YAŞIN KADAR OL!

Yaş etrafından dolaşmaya çalıştığımız bir konu. Oysa ki her yaş ‘çağında' güzel!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 29 Mart 2015
YAŞIN KADAR OL!
Yaş söz konusu olduğunda, tamamen araştırmalara dayanan iki önemli parametre var elimizde: Çocuklar, gelişimlerinin temel taşlarını yaşamlarının ilk beş yılında atıyorlar... Ve de kadınlar, 28 yaşlarında doğurganlıklarının zirvesine ulaşıyorlar!


Fiziksel ve araştırmalara dayanan bu gerçeklerin yanında yer alan, daha az önemsenen ama deneyimlerle teyit edilen bir gerçek daha var oysa ki: O da 20`li yaşlarda yetişkinliğimizin temellerini attığımız gerçeği...


20 yaşındaki bir gence, yapabileceklerini yapmak için daha 10 senesi olduğunu söylerseniz ne olur? Hiçbir sey olmaz. Zira günümüzde birçok genç, 20`li yaşlarını bundan önceki jenerasyonlara nazaran daha rahat yaşıyor. Uzmalık alanını 20`li yaşlar olarak belirleyen, Virginia Üniversitesi profesöru,¨ Klinik Psikolog Meg Jay verdiği TED konferansında işte tam buna değiniyor!

UZMANI ANLATIYOR!


Meg Jay, yeni nesile bakıldığında 30`lu yaşların yeni 20`li yaşlar gibi göründüğünü, ancak bunun bir yanılgı olduğunu savunuyor! On yılı aşkın süredir, yüzlerce öğrenci ve 20'li yaşlarında bulunan kişiler ile yaptığı çalışmalar sonucunda Jay, ve aynı alanda uzmanlaşan diğer psikolog, sosyolog ve nörologlara göre 20`li yaşlar, ileri yaşlarda şekillenecek iş ve aşk hayatının temellerini atıyor.


Bu yaşları iyi değerlendirebilmek, ilerde daha mutlu ve başarılı bireyler olmamızı sağlıyor. Hayatımıza yön veren, bizi şekillendiren kararların %80'inin 35 yaşımıza kadar verildiğini söyleyen Jay, hayatımızda köklü bir değişim yapmak istiyorsak bunun ancak 20`li yaşlarda mümkün olabileceğini söylüyor. 30`lu yaşlarında olup, aslında istemedikleri işlerde calışan ve yaşamak istemedikleri birliktelikler yaşayan gereğinden fazla bireyle karşılaşabiliriz. Bunun sebebi çoğunlukla 20`li yaşlarında yaşamak istedikleri hayatların temelini atamamış olmaları.


Kişiliğimiz bu yaşlarımızda diğer yaşam yıllarımıza oranla daha fazla değişime uğruyor. Bu süreyi doğru değerlendirmek ise bize düşüyor. 20`li yaşlarımız kendimizi ve bedenimizi yetişkinlik dönemimiz için eğitebileceğimiz yaşlar olarak kabul ediliyor.


Peki bu gerçeği sindirip, buna uygun olarak hareket etmek ne derece kolay? Hiç değil. Öncelikle gerçek başarının kolay olmadığını anlamamız gerekiyor. Muhtemelen kendimizi en özgür hissettiğimiz ‘delikanlı' yaşlarımızda bu gerçeğin bilincine varıp kendimiz için verimli olacak kararlar almamız, çevremizde şuursuzca dolaşan yaşıtlarımız eşliğinde çok kolay olmayacaktır.

BAŞLAMA NOKTASI


Nereden başlamalı? Bu yaşlarınızda, kendinize değer katacağını düşündüğünüz herhangi birşey yapmanız, ileride olmak istediğiniz kişiye sizi yakınlaştıracak bir adım atmanız, 30`lu yaşlarınız ve sonrasında diğer hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştırıyor. Aradığınız yenilikler genellikle hiç beklemediğiniz anlarda, hiç beklemediğiniz kişilerden geliyor. Bu durumda kendinizi tanımanız, tanıtmanız ve çevrenizi bu değerlendirmenize göre seçmeniz verimli olacaktır. Bu yaşınıza kadar karakterinizi şekillendirdiniz, şimdi hayatınızı şekillendireceksiniz. 20`li yaşların güzelliği, yapacağınız bir sohbetin ya da okuyacağınız bir kitap veya makalenin hayatınızı bir anda degiştirebilmesi. Muhtemelen hayatınızın hiçbir döneminde bu kadar özgür olmayacaksınız, bunu nasıl değerlendireceğiniz ise size kalıyor. 


Leonard Bernstein, 'Hedeflerinize ulaşmak için bir plana ihtiyacınız vardır ve yeterli zamanınız yok' demiş. Katılmamak mümkün mü? Son söz mü: Bizce yaşınızı kabul edin! 30'larınızdayken 20'li yaşların kararlarını vermeye, o yaşların modasını kendinize uydurmaya çalışmayın! Ve tabii ki 20'li yaşlarda 'Daha çok vakit var' diye düşünmeyin...

NATASHA DACH

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.