HOLLYWOOD’DA SON TREND!

HOLLYWOOD'DA SON TREND!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 30 Mart 2015
HOLLYWOOD’DA SON TREND!
Bilim çok hızlı ilerlese de bazı hastalıklara özellikle de psikolojik olanlara cevap vermekte yeterli olmayabiliyor. Bu noktada tüm dünya alternatif aramaya başlıyor ve geleneksel yöntemlere yöneliyor. Bunlardan biri de ‘holistik terapi'. Biz de merak ettik ve Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa'dan bu yeni tedavi şeklinin detaylarını öğrendik.

Nedir bu holistic terapi?


Holistik terapi psikosenteze dayanır. Bu tedavi şekli hastanın fiziksel, mental, duygusallığını tam bir bütün olarak ele alır ve sinir, endişe, stres ve diğer duygusal olaylarla oluşan psikolojik ve duygusal olaylardan kaynaklanan hastalıkları tedavi etmeyi amaçlar. Holistik terapi geleneksel tedavi şeklinden biraz farklıdır; belli konulara odaklanmak yerine genel his ve düşüncelere de odaklanır.

Tedavi stratejisi kişiye göre değişiklik gösterir

Bu tedavi içerisinde kullanılan stratejiler kişinin ilgi ve isteklerine göre çeşitlilik gösterir. Bu kişisel iç yolculukta, kişinin kendisini tanımasını amaçlar ve iç yolculuklarında kişileri yönlendirir. Psiko sentez kişinin duygusal varlığını açığa vurur ve sonrasında hayattaki amaçlarını anlamalarını sağlar.

Kişi, kendi kendini tedavi etmeyi öğreniyor


Holistik psikoterapi kişinin kendisinde oluşabilecek semptomları erkenden, tüm vücutlarını sarmadan farkına varmalarını sağlar. Bu yöntem çiftlerde, kişilerde ve ailelerde semptomatik davranışları ve duyguların sebebini ortaya çıkarmada da faydalıdır. Kişiler kendilerini tanır ve kendi kendilerini tedavi etmeyi bile öğrenirler. Böylelikle bundan sonra karşılarına çıkabilecek herhangi bir problemde daha sağlıklı ve yararlı yollarla kendilerini zor ve problemli süreçlerden kurtarabilirler.

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.