SAÇ TİPİNİZE GÖRE SAÇINIZI NE SIKLIKTA YIKAMANIZ GEREKİYOR?

Saç yıkama sıklığı hakkında merak edilenler...

Demet Yavuzyiğit DEMET YAVUZYİĞİT 14 Kasım 2022
SAÇ TİPİNİZE GÖRE SAÇINIZI NE SIKLIKTA YIKAMANIZ GEREKİYOR? Adobe Stock

"Saçımı ne sıklıkla yıkamalıyım?" en çok sorulan sorulardan biridir. Ancak bunun cevabı kişiden kişiye ve saçtan saça değişir. Tıpkı farklı saç (ve saç derisi) tipleri için farklı şampuan kullanıldığı gibi, temizlik söz konusu olduğunda da farklı süreçler izlemek gerekir.Herkesin saçları aynı değildir ve kişiye özel bir bakım gerektirir. Doğru şampuan ve yıkama sıklığı açısından size göre en iyi olanı bulmak için deneme yanılma ve biraz araştırma yapmanız gerekebilir.


Saçınızı ne sıklıkla yıkamanız gerektiğini ne belirler?

Saç derisi yağı: Tıpkı yüz gibi, bazı insanların saç derisi doğal olarak diğerlerinden daha yağlıdır. Bu yağ oranı yıkama sürecini etkiler.

Aktivite düzeyi: Aktif olduğunuzda daha çok terleyen biriyseniz, şampuanlama sıklığınız artabilir.

Saç tipi ve dokusu: Bazı etnik kökenler daha az sıklıkta yıkama gerektirirken, bazıları daha sık yıkama ister.

Genel bir kural: Daha kalın saçlar, daha az yıkamaya gerek duyar.


Saçınızı her gün yıkamak sağlığa zararlı mı?
Bu gerçekten saç tipinize ve kullandığınız şampuana bağlıdır. Saçınızı her gün yıkamak kuruluğa ve kırılmaya neden olabilir, ancak genellikle aşırı saç dökülmesine neden olmadığı bilinmektedir. Bazı saç tipleri bu nedenlerle günlük yıkamadan kaçınırken, süper yağlı saçlara sahip olanlar ürettiği yağ miktarı nedeniyle her gün yıkamadan yararlanabiliyor.


Haftada bir saç yıkamak doğru mu?
Uzmanlar, sağlıklı saç ve saç derisi sağlığını korumak için düzenli yıkamayı öneriyor. Saç yıkama sayısı, saç tipine ve dokusuna göre değişir. Ayrıca kuru şampuanı aşırı dozda kullanmamayı (haftada bir veya iki kez uygulayın) tavsiye ediyoruz, çünkü çok sık kullanmanın saç dökülmesine neden olduğu biliniyor.


Saçını yıkamamak daha mı iyi?
Saçınızı yıkamak saç büyümesi için önemlidir. Saçlarınızı, saç derinizi olumsuz yönde etkileyebilecek ürün birikimi ve dermatitten kurtarır. Saçınızı temizlememek kuruluk, karışıklık ve nihayetinde saç dökülmesi gibi sorunlara yol açabilir.

Şampuanlama, az miktarda mekanik hasara neden olabilir fakat renk solmasını artırabilir. Saçları yeterince sık yıkamamak, kafa derisinde okside yağların birikmesine ve bu da kafa derisi tahrişine neden olabilir. Japonya'da yapılan bir araştırma, deneklerin normal yıkama sıklığını azalttığında, kafa derilerindeki maya seviyelerinin arttığını ve sonucunda kaşınma ve dökülme yaşadıklarını bildirdi.Saçınızı haftada kaç kez yıkamanız gerekiyor?
Doğru dengeyi bulmak zor olabilir. Genel olarak, saçınız yağlı veya kuru değilse, uzmanlar her iki ila üç günde bir temizlemeniz gerektiğini önerir. Ancak saç tipinize göre saçınızı çok sık yıkarsanız, şampuanın içeriğine bağlı olarak bu saçınızı çok kurutabilir.


Saç tipinize göre saçınızı ne sıklıkla şampuanlamanız gerektiğini öğrenin.


Yağlı saçlar: Saçlarınız çok uzun, kalın veya kıvırcık değilse, saçlarınızı genellikle her gün yıkayabilirsiniz.

Kuru veya hasarlı saç: Bunun hasar ve kuruluk seviyesine bağlı olduğunu belirtmekle birlikte, uzmanlar tipik olarak her beş ila yedi günde bir şampuanlamayı öneriyor. Çünkü saç ve saç derisinin bazı doğal yağlarının saçlarınıza karışmasına izin vermeniz gerekebilir. Arındırıcı bir şampuanı aşırı kullanmamaya dikkat edin. Çünkü saçın sağlıklı olması için ihtiyaç duyduğu besin maddelerini yok edebilir, kurumasına ve hasar görmesine neden olabilir.

Dalgalı veya kıvırcık saç: Her dört ila beş günde bir şampuanlayabilirsiniz. Sayısı saçın yoğunluğuna bağlı olacaktır. Ancak bu, dalgalı veya kıvırcık saçlar için iyi bir tahmindir. Bu çok uzun gibi görünüyorsa, bir veya iki gün kısaltın; saçınızın ve saç derinizin nasıl tepki verdiğini görün.

Kıvırcık saç: Saç büyümesi için haftada bir kez yıkamak önerilir. Yıkama rutinine saç kremi ile eklemeyi unutmayın. Temizlemek kadar nemlendirmek de aynı derecede önemlidir.

İnce saçlar: İnce saçların gelişmesi ve uzaması, ihtiyaç duyduğu nemi sağlamak için gün aşırı şampuanlanması gerekir. Temizleme ayrıca ince saçları ağırlaştırabilecek birikintileri ve yağları gidermeye yardımcı olur.

Kalın saç: Daha kalın dokular nemi tutma eğilimindedir, bu nedenle haftada bir kez yıkamak yeterli olacaktır.

 


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.