İŞ YERİNDE ÇOK ‘İYİ’ OLMAK

Siz de ofiste sizden istenen her şeye 'evet' diyorsanız, haberimizi kaçırmayın.

Siz de kendinizi, ofiste ya da iş yerinizde sizden istenen her şeye ‘evet' derken buluyor musunuz? Ofis işleri hep size kalıyor, adınız ‘ofis annesi'ne çıkıyorsa sizin de artık bir şeyleri değiştirmeniz gerekiyor.

Kadınlar, çocukluklarından beri mutfak, temizlik gibi ev işlerini her ortamda, her koşulda yapabilmek için yetiştiriliyor. Bu algı içimize o kadar çok işlemiş ki, iş hayatımız da dahil olmak üzere hayatımızın her alanına yansıyor bir şekilde. Belki, kendinize bahaneler buluyor belki ‘birinin yapması gerekiyor canım' diyorsunuz ama artık dur deme vakti geldi.

Sadece iş hayatınızda değil, genel olarak ‘hayır' demeyi öğrenmelisiniz. Kendini kadınların iş hayatında daha iyi yerlere gelmesi yoluna adayan Alison Green, ‘Kimse ofis işlerini yaptığı ya da tüm ofis arkadaşlarının doğum günlerini hatırladığı için prim kazanmaz ya da terfi etmez.' diyor. Biz de ona hak veriyoruz! Siz measi arkadaşlarınız için kahve alıp diğer ofis işlerini yaparken, erkek meslektaşlarınız ne yapıyor? Odaklanmış bir şekilde çalışmaya devam ediyorlar.

Siz de artık, bu kadar iyi olmayı ve her şeye evet demeyi bırakın; sadece işinizin gerekliliklerini yerine getirin, hatta biraz 'bencil' olun.

Yazı: Ahsen Çelik

Etİketler