KİMDİR BU KOÇ?

KİMDİR BU KOÇ?

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 31 Ağustos 2014
KİMDİR BU KOÇ?<#text>


<#text> Son zamanlarda, herkesin bir ‘yaşam koçu' var. Her konuda onlara danışılıyor. Psikolog değiller, arkadaş değiller... Ama birçok kişi açısından onlar kadar önemliler... ICF (Uluslararası Koçluk Fedarasyonu) profesyonel koçluğu, insanların hayatlarında, kariyerlerinde, işlerinde veya organizasyonlarında olağanüstü sonuçlar üretmelerine yardımcı olan sürekli profesyonel bir ilişki olarak tanımlıyor koçluğu. Peki gerçekten öyle mi? Biz de buradan yola çıktık ve koçluğu koçlara sorduk... 2010 yılından beri Türkiye'de hizmet veren Sola Unitas, koçluk konusunda ülkemizdeki en güvenilir ve yetkili firmalardan biri. Firma geçen seneden bu yana ‘Lie to Me' dizisine de konu olan Paul Ekman'ın yöntemleri konusunda da eğitim veriyor...


<#text>


<#text> KOÇLUK TAM OLARAK NEDİR?


<#text> Yaşadığımız hayattan daha fazla tat almak hepimizin amacı. Bu uğurda bir değişim arzusu enerjisi ile yaşıyoruz. Bu enerjinin anlamlandırılması, belli bir odağa yönlendirilmesi, basit, net ve kolay hale getirilip elle tutulur sonuçlara dönüştürülmesi çoğunlukla zorlayıcı, keşif gerektiren bir süreç.


<#text> İşte Koçluk bu noktada devreye giriyor: Koçluk odaklanmayı sağlayan, netleştiren, kolaylaştıran, derinleştiren ve harekete geçiren ilişki çerçevesinin bütünü. Koç ise bu çerçevenin içinde kişinin hayatının yeni resmini oluşturmasında yol arkadaşı.


<#text>


<#text> KOÇLAR TAM OLARAK NE YAPARLAR?


<#text> Koçun desteğiyle danışanlar öğrenmelerini yoğunlaştırır, performanslarını artırır ve yaşam kalitelerini yükseltirler. Her toplantıda, danışan görüşmenin odağını seçer, koç da dinleyip gözlemler ve sorularla katkıda bulunur. Bu etkileşim anlaşılırlık oluşturur ve danışanı harekete geçirir. Koçluk, danışanların şu an nerede olduklarını ve gelecekte olmak istedikleri yere gelmek için ne yapmak istediklerine odaklanır.~

SONUÇTA AMAÇ İYİ HİSSETMEK VE MOTİVASYONSA BİR PSİKOLOG YETMEZ Mİ?<#text> Koçluğu terapiden ayıran bir kaç yön var. Ama en önemlisi, koçlukta sonuçlar kişisel ya da mesleki başarı ile ilişkili. Koçluk hep ileriye hareket eder ve gelecek odaklıdır. Terapinin odak noktası ise genellikle şimdiki zamanda bireyin duygusal fonksiyonlarını engelleyen, geçmişten gelen sorunları öğrenmek.


<#text>


<#text> KOÇ SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR


<#text> - Koçluk ile ilgili bilgi sahibi olun.


<#text> - Hangi amaçla bir koç ile çalışmak istediğinize karar verin.


<#text> - Karar vermeden önce farklı koçlar ile görüşün.  


<#text> - Her bir koça tecrübeleri, özellikleri, yetenekleri ve referansları hakkında sorular sorun.


<#text> - Koçluğun önemli bir ilişki olduğunu aklınızda bulundurun.


<#text> - Koçluk eğitim detaylarını inceleyin (ICF tarafından onaylanmış eğitim kurumları tarafından mı, vs).


<#text>


<#text> TÜRKİYE'DE KAÇ TANE TAM YETKLI KOÇ VAR?


<#text> Türkiye'de ICF Türkiye internet sitesine kayıtlı 39 ACC, 38 PCC ve 3 MCC olmak üzere toplam 80 ünvanlı ve yetkili koç var.


<#text>


<#text> KOÇLAR SAYESINDE HAYATI DEĞİŞMİŞ İNSANLAR VAR MI?


<#text> Araştırmalar, bir koç ile çalışan kişilerin yüzde 77'sinin ilişkilerini geliştirdiğini, yüzde 67'sinin daha iyi bir takım oyuncusu haline geldiğini söylüyor. Yüzde 61'i iş yerinde daha başarılı oluyor. Yüzde 53'ü verimliliğinin arttığını belirtiyor.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

Bu ay kapağımızda 2024'e farklı ve çok heyecanlı başlangıçlarla giren Eda Ece var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.