BOŞANMA SONRASI SOYADI PROBLEMİ

Boşanmanın ardından, eski eşinizin soyadını taşımaya devam edebilirsiniz!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 24 Şubat 2014
BOŞANMA SONRASI SOYADI PROBLEMİ


Boşanmaya karar verdiniz. Yeni bir hayatın eşiğindesiniz. Ancak kullandığınız soyadını değiştirmek istemiyorsunuz. Buna hakkınız var! Avukat Halil İbrahim Çelik, işin kanuni boyutunu bakın nasıl anlatıyor: Boşanma davasının neticelenmesinin ardından kadının kişisel durumunun ne olacağına dair kanun özel bir açıklama yapma ihtiyacı hissetmiştir. Bunun nedeni soyisim konusunda kadınlara dayatılan hükümlerin kadının hayatına negatif etkilerinin bir ölçüde giderilmeye çalışılması olarak açıklanabilir. Zira kadın evlenme ile kızlık soyadından vazgeçerek eşinin soyadını alır. Evlilik boyunca bu soyismi taşımaya devam eden kadından boşanma ile soyismin geri alınması ciddi sorunlar yaratabilir.

Zira evlilik boyunca eşinin soyismini taşıyan kadın artık bu soyisimle tanınmaktadır. Boşanma ile bu soyismin alınması halinde yaşanacak problemlerin önüne geçmek için 4721 Sayılı Medeni Kanunu'n 173. Maddesi gereğince kadının boşandıktan sonra menfaati olduğunu ve bunun kocaya zarar vermeyeceğini ispatlaması halinde kocasının soyadını taşımaya devam edebileceği hükme bağlanmıştır.~

Burada kadın boşanma davasında soyismi taşımaya devam etme talebinde bulunmalıdır. Menfaati bulunduğunu ve bunun kocaya zarar vermeyeceğini kanıtlaması ile hakim kadının eski kocanın soyadını taşımasına izin verir. Daha sonra kadın arzu ettiği halde soyadını kızlık soyadı ile değiştirebilir. Her ne kadar kanun son fıkrada dava açma hakkını sadece kocaya aitmiş olarak yazılsa da kadının bu davayı açamayacağını iddia etmek mümkün değildir. Zira bu husustan dolayı bizzat zarar gören kadının kendisidir. Bu nedenle kadın daha sonra eski kocasına bir dava yönelterek kızlık soyadını geri alabilir. Eski koca vefat etmişse bu dava eski kocanın mirasçılarına yöneltilir.


Normal şartlarda boşanan kadının boşanma ile doğrudan kızlık soyadını kazanır. Ayrıca evlenme ile edindiği kişisel durumu korur. Kadın eğer evlenmeden önce dulsa hakimden bekarlık soyadını taşımaya izin isteyebilir. Bu maddeden kaynaklı davalar Aile Mahkemesi'nde görülecektir. Kadının kocasının soyadını taşımaya veya kızlık soyadına dönmesine ilişkin davalar her halükarda aile mahkemelerinde görülecektir.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.