DİLİN PSİKOLOJİYE ETKİSİ

Konuşurken seçtiğiniz kelimelerle psikolojinizin bağlantısı var!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 07 Nisan 2014
DİLİN PSİKOLOJİYE ETKİSİ


NLP Uzmanı Cengiz Eren, yeni yazısında, kelime seçimlerimizin hayatımızı nasıl etkilediğini ele alıyor... İşte onun kaleminden dil problemi:


Kullandığımız kelimeler cümleler hayatımızda çok önemli. Bilirsiniz. Dilin önemini anlatan Ezop hikayesi vardır. En iyi şeyleri, aşkı, sevgiyi ifade eden dil. Kızgınlığı, nefreti ifade eden, kavgayı başlatan yine dil. Konuştuğumuz dil bu anlamda çok önemli. Neler söylüyoruz? Söylediklerimizin altında ne anlamlar yatıyor? Neleri önemsiyoruz? Bunlar konuştuğumuz dil ile apaçık görünüyor dikkatli olarak bakıldığında...

Aktardığımız mesajların farkında olmadığımız anlamları hem bizi hem de karşımızdaki insanın zihnini etkiliyor.

Hepimiz bir zamanların önemli şarkısını biliyoruz. Berkant'ın söylediği Samanyolu: Ömrüm senin, ruhum senin kalbim senin/ Yıllar geçse ölmeyecek ben de sevgin/ Bir şarkısın sen ömür boyu sürecek, dudaklarımdan yıllarca düşmeyecek. Bu şarkıdaki önemli cümle Bir şarkısın sen cümlesi. Keşke Bin şarkısın sen olsaydı. Bu cümle yüzünden Berkat bizim zihnimizde sadece "bir" şarkı olarak kalıyor. İlginç bir sonuç sayılabilir.

Yaptığım incelemeler sonucu şunu gösteriyor. Hoşca Kalın, Sevgiyle Kalın ve benzeri veda sözcükleri farkında olmadan kişilerin kilo almasını sağlayabilir. Veda sözcüğü olarak kullanılsa da, derin yapıda kalın'ın sevgi ile bağlantısı ve kalın'ın hoş bir şey olduğu da ifade ediliyor. Bu cümleleri çok kullanan veya çok duyan kişilerin kilolarına bir bakın. Kilolu olmaları sizi hiç şaşırtmayacaktır.

Size yapılan uyarılar ve sizin yaptığınız uyarılar da düşünmediğimiz sonuçlara yol açabilir. Sevgilisine "beni aldatma" diyen bir kişi, sevgilisini kendisini aldatmaya yönlerdiğinin farkına varmalıdır. Televizyon seyretme, bilgisayar oynama, dışarı çıkma gibi yapılan uyarılar da onları ters yönde davranışa itecektir. Atasözleri içinde bulunan "Eşeğin aklına karpuz kabuğunu düşürmek", bunun test edilmiş halini ifade ediyor. "Trafik canavarı olmayın" sloganı trafik kazalarını % 38 arttırmış durumda, Ankara Üniversitesi'nin yaptığı araştırma sonucunda. Bu levhalar hala yollarda duruyor.~

Pozitif nedenle yapılan uyarılar da olumlu olarak sonuç vermeyebilir. Aman dikkatli ol, dikkatli araba kullan, etraf kötü dikkatli ol dediğinizde ortaya çıkan sonuçlar istediğimiz gibi olmayabilir.

Uyarılar pozitif veya negatif olsun, korku ve tedirginlik yaratıyorsa, korkulan sonuçların gerçekleşme ihtimali artacaktır. Çünkü korkular, korktuğumuz oranda gerçekleşiyor. Aynı zamanda korkular bizim kendimizi koruyamadığımız durumda, bizi korumaya çalışan, ancak fırsat ve seçeneklerimizi azaltan mekanizmalar. Uçak korkusu, deprem korkusu, panik atak ve benzeri durumlara ait bilgiler buradan ELLE okurlarına aktarılmaya çalışılacaktır.

Aynı şekilde sevdiğiniz sözler ve şarkılar da önemli. Aslında bu sözlerin sevilmesinin nedeni kendinizde eksik gördüklerinizin ne olduğunu size gösteriyor olmaları olabilir. Bir seminerde "Hangi şarkıları seviyorsunuz" sorusuna "I Will Survive" cevabı veren kişinin, iş hayatında sürekli olarak canlı kalmaya çalıştığını yönetici söylemişti.

Dilinize dikkat edin, kaderiniz olabilir diyebiliyorum şimdi. Şimdiki zaman ve birinci tekil şahıs kullanarak hayatınızı daha iyi yönetebilirsiniz. Yapmak istiyorum ile başlayıp, süreci öğrenme süreçlerinizle, geniş zamanda yaparım haline getirebilirseniz, kaynaklarınız biraz daha zenginleşmiş demektir. Başarı içeriğinden sıyrılıp, istenen sonucu tarif edebilirseniz, daha da ileriye gitmenize ait süreç başlayacaktır.

Beş duyunuzu kullanarak yaşamak çok önemli. Hissettiklerinizi ifade edebilirseniz, sevginizi veya tepkilerinizi o anda gösterebilirseniz, istemedeklerinize "hayır" diyebiliyorsanız, siz değil "onlar" düşünmeye başlayacakır. Bugüne kadar onları çok düşünmüş olabilirsiniz. Bırakın, biraz da onlar düşünsün.

Sevdiğiniz şarkıları, sevdiğiniz sözleri, strateji cümlelerini bana yazarsanız, sizi nasıl tarif ettiğini detaylı olarak cevaplayabilirim. Tabii sorunlarınıza ait sorularınızı da cevaplayacağımı zaten biliyorsunuz. Tabii (siz istemediğiniz sürece) isminiz açıklanmadan! 

Gelecek yazının konusu ise, Uçak Korkusu, ortaya çıkışı ve nedenleri.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.