ORTAK DERDİMİZ VAJİNAL MANTAR

Hemen her kadının ortak derdi vajinal mantardan nasıl korunmalı?

Vajinal bölgeniz durmadan kaşınıyor, ağrı çekiyor, idrar zorluğu yaşıyorsanız utanılacak veya çözümsüz bir hastalığa sahip değilsiniz! Muhtemelen siz de kadın nüfusunun yüzde 75'inin zaman zaman müzdarip olduğu vajinal mantar enfeksiyonuna yakalandınız!
Sevindirici haber, bu hastalığın hem tedaviye cevap vermesi hem de önlenebilen bir hastalık olduğu. Antibiyotik kullanımı, gebelik gibi nedenlerle bile ortaya çıkabilen hastalık, kronikleşmediği sürece büyük sorunlara neden olmuyor. Ancak ortaya çıktığı süreçte insana zor anlar yaşatabiliyor. Emsey Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Pınar Gökova Azman, konuyla ilgili tüm merak ettiklerimizi cevapladı...

BELİRTİLERİ NELERDİR?
Kaşıntı, ağrı, idrar yaparken yanma, peynir kesiği şeklinde kokusuz bazen de keskin kokulu akıntı en önemli belirtileridir. En rahatsız edici belirti olan kaşıntı, özellikle geceleri daha şiddetli görülür. Kimi hastalarda, cinsel ilişki sırasında da ağrı oluşabilir. Vajinada kızarıklık ve şişlik de muhtemel belirtiler arasındadır. Kaşıntı sonrası tahrişe bağlı olarak vulvada (vajinanın dış kısmı) küçük kanamalar olabilir.

NEDEN OLUR?
Hastalığın birden fazla nedeni olabilir... En bilinenleri ise şunlar:
- Vajinal duş,
- Sprey, parfüm gibi kimyasallar içeren ürünlerin vajinaya yakın bölgelerde kullanımı,
- Fazla kilolu olmak,
- Şeker hastalığı,
- Uzun süre antibiyotik kullanımı,
- Spiral kullanımı,
- Naylon vb. pamuklu olmayan iç çamaşırları giymek,
- Tiroid hormonu bozukluğu gibi metabolik hastalıklar.