KADIN FİLMLERİ FESTİVALİ GELİYOR

13. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali programı açıklandı.

Gülşah ÖZTÜRK GÜLŞAH ÖZTÜRK 06 Mart 2015
KADIN FİLMLERİ FESTİVALİ GELİYOR
13. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali bu yıl "Kadınların Sineması, Kadınların Direnişi, Direnişin Sineması" temasıyla düzenlenecek.  27 Nisan'a kadar, 6 ayrı şehirde sürecek olan gezici festival 13-22 Mart'ta İstanbul'da, 28-29 Mart'ta Denizli'de, 4-5 Nisan'da Muğla-Bodrum'da, 11-12 Nisan'da Diyarbakır'da, 18-19 Nisan'da Adana'da, 25-26 Nisan'da İzmir'de olacak.

Festival Koordinatörü Melek Özman, "Dünyanın her yerinde kadınlara karşı küresel bir saldırı söz konusu. Ancak kadınların küresel direnişi de var ve biz bu direnişe dikkat çekmek istedik. Hala kadına yönelik şiddeti 3. sayfalardan, dizilerden görüyoruz ama buralarda kadının direnişini göremiyoruz. İşte bu festivalde kadınların direnişini göreceğiz" diye açıklıyor festivalin amacını. 

Festival yürüyüşle başlayacak


Festival, 13 Mart Cuma günü, saat 19:00'da Galatasaray Meydanı'ndan Pera Müzesi'ne yapılacak yürüyüşle başlayacak. Bu yıl 25 ülkeden, 61 film gösterileceği festival programı hakkında Festival Koordinatörü Ülkü Songül şu bilgileri verdi: "Bu yıl Hindistan'dan Meksika'ya çeşitli ülkelerden filmler göstereceğiz. Filmlerin 17'siyse Türkiye'den. Festivalden elde edeceğimiz geliri Şengal ve Kobane kamplarındaki kadınlara ve çocuklara aktaracağımız için sade bir açılış yapacağız. Festival yürüyüşü 13 Mart'ta Galatasaray'dan başlayıp Pera Müzesi'nde son bulacak."7'inci kez Altın Bamya verilecekHer yıl olduğu gibi bu yıl da festivalin kapanışı Altın Bamya Ödül Töreni ile son bulacak. Türkiye Sineması'ndaki erkek egemen bakışa, öykü ve görselliğin bu bakışla kurulmasına, kadınların bu bakışla temsil edilmesine bir karşı duruş olarak ortaya çıkan Altın Bamya Ödülleri sinemada cinsiyetçi bakış ve klişelerin sona erdirilmesi, gelecek yıllarda ödül verilecek film bulunamaması dileğiyle dağıtılacak.

Daha detaylı bilgi için www.filmmor.org'u ziyaret edebilirsiniz.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.