Kadının Bağımsızlık Korkusu: Sindrella Sendromu

Tüm benliğinizle bir erkeğe bağımlı hisseden kadınlardan mısınız?

Buse Saray BUSE SARAY 09 Eylül 2023
Kadının Bağımsızlık Korkusu: Sindrella Sendromu Instagram

Kapak Fotoğrafı: @vikyandthekidSindrella sendromu (Sindrella kompleksi ya da Sindrella bozukluğu), bir kadının gerçek bağımsızlıktan korktuğu ve bir parlak zırhlı şövalyenin gelip ona kurtarmasını beklediği psikolojik bir durumu ifade eder.

Sindrella kompleksi terimi, Agatha Christie tarafından bir cinayet gizemi romanında ortaya atılmış olsa da, Colette Dowling tarafından yazılan "Sindrella Kompleksi" adlı kitap, bu durumu dünya genelinde herkesin dikkatine sunmuştur. Sindrella sendromu, Psikiyatri Birliği tarafından bir tanı olarak tanınmasa da; başkalarına aşırı derecede bağımlı hisseden kadınlar, bu durum hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyebilirler.

Sindrella sendromu, 1981 yılında yayımlanan "The Cinderella Complex: Women’s Hidden Fear of Independence" adlı kitabında Dowling tarafından teorize edilen bir kavramdır. Dowling'a göre, kadınlar doğduklarından itibaren duygusal ve fiziksel güvenlikleri için özellikle erkeklere bağımlı olmaları için koşullandırılmışlardır. Dowling, bu durumu peri masalı karakteri Sindrella'nın hikayesiyle açıklar. Sindrella, kötü üvey annesi için yemek yapar ve temizlik yapar, ancak sonunda bir prens tarafından kurtarılır ve bakılır. Sindrella kompleksi olan kadınlar da bir erkek tarafından kendilerine bakıldığı güvenli liman olarak düşündükleri yerde ev işleri yapmayı tercih edebilirler.

Dowling, bağımsız olarak birkaç yıl yaşadıktan sonra bir erkekle yaşamaya karar verdiğinde kendi Sindrella kompleksini keşfetme deneyimini şu şekilde açıklıyor: "Birine bağımlı olma fırsatı ortaya çıktığında ilerlemeyi durdurdum; aslında tamamen durdum. Artık kararlar almıyor, tek başıma bir yere gitmiyor, arkadaşlarımla buluşmuyordum. Altı ay içinde hiç bir şeyin süresine uygunluk sağlayamamıştım veya bir yayıncıyla bir sözleşme yapmanın yol açtığı sürtüşmeleri yaşamamıştım. Stresten kaçış benim bilinçsiz hedefim haline gelmişti. Geriye kaymıştım; aslında rahatlamıştım, çünkü daha kolaydı. Çiçeklere bakmak, alışveriş yapmak  ve "iyi bir partner olmak", kendi yaşamını oluşturmaktan daha az anksiyete yaratan bir şeydi.

Sindrella Sendromu İşaretleri

Görünüşte bağımsız kadınlar bile Sindrella sendromu belirtileri yaşayabilirler. Bu sendromun belirtilerinin kapsamlı bir listesi olmasa da, bu kompleksi yaşayan bir kadında şunlar gözlemlenebilir:

• Partnerinin seçimlerine ve kararlarına boyun eğmek
• Tek başına yaşamaktan endişe duymak
• Önemli yaşam kararlarını tek başına vermekte zorlanmak veya bunu imkansız bulmak
• Kendini desteklemekte veya işte tutunmakta zorluk yaşamak
• Geleneksel ev kadını ve anne rolünü tercih etmek
• Genellikle "güçlü" olarak tanımlanabilecek biriyle romantik olarak ilişki yaşamayı tercih etmek
• Duygusal rahatlık alanının dışında nadiren veya hiç çıkmamak
• Gizlice veya açıkça kendine bakılmasını istemek


Sindrella sendromu olan bazı kadınlar, ebeveynleri tarafından kötü muamele gördüklerini veya ihmal edildiklerini söyleyebilir; bu da peri masalı karakteriyle karşılaştırmanın daha da derinleşmesine neden olabilir. Bu kadınlar, bir kurtarıcının (bir prensin) gelip kendilerine bakmasını dilerler.


Burada listelenen belirtileri sergileyen her kadın Sindrella sendromuna sahip değildir. Birçok kadın geleneksel rollerde yer alırken, her iki tarafında birbirine karşılıklı bağlı olduğu sağlıklı bir ilişkiyi keyifle yaşar. Birçok kadın partnerleriyle eşit kararlar alır.

Ancak eğer tek başına yaşamak, kendi hayatınızın ve iyiliğinizin sorumluluğunu tamamen taşımak, büyük bir kaygı duymanıza neden oluyorsa; o zaman profesyonel danışmanlık arayışına girebilirsiniz. Bir uzman, Sindrella sendromunuz olsun veya olmasın, korkularınızı nasıl aşabileceğinizi keşfetmenize ve duygusal yaşam kalitenizi nasıl artırabileceğinize yardımcı olabilir.


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.