BAŞKASI OLMA KENDİN OL!

BAŞKASI OLMA KENDİN OL!

Erdem Oraylı ERDEM ORAYLI 29 Mart 2015
BAŞKASI OLMA KENDİN OL!
Telefonu eline al, doğru açıyı ayarla, daha önceden saatlerce çalışmış olduğun pozu çak... Fotoğrafladığın ‘öz çekimleri' incele... En uygununu seç. Sonra derhal ‘facetune' uygulamasına at. Yüze bebek filtresini uygula, kolları incelt, göğüsleri kaldır ve de tabii ki göbeği yok et! Oldu mu? Oldu... Bas ‘paylaş' tuşuna. Gelsin ‘like'lar ve yorumlar: Ne kadar güzelsin, harikasın, ‘Benjamin Button' etkisi buna denir vs vs vs...


Mutlu musunuz peki? Timeline'ınızda peşpeşe sıralanan ‘güzel' arkadaşlarınızı incelerken ve onların gerçek hallerinin bununla uzaktan yakından ilgisi olmadığını bilirken bile, kendi kendinize o tekerlemeyi tekrarlamıyor musunuz siz de: ‘Herkes güzel, ben çirkin!'... Sosyal medya çıktı, mertlik bozuldu sonuçta! Profil resimlerinde, herbiri birer ‘seks ikonu' olan ‘öpücük kadınlardan' oluşan bu sahte dünyaya ister istemez kapılıyor, gittikçe sanallaşıyoruz işte... Öte yandan, bu hepimizi bir tatminsizlik ve mutsuzluk girdabı içine itiyor. ‘Daha çok' olan kadınlardan oluşan bir dünyada ‘ezik' kalmanın verdiği ajitasyonla, saldırıp duruyoruz etrafa... Botoks, mide kelepçesi, estetik ameliyat ve çok daha ötesi.  

GERÇEK KADINLAR BURADA!


İşte #WomenIRL (Women in Real Life/ Gerçek Hayatta Kadınlar) tam da bu nedenle çıktı ortaya! Özellikle Instagram üzerinde yoğunlaşan sahte mükemmellik dünyasına bir tepki olarak, Amerikan ‘Real Simple' dergisinin editörleri Instagram'da Women in Real Life hareketini başlattılar bir süre önce.


Filtreli görseller dünyası Instagram'a inat, filtresiz... Güzelliği tek şart kılan içeriklere inat doğal... Kıskandıran pozlara inat alçakgönüllü... ‘Bakın ne çok eğleniyoruz, en bir çok biz eğleniyoruz' karelerine inat sıradan... Özetle tam manasıyla anti-Instagram bir hesap bu! Yani bir anlamda mükemmel olmayan ve mükemmel olmamakla ilgili de hiçbir problemi olmayan kadınlar var bu hesapta...


Peki iş yarar mı? Açıkçası yarıyor, gittikçe de büyüyerek üstelik! Ocak'ta yayına başlayan hesabın şu anda 60.700 takipçisi var! Anlaşılan o ki, kadınlar, steril Instagram ortamında, “mükemmel olmamayı” sevdi ve hemen benimsedi!


Hesapta, kareler belli kategoriler altında birikmiş durumda.


1) Ev hali


2) Annelik hayatı


3) Olmamış yemekler


4) Ev hayvanları


5) İş ve işyeri


Eh, sonuçta hiç kimse profesyonel fotoğrafçı değil ama herkesin anlatmak istediği bir hikayesi var! Bu hesapta da hikayeler ön planda. Fotoğrafların altına açıklama yaparak, fotoğrafın hikâyesini anlatarak paylaşmak, o fotoğrafı niye çektiğini anlatmak hem Instagram kullanımının anlamını genişletti hem de daha çok etkileşim yaratır hale geldi. Bizim yukarıdaki fotoğrafa aldığımız gibi, ayakları su topladığı için çorap üzeri parmak arası terlik giyen kadınlar, çocuğunun kafasına zıplayan kertenkeleyle pek de tatlı gözükmeyen çocuğunu paylaşan anneler, haşladığı yumurtaları ocakta unutup yakan kadınlar var. Gerçek kadınlar... Bizim gibi... 

Bu akımın ortaya koyduğu bir gerçek daha var: Takipçiler için takip edilenler birer insan değil! Ait olmaya çalıştıkları dünyaya ait birer ideolojik sembol! Hepimizi durmadan içine çeken ‘kusursuz' olma yarışı içerisinde kendimiz olamamanın verdiği yorgunluğu atmamızı sağlayan bir hesap sonuçta @WomenIRL... Hayat gerçek ve kusursuz olmasak da bize ait. Olduğu şekliyle de son derece güzel! Sanal bir dünyanın bunu elimizden almasına izin verecek miyiz peki? O zaman basın 'takip et' tuşuna ve paylaşmaya başlayın kusursuz olmasa da size ait olan dünyanızı! Ne demiş Amerikalılar: Gerçek sizi özgür kılar!

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.