YÜRÜYÜŞ VÜCUT ŞEKLİNİZ KADAR ÖNEMLİ

İngiltere’deki yeni araştırma, yürüşünüzün çekiciliğinizi vücut şekli kadar etkilediğini söylüyor!

ALYA BARUTOĞLU ALYA BARUTOĞLU 13 Haziran 2018
YÜRÜYÜŞ VÜCUT ŞEKLİNİZ KADAR ÖNEMLİ Getty Images

Sadece vücut tipinizin çekiciliğinizi etkilediğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! İngiltere’de yapılan yeni araştırmalara göre yürüyüş en az vücut şekliniz kadar çekiciliğinizi etkiliyor. 

Portsmouth Üniversitesi’ndeki psikolog Dr. Ed Morrison’un yaptığı araştırmada kadınların hareketleri ve vücut şekilleri karşılaştırıldı. “İnce bel, yuvarlak kalça ve ince bir figür uzun zamandır kadın çekiciliğin en önemli faktörleri olarak biliniyor, ancak araştırmalarımızda kadınların beden hareketleri de oldukça önemli,” diyen Morrison geçmişte yapılan araştırmaların sadece fotoğraflar üzerine yapıldığını belirtti. Güncel olarak yapılan incelemelerde küçük adımlarla yürüyen kadınların daha çekici bulunduğu görüldü. 

Vücut şekli çekiciliğinin kültürden kültüre değiştiğini söyleyen Morrison’un yaptığı araştırmada, kadınların vücutlarına sensörler yerleştirilerek hareketleri karşılaştırıldı. Gözlemleyenler, sadece sensör hareketlerini görerek çekicilik oranını buna göre puanladılar. Bulgularda kıvrımlı yürüyen kadınlar daha çekici bulunurken, Morrison, bu konu üzerine daha çok araştırma yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Kadın nesnelleştirmenin önlenmeye çalışıldığı bu günlerde, bu araştırmayı çok da ciddiye almamınızı tavsiye ederiz! Bizce en çekici kadınlar güçlü ve özgür kadınlar… İster düz yürüyün ister kıvırtarak, ister ince olun, ister balık etli… Kadınlar her yerde her zaman çekici!


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.