SAÇLAR İÇİN EN İYİ 11 GÜNEŞ KORUYUCU

Evet, saçınızın da zararlı UV ışınlarından korunmaya ihtiyacı var!

Fotoğraf: @negin_mirsalehi

Size her gün SPF kullanmanın önemini hatırlatmaktan asla vazgeçmeyeceğiz… Ama şimdi size, bu konuda farklı bir hatırlatmamız var! Güneşin saçınıza verebileceği zararı düşündünüz mü? Saç deriniz ve saçınız UV hasarı için risk altındadır; bu nedenle korunmaya ihtiyacı vardır.

Güneş koruyucu uygulamanız, saç çizgisinde bitmemeli.

Son araştırmalara göre, aşırı güneşe maruz kalma, saçın yapısına en çok zarar veren faktördür. UVA ışınları saçın renginin solmasına ve UVB ise saçlarda kırılmaya yol açıyor. Peki, neden saçımızı güçlü tutmak için daha fazla koruyucu önlem almıyoruz?

UV ışınları, özellikle saçlarınız zaten kötü durumdaysa, saç tellerinizi ciddi şekilde kurutabilir ve zayıflatabilir. Uzun süreli güneşe maruz kalma, saçın protein yapısını bozar, genellikle düşük elastikiyet, kırılma, kırık uçlar ve parlaklığını yitirme ile sonuçlanır.

Kafa derisi ise vücuttaki diğer tüm ciltler gibi cilt kanserine karşı hassastır. Saç derisini korumak için tercih edilecek kimyasal blokerler (avobenzon gibi), beyaz bir döküntü bırakmazlar. Etiketlerde çinko oksit ve titanyum dioksit arayabilirsiniz. Bunlar fiziksel engelleyicilerdir. Unutmayın ki, önemli olan güneş koruyucuyu sadece köklere püskürtmek değil, kafa derisine sürmektir.

Antioksidanlar ve bitki kaynaklı yağlar, kafa derisini ve cildi güneşin zararlı ışınlarından korumaya ve sakinleştirmeye yardımcı olur. Antioksidanlar, UV hasarının neden olduğu serbest radikalleri temizleyerek ve cilt kanserine yol açabilecek hasarı önlemeye yardımcı olur. Özellikle yardımcı olabilecek bir yağ; ayçiçeği tohumu yağı. Bu yağ, sert güneş koşullarına maruz kalan saçlardaki kuruluğa yardımcı olabilecek yağ asitleri içeriyor.


Saçınızı ve saç derinizi, güneşin zararlarından korumaya yardımcı olacak 11 bakım ürününü inceleyebilirsiniz.