‘FRIENDS’ İZLEMEK ANKSİYETEYİ AZALTIYOR!!

Herkes: *Oynat tuşuna basar*

ALYA BARUTOĞLU ALYA BARUTOĞLU 11 Haziran 2019
‘FRIENDS’ İZLEMEK ANKSİYETEYİ AZALTIYOR!! Getty Images

Herkesin hayatında defalarca baştan sona izlediği bir dizi vardır. Genelde bu tekrar tekrar izlenen dizi herkes için ‘Friends’! Doksanlı yıllarda çekilmeye başlayan diziyi şimdiki nesiller bile severek izliyor! Kendinizi 7. Friends üyesi gibi hissediyorsanız yalnız değilsiniz. Hepimiz Rachel, Monica, Phoebe, Ross, Joey ve Chandler’ı bir dönem en yakın arkadaşlarımız olarak gördük! Bu sıkı arkadaş grubunun New York’taki hayatını anlatan dizi sadece keyifli değil aynı zamanda sağlıklıymış!

Oversized kahve fincanlarından kahve içmeyi havalı yapan, kesinlikle işe gittiklerini görmediğimiz ve belki de televizyon tarihinin en ikonik sözlerine imza atan Friends dizisi, gerçek üstü bir ev arkadaşı imajı yaratmış olabilir. Ancak klinik psikolog Marc Hekster’a göre, Friends dizisi anksiyeteyi azaltmak için kullanılabilecek bir yöntem!

“20 sene boyunca anksiyete yaşayan bireyler ile çalıştıktan sonra defalarca Friends ve Big Bang Theory gibi dizilerin mucizeler yarattığını gördüm,” diyen Hekster, anksiyetenin insan beyninin alarm sistemi olduğunu söylüyor. Bir sorun olduğunu belirten anksiyete hissi, biriken ve çözümlenmeyen duygular sebebi ile oluşuyor. İfade etme biçimi bulunmazsa bu alarm sistemi tetikleniyor ve hoş olmayan duygu durumlarına sebep oluyor. 

Eğer bir gün anksiyete hissiniz yoğunlaşırsa ve yorucu bir günün ardından çabuk bir çözüm bulmak istiyorsanız, Hekster’ın tavsiyelerine kulak verin! “Friends dizisini izlemek iyileşme deneyimi sağlıyor. Her bölüm endişe yaşayan karakterlerin bölüm içerisinde sorunlarını çözüp rahatlaması, anksiyete yaşayan insanlara faydalı olabiliyor,” diyen ünlü psikolog, “Her bölüm komplike problemler konu alınıyor ve dizinin arkadaşlık ilişkileri ile bu sorunların üstesinden geliniyor,” diye ekledi. 

Dizinin hayranları her bölümün sorunların birlik içinde çözüme ulaştığını hatırlayacaktır. Bölümleri izlerken dikkatinizi çekmese de çoğu zaman her bölümde farklı bir sorun ele alınıyor ve sonunda da çözüme ulaşıyor. “Çoğu dizi öyle değil mi?” diye sorabilirsiniz ancak Hekster’a göre Friends’in özellikleri bu diziyi ayrıştırıyor!

“Aynı sonucu defalarca görmek insanları rahatlatır ve güven sağlar. Bu insanın gelişmesinin merkezindedir. Yetişkinler anksiyete yaşadıklarında tıpkı bir çocuk gibi endişe ve korku duymaya başlarlar ve bu kaygılar tekrarlar ile yatıştırılabilir. Bu nedenle Friends dizisini 10. defa baştan sona izlemekten çekinmeyin!” diye anlatan Hekster, yine de ağır anksiyete yaşayanlara uyarıda bulundu. “Negatif yönde bunların hiç biri gerçek değil ve hayat bu kadar mükemmele yakın olabilir mi? Olamaz. Friends izlemek hafif ve orta derece anksiyeteler yaşayanlar için hızlı ve rahatlatıcı bir çözüm olsa da ağır anksiyetesi olanlar bu tarz programlardan rahatsızlık duyabilir,” diye belirtti. 

Hekster’ın uyarılarına kulak vererek Friends dizisine 198273. defa başlayabilirsiniz! 

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.