OFFLINE HAYAT OH NE RAHAT!

Dijital detoksla günlük hayatta daha hafif bir hayat yaşayabilirsiniz.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 27 Haziran 2014
OFFLINE HAYAT OH NE RAHAT!


Geçtiğimiz gün iki yaşındaki kızıma masal okurken, bir yandan da mütemadiyen cep telefonumdan e-postalarımı, Instagram ve Facebook hesaplarımı kontrol ederken buldum kendimi. Hiç de yabancı gelmiyor değil mi, bu sahne size? Oğluma ödevlerini yaptırırken yine bir elim cep telefonumdaydı. Sonra yemek yerken, yolda yürürken veya alışveriş yaparken, uykuya dalmadan önce her daim “online” yaşamak istediğimi fark ettim. Yoksa bir teknoloji bağımlısına mı dönüştüm? Ünlü mankenlerin podyumdan indikten sonraki stillerinin peşine düşen, Models off Duty (fuckyeahmodelsoffduty. tumblr.com) adlı blog, isminden de anlaşılacağı gibi “off” olan, kısaca “çalışmayan” ama stil sahibi görünümleriyle aslında her daim “on” olan mankenlerin izini sürüyor. Tıpkı çalışmadığımız süre boyunca bile artık sürekli “online” hayat süren bizler gibi... Gerçekten de akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar ve laptop'ların egemen olduğu bir dünyada her daim online yaşıyoruz artık. Online derken, burada sadece teknolojik bağımlılıktan değil; sürekli üretme, koşturma ve etkinlik düzenleme merakından da bahsediyoruz aynı zamanda. Kısaca mutlak bir çalışma, bir şeylerle uğraşma obsesyonu da diyebiliriz buna. Hafta sonları çocuklarımızı bir spor etkinliğinden bir başka kültürel etkinliğe sürüklerken, akşamları arkadaşlarımızla sosyalleşme peşinden koşarken, eve yemeğe çağırdığımız dostlarımıza nasıl özgün bir menü hazırlayacağımızın stresini yaşarken de, hep bu online moddayız. Sizleri düğmeyi kapatmaya ve dijital detoks yapmaya davet ediyoruz. Bizi izlemeye devam edin!~

TEMBEL ANNELİKÖncelikle mükemmel annelik sendromundan kurtularak başlayabilirsiniz işe. Her cumartesi sabahı sıkılmadan hazırladığınız o mükellef kahvaltıdan vazgeçerseniz kimse açlıktan ölmez, merak etmeyin! Peki ya kahvaltı sonrası yüzme dersine gitmekten, ardından satranç etkinliğine katılmaktan, sonra da doğum günü partisinde diğer annelerle, çocuklarınızın ortak sorunlarını tartışmaktan yorulmadınız mı? Tembel anne yaklaşımının (The Idle Parent, www.idler.co.uk) kurucusu, “Tembel Ayaklanması” (How To Be Idle) kitabının yazarı İngiliz Tom Hodgkinson, slow anneliğe methiye düzerken; bütün anneleri offline yaşamaya davet ediyor. Çocukları aktivitelerle boğmak yerine evde onlarla hiçbir şey yapmadan vakit geçirmenin hem ne kadar meşakkatsiz, hem de ne kadar keyifli olduğuna değiniyor. Örneğin alışveriş merkezinin gürültüsünde sinema bileti sırası beklemek yerine evde çocuğunuzla birlikte uzun bir siesta yapmaya ya da müzik dinlemeye ne dersiniz? Yaşasın programsız günler!


OFFLINE KAÇAMAKLAR


Sürekli online yaşama ve çalışma hali tatilde de devam ediyor. Öyle ki, çoğumuz akıllı telefonlarla birlikte işimizi sadece eve değil; tatile de taşıyoruz. Online seyahat şirketi Expedia'nın 2013 yılında yaptığı araştırmaya göre, Amerika'da tatile çıkanların yüzde 67'si e-postalarını uzaktan düzenli kontrol ediyor. Fransa'da bu oran, yüzde 60'larda. Yepyeni bir trend olarak hayatımıza giren dijital detoks (www.thedigitaldetox.org), internet bağımlılarına, online obsesiflerine özgürlük vadediyor; onların kitap okumak, yemek pişirmek veya dalgaların sesini dinlemek gibi offline hayatın keyifli yanlarını deneyimlemelerini sağlıyor. Dijital detoksun, aşırı çalışmaktan ve sürekli online yaşamaktan doğan iletişimsizliğe yepyeni alternatif sunacağı da konuşuluyor.

SELİN MİLOŞYAN

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.