KADIN FİLMLERİ FESTİVALİ GELİYOR

13. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali programı açıklandı.

13. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali bu yıl "Kadınların Sineması, Kadınların Direnişi, Direnişin Sineması" temasıyla düzenlenecek.  27 Nisan'a kadar, 6 ayrı şehirde sürecek olan gezici festival 13-22 Mart'ta İstanbul'da, 28-29 Mart'ta Denizli'de, 4-5 Nisan'da Muğla-Bodrum'da, 11-12 Nisan'da Diyarbakır'da, 18-19 Nisan'da Adana'da, 25-26 Nisan'da İzmir'de olacak.

Festival Koordinatörü Melek Özman, "Dünyanın her yerinde kadınlara karşı küresel bir saldırı söz konusu. Ancak kadınların küresel direnişi de var ve biz bu direnişe dikkat çekmek istedik. Hala kadına yönelik şiddeti 3. sayfalardan, dizilerden görüyoruz ama buralarda kadının direnişini göremiyoruz. İşte bu festivalde kadınların direnişini göreceğiz" diye açıklıyor festivalin amacını. 

Festival yürüyüşle başlayacak
Festival, 13 Mart Cuma günü, saat 19:00'da Galatasaray Meydanı'ndan Pera Müzesi'ne yapılacak yürüyüşle başlayacak. Bu yıl 25 ülkeden, 61 film gösterileceği festival programı hakkında Festival Koordinatörü Ülkü Songül şu bilgileri verdi: "Bu yıl Hindistan'dan Meksika'ya çeşitli ülkelerden filmler göstereceğiz. Filmlerin 17'siyse Türkiye'den. Festivalden elde edeceğimiz geliri Şengal ve Kobane kamplarındaki kadınlara ve çocuklara aktaracağımız için sade bir açılış yapacağız. Festival yürüyüşü 13 Mart'ta Galatasaray'dan başlayıp Pera Müzesi'nde son bulacak."

7'inci kez Altın Bamya verilecek

Her yıl olduğu gibi bu yıl da festivalin kapanışı Altın Bamya Ödül Töreni ile son bulacak. Türkiye Sineması'ndaki erkek egemen bakışa, öykü ve görselliğin bu bakışla kurulmasına, kadınların bu bakışla temsil edilmesine bir karşı duruş olarak ortaya çıkan Altın Bamya Ödülleri sinemada cinsiyetçi bakış ve klişelerin sona erdirilmesi, gelecek yıllarda ödül verilecek film bulunamaması dileğiyle dağıtılacak.

Daha detaylı bilgi için www.filmmor.org'u ziyaret edebilirsiniz.