadan önce hızlıca saçlarıma uygulayıp pratik bir şekilde güne başlamamı sağlıyor. Bir de sürekli elektriklenen saçlarım artık yumuşacık…

Proje yöneticisi: Deniz Ünaldı
Fotoğraf: Erman İştahlı
Styling: Eda İşbilir
Proje editorler: Duygu Haksun, Buse Saray
Video: Creafilm
Saç: Ferit Belli / No21 İstanbul
Makyaj: Ahu Aydemir
Fotoğraf Asistanı: Esra Topal
Styling Asistanı:  Elif Yelda Tabur
Işık asistanı: Furkan Kumaş / Digioneplus