SAÇ BAKIMI İÇİN EFSANEVİ 4 DOĞAL TARİF

Doğal maskelerle keskin soğuğa karşı yıpranan saçlara elveda diyoruz!

Bizim için oldukça soğuk geçen karlı günlerde, saçlarımız hava değişimine adapte olmak için adeta savaşıyor. Özellikle bu dönemde, birçoğumuz saç kuruluğundan ve buna bağlı olarak oluşan cansızlıktan şikayetçiyiz. Yaz aylarında denize girip çıkarken kış aylarında ise keskin soğuya karşı koyarken bu durumdan muzdarip oluyoruz. Saç kremleri, özel serumlar ve yağlara sarılıp, çözümü onlarda aramaya başlıyoruz ancak bu şekilde de yeterli verimi almadığınızı hissediyorsanız endişe etmenize gerek yok. Yıpranmış saç derisinden arınmak ve doğal yöntemlerle saçımızın ihtiyaç duyduğu nemi karşılamak gayet mümkün! “Ne yapsam fayda etmiyor, satın almadığım ürün kalmadı.” diyorsanız, saç bakımınız için size önerdiğimiz efsanevi 4 doğal tarife göz atın.  

 Yumurta- Zeytinyağı Maskesi: Kuru Saçlara Canlılık Kazandırıyoruz

Malzemeler:

 • 2 adet yumurta sarısı
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Yumurta sarısının saçlarınızda oluşturduğu mucizevi etkiyi biliyor musunuz? Yumurta sarısının içeriğinde bulunan protein ve lesitin, saçı kökten uca güçlendirir aynı zamanda saç kuruluğu problemlerine karşı birebirdir. Maske sonrasında saçlar inanılmaz bir direnç kazanır, yumuşar ve güçlenir. Yumurta maskesini hazırlamak ise gayet basit! İhtiyacınız olan tek şey 2 adet yumurta sarısı ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı. Her ikisini aynı kaba boşalttıktan sonra güzelce karıştırın ve karışımın üzerine 1 fincan su ilave ederek saçlarınıza uygulamaya başlayın. Bunu yaparken bir taraftan da saate bakın, maskenin saçınızda tam 20 dakika kalması gerekiyor. 20 dakikanın sonunda, ılık suyla durulayın. 15 gün aralıklarla maskeyi uyguladığınızda, gözle görülür değişimi fark edeceksiniz.


Muz-Bal Maskesi: Bitkin Saçlara Güçlü Etki

Malzemeler:

 • 1 adet muz
 • Yarım yemek kaşığı bal 
 • Hindistan cevizi yağı
 • Gül suyu

“Yorgun bir saç yapım var bir türlü güçlendiremiyorum.” diye yakınıyorsanız, bu tarifle kendinize uzak olarak gördüğünüz gür saçlara merhaba deyin. %75 oranında su içeren muz, saçlarımız için aslında harika bir besin! Muz A, E ve C vitaminleriyle, saçın ince görünümünü güçlendirir ve zayıflığını ortadan kaldırır. Ayrıca muz, potasyum ve antioksidan bakımından da oldukça zengindir. Bu maske içerisinde yer alan bal ve Hindistan cevizi yağı, saçları nemlendirirken parlaklık kazandırır.

Öncelikle, 1 tam muzu blenderdan geçirin ve üzerine hindistan cevizi yağı ve gül suyu ekleyin. En son balı koyarak, yumuşak ve kremsi bir macun kıvamına gelecek şekilde karıştırın. Bu tarifi uygulamadan önce, saçlarınızın temiz olması gerekiyor bu nedenle ilk olarak saçınızı şampuanlayın ve kurutmadan nemli bırakın. Saç boyama fırçası yardımıyla, saç diplerinizden başlayacak şekilde dipten uca karışımı uygulamaya başlayın. Saçlarınızdaki aromanın kokusu sizi sizden alacaktır. 20-30 dakika beklettikten sonra durulayıp kurutun.

Aloe Vera-Badem Yağı Maskesi: Saç Dökülmelerine Son

 Malzemeler:

 • Aloe Vera Bitkisi
 • Badem Yağı 
 • Yarım olgun avokado 

 Saç dökülmesiyle başa çıkmak zor ama artık bir çözümü var! Gerek mevsim değişimlerinden gerekse vitamin eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesi günümüzde herkesin dert yandığı bir problem haline geldi. Bunun için özel üretilen ürünler bile sorunumuzu çözmeye yetmedi. Çare şimdi Aloe Vera ve badem yağı maskesinde! Aloe Vera, son günlerde faydalarıyla duyduğumuz bir bitki. En büyük faydasını ise saçlar üzerinde gösteriyor. Aloe Vera içeriğindeki A,B,C ve E vitaminleri saçtaki ölü hücreyi yok eder ve saç dökülmesini önleyerek saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Malzemeler içinde bulunan avokado ise amino asit bulunduran bir meyvedir. Saça yüksek seviyede protein depolar ve saçta var yorgunluğunu giderir.

Bu maskeyi üç ürünle hazırlıyoruz, bize gerekenler : Aloe Vera Bitkisi, Badem Yağı ve Yarım Avokado. İlk olarak avokadoyu püre haline gelinceye kadar eziyoruz. Üzerine, 2 yemek kaşığı kadar badem yağı döküyoruz. Badem yağı avokadonun içine nüfuz edene kadar karıştırmaya devam ediyoruz. Sonrasında aloe vera bitkisinin 2 yaprağını koparıp, içinde bulunan posayı kaşık yardımıyla bir kaba koyuyoruz. Badem yağı ve yarım avokadoyu üstüne döktük mü tamamdır. Karışımı nemli ve temiz saçlarımıza uygulayıp 2 saat bekletmemiz yeterli! Haftada bir uygulamayla, saçlarınızın eski sıklıkta dökülmediğini göreceksiniz.


Ada Çayı Maskesi : Kepekten Kurtuluyoruz

Malzemeler :

 • 1 yemek kaşığı kekik
 • 1 yemek kaşığı nane
 • 1 yemek kaşığı ada çayı
 • Yarım bardak limon suyu
 • 2 dal ısırgan otu

Kadın ve erkeklerin saç konusunda yaşadığı ortak rahatsızlıktan bir diğeri kepeklenme. Bu sorun, saç bakım ürünlerini fazla değiştirmekten ya da yetersiz beslenmekten dolayı ortaya çıkabilir. Fakat kepek oluşumunun altında yatan temel neden saç diplerimizin kurumasıdır. Kuruyan saç derisi pul pul dökülerek kepeği oluşmasına sebebiyet verir. Özellikle kepeklenme sorunu yaşıyorsanız kimyasal ürünlerden çok doğal yöntemlere yönelmelisiniz. Az ürünle inanılmaz etkili bir maske yapmaya hazır mısınız?

Bu maskede bitkilerin efsanevi gücüne teslim oluyoruz. Aktadan satın aldığımız kekik, nane, adaçayı ve ısırgan otunun üzerine kaynattığımız sıcak suyu ekleyip yarım saat kadar dinlenmeye bırakın. Bu sürenin sonunda geldiğinizde, üzerine yarım bardak limon suyunu ilave ederek karıştırın. Son olarak, saç diplerimize masaj yaparak karışımı yedirin. 10 dakika saçınızda bekletip, soğuk suyla yıkayabilirsiniz. Maske sonucunda kuru saç derinizi nemlendiğini ve pullu görünümün yok olduğunu gözlemleyeceksiniz.

Hazırlayan: Zülal Ayyüce