SARI SAÇLARI SOLDURMAYIN

Yazın daha da zorlaşan saç bakımı hakkında bilmeniz gereken basit tüyolar.

Hollywood’daki sarışın sayısı giderek artıyorken, siz de bu akıma ayak uydurmuş olabilirsiz. Yazın gelmesiyle 'peki ya bakımı?' sorusu daha çok aklınıza takılıyorsa, hemen önerilerimizi okumaya başlayın: 

- Deniz, güneş, havuz; yazın en sevilen üçlüsü olmanın yanında saçınızdaki nemin de en büyük düşmanı. Bu yüzden saçınızın nem dengesini korumanız şart. Bunun içinse haftada en az bir kere saçlarınız için bir nem maskesi yapmak atlamamanız gerekenlerden.

- Sudaki klorun yanı sıra suyun yapısındaki bakırın da saçın rengini bozan güçlü etkenlerden biri olduğunu biliyor muydunuz? Tavsiyemiz, yüzmeye gitmeden önce saç bakım kreminizi sürüp, yüzdükten sonraysa zararı minimuma indirmek için hemen saçlarınızı durulamanız.

- Sonradan sarışın olanlar için saç rengini korumak tabii ki çok önemli! Üstelik saçlarınızda cilt kanseri riski olmasa bile, yine de güneşten korumanız gerekiyor. Çünkü ultraviyole ışınları saçın rengi değiştiriyor ve kurutuyor. Yani sarının tonu değişirken, saç tellerinin dokusu da bozulmaya başlıyor. Bu yüzden güneşe çıkmadan önce saçlar için özel hazırlanan ultraviyole koruyucularından birini saçlarınıza uygulayın. Hatta tüm gününüzü dışarıda geçirecekseniz, bu ürünü yanınıza almanızda fayda var. Hatta, bu işlemi suya girdikten sonra da tekrar etmeniz gerekiyor. Yani, bir nevi güneş kremi gibi düşünün.

- Şampuanı sarı saçlarda doğru kullanmanız çok önemli. Çünkü sizin şampuanınız renk dostu olmayabilir. Bu yüzden saçın rengini korumak için özel üretilen şampuanları tercih etmeniz gerekiyor. Hatta seyahatlere giderken bile yanınıza bu şampuanların mini boylarını götürmenizi tavsiye ediyoruz. Zira çoğu şampuan saçın ışığını alırken, rengini koyultuyor. Bu yüzden saçlarınızı her gün yıkamak yerine, aralarda kuru şampuan kullanmaya alışsanız çok daha iyi.

- Saçlarınızı uzatmak için kuaförün yakınından geçmemekle yanlış yapıyorsunuz. Aslında doğru olan, sıklıkla kırıklarınızı aldırmak. Aynı zamanda yazın saçlarınızı fön yerine, doğal yollarla kurutmanız da saç rengi ve dokusunu korumak için en iyi yöntem. Islak saçlarla sokağa çıkmak istemiyorsanız da saçlarınızı örerek yola koyulabilirsiniz. Böylece saçınıza daha az zarar vermiş olursunuz.

Etİketler