İŞ HAYATINDA TACİZ

İş hayatında taciz nedir, nasıl olur,bu tip durumda neler yapılmalı; haberimizde

İş hayatında taciz nedir, nasıl olur, böyle bir durumda neler yapılmalı ve yapılmamalıdır sizler için araştırdık. İş yerinde taciz, kişinin şahsiyetine, onuruna veya fiziksel veya ruhsal bütünlüğüne zarar verebilecek, işini tehlikeye atabilecek ya da çalışma ortamını bozabilecek, özellikle davranış, söz, eylem, hareket ve yazıyla ifade bulan, suistimal edici tutumların tümünü kapsamaktadır.

Yalnız şunu da unutmamak gerekir; bir grubun içinde anlaşmazlıklar görülmesi normaldir. İnsanların öfkeli veya morallerinin bozuk olduğu bir anda yaralayıcı bir ibare pek önemli sayılmaz, özellikle de ardından özür dileniyorsa. Yıkıcı olguyu yaratan şey, örseleme ve aşağılamaların sürekli bir hal alması, bunlar arasında ayrım yapma yönünde en ufak bir çaba gösterilmemesidir.

İş yerinde tacizi genellikle, üstlerin astlara yaptığı düşünülmektedir; bu durum çoğunlukla yaşansa da her zaman için geçerli değildir. Taciz aynı düzey meslektaşlar arasında da olabilir, ancak bu davranışa daha üst düzeydekiler müdahale etmez. Ya görmeyi reddeder ya da göz yumarlar. İş yeri genellikle bireylerin arasındaki sorunlara karışmak istemez.

HEDEF KİM?
Genellikle düşünülen yargının aksine, kurbanlar aslında sorunları olan zayıf insanlar değildir. Tam tersine, taciz, kurbanın şeflerin otoriterliğine tepki göstermesi ve kendini kullandırmayı reddetmesiyle başlar. Kurbanın, baskıya rağmen otoriteye direnme kapasitesi, onun hedef seçilmesine neden olur.

Aslında, kurbanlar kaytarıcı insanlar değildir; aksine, aralarında ‘patolojik bir şekilde işe gelen', titiz insanlar bulunmaktadır. İşlerine son derece bağlı bu mükemmeliyetçi çalışanlar kusursuz olmak isterler. Büroda akşam geç saatlere kadar kalırlar, hafta sonu gelip çalışmakta tereddüt etmezler, hatta hastayken bile işe gelirler. Tacize maruz kalan insan, kapasitesini iyi kullanamaz. Dikkati dağılır, verimi düşer ve bunlar da işinin kalitesi hakkında yapılan eleştirilere çanak tutar. Böylece onu yetersizlik veya mesleki bir hata yüzünden işten atmak işyeri açısından daha kolay olur.

Etİketler