2020’DE GÜNE GÜZEL BAŞLAMAK İÇİN 10 SAĞLIKLI RİTÜEL

Yeni yılda ruhsal ve fiziksel sağlık ön planda!

ALYA BARUTOĞLU ALYA BARUTOĞLU 27 Aralık 2019
2020’DE GÜNE GÜZEL BAŞLAMAK İÇİN 10 SAĞLIKLI RİTÜEL Getty Images

“Yeni yıl = Yeni siz” veya “Yeni onyıl = Yeni siz” mi demeliyiz? 2020 neredeyse geldi ve artık hayatımızda biraz değişiklik yapma zamanı geldi. Yeni bir egzersize başlamak, spor salonuna yazılmak, meditasyona başlamak veya sağlıklı beslenme kararı almak… Bunların hepsi sağlığınızı iyi yönde etkileyecek kararlar! Yeni yılda sizi daha iyi, huzurlu ve mutlu hissetirecek değişimler yaparak uzun dönemli ruhsal ve bedensel sağlığa erişebilirsiniz. Her sabah güne güzel başlamanın farklı yöntemleri ile kendinizi daha enerjik ve pozitif hissedin. 

Ritüel deyince aklınıza uzun seremoniler geliyor olabilir. Ancak bahsettiğimiz ritüeller sabah yaptığınız ufak değişiklikler ile de gerçekleşebilir. Bu, alarmınızın ‘snooze’ düğmesine basmayarak, sağlıklı bir kahvaltı hazırlayarak veya egzersiz hareketleri yaparak da gerçekleşebilir. Aşağıda 2020’de hayatınıza almanızı tavsiye ettiğimiz 10 ritüeli inceleyebilirsiniz…

MEDİTASYONA BAŞLAYIN

(Getty Images)

Alarmınızı 10-15 dakika daha erken kurmak kulağa pek hoş gelmeyebilir. Ancak güne meditasyon lle başlamanın bilimsel olarak kanıtlanmış etkileri var! Stresi artıran ve odaklanmayı güçlendiren meditasyon, ruhsal ve fiziksel olarak daha enerjik hissetmenizi sağlıyor. Nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, sabah meditasyonlarına odaklı birçok kitap ve videoyu internetten bulabilirsiniz!

SAĞLIKLI BİR KAHVALTI

(Getty Images)

Günün en önemli öğünü kahvaltı! Bu gerçeği yıllardır hem uzmanlar hem diyetisyenler vurguluyor. Sabah zorla yataktan kalkıp kahvaltı yapmaya vaktiniz kalmıyorsa, bu durumu değiştirme zamanı. Yapılan araştırmalara göre sağlıklı kahvaltı yapanların günlük başarıları çok daha fazla oluyor. Bu beyin gücüne sahip olmayı kim istemez ki? Glutensiz muffinler, avokadolu kepekli tostlar veya yumurtalı kahvaltılar ile besin dolu bir kahvaltı yapın. 

GÜNE YEŞİL BAŞLAYIN

(Getty Images)

Yetişkinlerin sadece 10’da 1’i günlük tüketilmesi gerekilen meyveleri ve sebzeleri tüketiyor! Vücudunuzun ihtiyaçlarına kulak verin ve sabahları ıspanak, kale ve kereviz sapı gibi yeşilliklerin olduğu bir smoothie hazırlayın. Pek lezzetli duyulmuyor değil mi? Ama bu yeşil smoothielere, muz, mango, hindistan cevizi suyu gibi malzemeler ekleyerek lezzetini artırabilirsiniz. Eğer tam anlamıyla besin mucizesi yaratmak istiyorsanız zerdeçal gibi baharatlar da ekleyebilirsiniz. 

B12 VİTAMİNİ ALIN

(Getty Images)

Vejetaryen veya vegan besleniyorsanız, etlerden ve hayvan ürünlerinden alamadığınız B12’yi takviye olarak almanızı tavsiye ediyoruz (tabii ihtiyacınız varsa!). B12 içeren ürünler sınırlı sayıda olduğu için bunu takviye olarak almanız gerekiyor olabilir. Kırmızı kan hücrelerinin üretiminde gerekli olan B12 oranlarının düşük olması yorgunluğa ve kırgınlığa sebep olabilir. Kendinizi sürekli enerjisiz hissediyorsanız bir doktor kontrolü zamanı geldi demek! Doktorunuza danışarak gerekli vitamin takviyelerini almayı unutmayın.

GÜNE GERİNEREK BAŞLAYIN

(Getty Images)

Kedilerden örnek alıyoruz. Eğer kedilerin hareketlerine dikkat ederseniz, sürekli geriniyorlar ve vücutlarını uzatıyorlar. Duruşunuzu düzelten ve kan dolaşımını hızlandıran egzersizler güne zinde başlamanızı sağlıyor. 7-8 saatlik uykudan sonra kısa sabah egzersizleri gücünüzü ve enerjinizi artıracak. Bunu bir alışkanlık haline getirirseniz, kas incinme riskini azaltabilirsiniz. 

HAREKETE GEÇİN

(Getty Images)

Sabah uyandığınızda hemen koşuya gidin demiyoruz! Özellikle soğuk havalarda bu çoğu insan için neredeyse imkansız. Ama uyandığınızda vücudunuzu harekete geçirmek gün boyu modunuzu etkiliyor. Tostunuz kızarırken bir kaç zıplama hareketi ile bedeninizi ve kaslarınızı harekete geçirebilirsiniz. Bu ufak hareketler, güne zinde başlamanızın yanı sıra kan dolaşımınızı hızlandırarak enerjik hissetmenizi sağlıyor. 

TELEFONU BİR KENARA BIRAKIN

(Getty Images)

Yastığınızın yanında telefonunuz ile uyuyanlardan mısınız? Ya da uyandığınız saniye telefonunuza mı bakıyorsunuz? Buna son verme zamanı! Özellikle telefonunuzu baş ucunuzdan uzaklaştırın veya uçak moduna alın. Radyasyon hem uyku düzeninizi hem de sağlığınızı etkiliyor. Alarmınızı kapattıktan sonra evden çıkana kadar telefona bakmamayı deneyin. Bir çok bildirim gelmiş olabilir ancak bu sizde “neler kaçırmışım” hissi uyandırarak stres yaratabiliyor. Sabah uyanma ritüelinizi sadece ve sadece kendinize ayırın, Instagram’da kim neler paylaşmış, bu birkaç saat sonra önem kazansın. 

SU İÇİN

(Getty Images)

Su! Su! Su! Ne kadar söylesek yetmez! Güne birkaç bardak su içerek başlamak çok önemli. Bu sadece sabahları değil tüm gün için gerekli. Özellikle sabah uyandığınızda vücudunuz uzun bir uykudan sonra susuz kalıyor bu nedenle uyanmanızın ilk yarım saatinde en az bir bardak su içmelisiniz. 

POZİTİF DOĞRULAMA SÖZLERİNİ TEKRARLAYIN

(Getty Images)

“Ben mükemmelim, akıllıyım, değerliyim ve çalışkanım.” Bu sözleri başkasından duymayı beklemeyin! Kendi gücünüzü kendiniz yaratın. Sabahları hazırlanırken aynada bu sözleri kendinize söyleyerek modunuzu yükseltebilirsiniz. Gözünüzde komik bir görüntü canlanıyor olabilir ancak ayna karşısında kendinizi övmeniz işte ve sosyal hayatta performansınızı artırıyor. Kendiniz hakkında en sevdiğiniz şeyleri söylemekten kaçınmayın. Çünkü dünyadaki en değerli şey: kendimiz!

NEFES EGSERSİZLERİ VE HEDEFLER

(Getty Images)

Çoğumuzun doğru bir şekilde nefes almadığını biliyor muydunuz? Yataktan kalkmadan önce veya ayaktayken derin nefesler alarak bedeninize olabildiğince fazla oksijen alın. Burnunuzdan aldığınız derin nefesler ile diyaframınızı şişirin ve bu sırada gün, hafta, ay veya yıl için hedeflerinizi gerçekleşmiş gibi düşünün. Gerçekçi hedefler belirlemek sizi daha motive ve organize yapacak. Bunu derin nefes egzersizleri eşliğinde yaparak güne hazırsınız!


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.