SARI SAÇLAR İÇİN MOR BAKIM ÜRÜNLERİ

Mor şampuanlar ve ötesi…

Kimsenin size sarışın olmakla ilgili söylemediği bir şey var mı? Biz söyleyelim; süper bakım gerektirir. Sürekli kök rötuşları ve haftalık derinlemesine bakım maskelerinin yanı sıra, yanlış şampuanı kullanırsanız, güzel sarı tonunuz bakıra dönebilir.

Neyse ki, mor bakım ürünleri bu karışıklığı önlemenize yardımcı olmak için var. Formüldeki mor pigmentler, saçınızın parlak ve taze görünmesini sağlamak için pirinç tonlarını (sarı veya turuncu gibi) önler.  En iyi mor bakım ürünleri ve tavsiyeler için okumaya devam edin.


Mor bakım ürünleri tam olarak göründükleri gibidir: mor renk tonu olan ürünler. Mor saç bakım ürünlerinin, ardındaki düşünce insanların makyajda renk düzeltme için kullandığı aynı ilke olan renk çarkı teorisine dayanıyor. Ortaokul sanat derslerinizde öğrenmiş olabileceğiniz bu teori, renk çarkının zıt taraflarında bulunan ve tamamlayıcı renkler olarak da bilinen renklerin birbirini nötrleştirdiğini belirtir. Renk çarkı teorisi saça uygulandığında, pirinç tonlarını dengelemeye çalışır. Peki mor tüm bunların neresinde? Sarı, aslında morun tamamlayıcı rengidir, bu yüzden bu şampuanlar turunculuğu uzak tutmak için çok iyi çalışır. Mor tonlar, istenmeyen pirinç sarısı tonlarını engeller ve parlaklığı korur.

Esmerler, kirli sarışınlar ve diğer koyu sarı tonları (daha az Marilyn Monroe, daha çok Gigi Hadid'in bal sarısı düşünün) bunun yerine mavi bir şampuanı tercih edebilir. Daha koyu tonlar renklerine daha derin bir sıcaklık verdiğinden sararmazlar. Mavi, turuncuyu tamamlayıcı bir renktir, bu da onu koyu sarışınları ve esmerleri tonlamak için ideal kılar.

Mor şampuanların genellikle gümüş veya sarı saçlarda en iyi sonucu verdiğini kabul etsek de, esmerler de rengin serinletici faydalarından yararlanabiliyor. Esmerlerin de başlıca şikayeti saçlarının bakır rengine dönüşmesidir. Esmer saçların da, bunu reddetmek için haftada bir kez kullanmasınız öneriyoruz.

Bu şampuanlar çoğunlukla doğal ve boyalı sarışınlar için pirinçliği dengelemek için kullanılıyor. Bu ürünler renginizi tamamen değiştiremese de mevcut renk tonunuzu korumanıza yardımcı olabiliyor.

Mor şampuan nedir ve ne işe yarar?
Mor şampuan, saçınızın sarı veya pirinç tonlarının görünümünü en aza indirmeye yardımcı olmak için saçınızın yüzeyine tutunan mor pigmentlerle tasarlanmıştır. Bunun işe yarıyor, çünkü mor renk tekerleğinde sarının karşıtı ve esasen pigmentin istenmeyen tonları iptal etmesine neden oluyor. Sarı saçtaki doğal sarı, menekşe pigmenti ile kaplandığında size daha nötr ve hatta kül rengi bir ton verir.

Ve bir gerçek: mor şampuan klasik sarının yanı sıra dengeli ve vurgulanmış saçlar ve hatta gri, gümüş ve beyaz tonları da dâhil olmak üzere çeşitli açık renklerde çalışıyor.

Her gün mor şampuan kullanmak doğru mu?
Ne sıklıkla kullanacağınız, ihtiyaç duyulan tonlama düzeyine ve saçınızın sağlığına bağlıdır. Şampuanın normal bir şampuan olarak kullanılabileceğini veya daha güçlü bir toner etkisi istiyorsanız daha uzun süre kullanın. İlk olarak, sarı saçınızın ne kadar tonlamaya ihtiyacı olduğunu belirleyin ve oradan gidin.

Şampuana köpürene kadar masaj yapın ve ardından ıslak saça uygulayın. Ürünü saç boyunca masaj yapın ve pirinçlik seviyesine bağlı olarak bir ila beş dakika bekletin.

Mor şampuan, saçta pigment oluşturduğu için, çok sık kullanırsanız veya çok uzun süre tutarsanız; özellikle kuru veya hasarlıysa saçınızın biraz fazla morlaşabilir. Bunu önlemek için, istenen ton seviyesine ulaşılana kadar ürünü kullanmanızı ve ardından "bakım için haftada bir veya iki haftada bir" kullanmanızı öneriyoruz.

Mor şampuandan sonra ne kullanmalısınız?
Mor şampuanınızdan sonra mor bir saç kremi kullandığınızdan emin olun. Şampuan esas olarak kök bölgesine odaklanır, bu yüzden kökten uca sonuç için uçları da o menekşe pigmenti ile kapladığınızdan emin olmak istersiniz. Mor şampuanlar, bazı saç dokularını kurutabilir ve bu nedenle nemlendirici bir saç maskesi ile devam etmeyi tercih edebilirsiniz.

Popüler inanışın aksine, mor şampuan aslında saçınızı açmaz. Bunun yerine, sıcak tonları nötralize etmek için mor pigmentler biriktirerek daha parlak görünmesini sağlar. İki veya üç mor şampuan kullanana kadar istenen sonuçları göremeyebilirsiniz.

Mor ürünleri kullanırken dikkatli olmanız gereken noktalar da var. Buz gibi sarı saçlarınız varsa ve mor bir şampuanı çok uzun süre bırakırsanız, saçınızda mavi-mor bir renk olur. Bu yüzden talimatları dikkatlice okuduğunuzdan ve seansınızı buna göre ayarladığınızdan emin olun.

Artık bu canlı şampuanlar hakkında bilgi sahibi olduğunuza göre, tüm bu bilgileri uygulamaya koymanın zamanı geldi. İşte en iyi 25 mor şampuan seçimlerimiz…