SİZ DE 'FOMO' KURBANI MISINIZ?

Siz de gelişmeleri kaçırma korkusu yaşıyorsanız dikkat!

Gülşah ÖZTÜRK GÜLŞAH ÖZTÜRK 04 Mayıs 2015
SİZ DE 'FOMO' KURBANI MISINIZ?
Kişilerin uykusuz kalmasına, uyanır uyanmaz da hesaplarını kontrol etme ihtiyacı hissetmesine neden olan durumun popüler psikiyatrideki karşılığı Fear of Missing Out (FOMO) - Gelişmeleri Kaçırma Korkusu. Bu durumun giderek yaygınlaştığını söyleyen uzmanlar, kişilerin bağımlılık derecesinde telefon kullanma davranışı gösterdiklerine dikkat çekiyor ve insanların 5-10 yıl içinde özel bir hastalığa yakalanma ihtimallerinin çok yüksek olduğunu söylüyor. Konu hakkında aklımıza takılanları Prof. Dr. Nevzat Tarhan'a soruyoruz, Tarhan söze şöyle başlıyor:

“Bu kişilerin beyninin herhangi bir uyuşturucu madde almadığı halde, sanki almış gibi haz duyarak bazı hormonlar salgıladığını, ödüllendirilme ihtiyacı ile sosyal medyada çok uzun vakitler geçirdiğini görüyoruz. Bu kişilerin sanal ortamda yer almadığı zamanlarda kendilerini kötü hissettikleri, Twitter'da yazdıkları retweet edilmeyen veya Facebook'ta yeterince beğeni almayanların kendilerini onaylanmamış ve kabullenilmemiş hissettiklerini görüyoruz.” diyor ve durumun psikolojik boyutuna dikkat çekiyor... 

ÖNERİ: TELEFON DETOKSU


Bu alışkanlığını bırakmayı deneyenlerin olduğunu ancak birçoğunun başarılı olamadıklarını söyleyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, beyindeki ödül-ceza sisteminin bozulmasıyla ortaya çıkan durumun tedavi gerektirebildiğini belirtiyor. Tarhan, ‘sanal uyuşturucu' olarak tanımladıkları telefon bağımlılığından kurtulmak için şu önerilerde bulunuyor:


“Tek ilgi alanları bilgisayar ve sanal ortam olmasın. Kendilerine başka ilgi alanları bulsunlar. Doğa yürüyüşü ve arkadaşlarla vakit geçirme gibi aktivitelere katılsınlar. Bilgisayar ve telefondan uzaklaşsınlar. Bu durum eşler arasında da olumsuz sonuçlara neden olabiliyor. Bir saat aralığı belirlesinler ve bir iki saatliğine de olsa telefonlarını rafa kaldırsınlar. Birbirleriyle sohbet etsinler. Cep telefonu perhizi yapsınlar.” diyor.

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.