10 ŞANSLI TASARIMCI BİR ARADA

10 ŞANSLI TASARIMCI BİR ARADA

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 21 Şubat 2014
10 ŞANSLI TASARIMCI BİR ARADA
Suzan YURDACAN
<#text> Modayı meslek olarak seçen 10 genç tasarımcı, İstanbul Fashion Incube adlı moda merkezinde bir araya geldi. Peki bu tasarımcılar kimler? Fashion Incube'un amacı nedir? Sizin için mercek altına aldık ve hepsine merak ettiğimiz birer soru sorduk.


<#text>


<#text> Türkiye'de ilk moda girişimcilik merkezi olarak kurulan İstanbul Fashion Incube, 10 genç tasarımcıyı; Asu Aksu, Ayhan Yetgin, Burçe Bekrek, Ece Gözen, Emre Erdemoğlu, Günseli Türkay (bu çekimde yok), Hande Çokrak, Nil Kandemir, Niyazi Erdoğan ve Songül Cabacı'yı destekliyor. İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği (İHKİB) liderliğinde ve İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle bu yılın başında kurulan İFC, kendi markalarını geliştirmek isteyen genç moda tasarımcılarının, ülkemizde ve yurt dışında moda haftalarına katılımına yardımcı oluyor; markalarını güçlendirmelerini, koleksiyon geliştirmelerini, defileler düzenleyebilmelerini, küresel olarak da faaliyet göstermelerini destekliyor. Zaten böyle tasarımcıların varlığı, İstanbul Fashion Incube'ün kurulumuna ilham olmuş.~ İŞ GÜNÜNÜZ NASIL GEÇER?
Songül Cabacı
<#text>


<#text> “Ofisime gidene kadar genelde müzik dinleyip güne kendimi motive ederek başlıyorum. İlk işim, kendime Türk kahvesi yapmak oluyor. Asistanımla birlikte haftalık planımız içerisinde yer alan günlük işlere bakıyoruz. Ustayla görüşmeyi atlamışım; ama ben yanına gitmesem de o, zaten beni mutlaka ziyaret ediyor. ‘Songül Hanım, bir prova alalım; Songül Hanım, kumaşa bakın; Songül Hanım, Songül Hanım...' Bir anda atölyede kumaşlar arasına dalmış oluyorum. Hepsini anlatmak uzun sürer. Kendi markam için nefes almadan çalışmaktan inanılmaz mutluyum.”


<#text>  
TASARIMCI İÇİN EN BÜYÜK TATMİN NEDİR?<#text> Nil Kandemir
<#text>“Çok klasik olacak; ama en büyük tatmin, tasarımlarımın beğenilmesi. Sanırım biraz aferin delisiyim. İşlerimle ilgili güzel sözler duymak veya birilerinin üstünde görmek, beni inanılmaz mutlu ediyor. Ne kadar çok kişiye ulaşabilirsem, ne kadar çok kişiye tasarımlarımı ulaştırabilirsem, o denli başarılı ve özgüvenli hissediyorum kendimi. Özetle takdir, benim en büyük tatminim.”~ TASARIMCI OLMAYA NASIL KARAR VERDİNİZ?
Emre Erdemoğlu<#text> “Henüz küçükken evimizin duvarlarına çizdiğim karakterleri giydirmekle başladım işe... Daha okula bile başlamamıştım. Annemden yediğim fırçayla tümünü kağıda, kaleme döktüm... O duvar karalamalarının bir gün hayatımda büyük önem taşıyacağını o günlerde anlamıştım. Ezber bozan bir çocuktum, sivri değil ama farklıydım. Hep iyi gözlemci oldum. O yaşlarda hangi mesleği seçeceğim belliydi. Hayat zamanla sizi mutlu eden şeylere yönlendiriyor.”


<#text>


<#text> YURT DIŞINDA VAR OLABİLMEK İÇİN NELER YAPMAK LAZIM?
Ece Gözen<#text> “Yurt dışında gerçekleştirilen, coğrafya olarak bize yakın şehirlerde genç yeteneklerin yer aldığı fuarlara her sezon katılmak; moda haftalarını takip edip yer almak ve yurt dışında genç yeteneklerin koleksiyonlarına yer veren butikler/showroom'larla anlaşmalar yapmak gerekiyor. Hemen geri dönüş almak zor; ancak birkaç yılda Londra, Paris moda haftalarında koleksiyonlarınızı sunabilirsiniz.”~ MODA SEKTÖRÜNDE OLMANIN ANLAMI NEDİR?
Niyazi Erdoğan<#text>
“Moda tasarımcısıysanız, ister istemez bu sektörün içinde oluyorsunuz. İnsanların, ihtiyacı olmayan ürünleri her sezon alıp tüketmeleri için kapitalist düzenin yarattığı; öte yandan dünyaya güzellikler de sunan bir sektör. Aynı zamanda büyük bir piyasa olduğu için birçok ülke ekonomisinde insanlara iş olanağı sağlıyor. Tasarımcı olmaya gelince; beyninizin operasyonla dışarı alınıp birkaç kablosunun yerinin değiştirildiğini düşünün. Böylece dünyaya diğer insanlardan daha farklı bir algıyla bakıyorsunuz. Sürekli huzursuz ve rahatsızsınız. Değiştirmek, yenilenmek istiyorsunuz. Hiç tavsiye etmem.”


<#text>


<#text> HANGİ YÖNDE İLERLEYECEĞİNİZE NASIL KARAR VERDİNİZ?
Ayhan Yetgin<#text> “Çocuklukta vardı tasarlamaya ilgim; yaptığım resimler, tasarladığım obje ve heykeller, annemin elbiselerinden keserek diktiğim minyatür elbiseler... Her şeyi aşama aşama öğrenip araştırarak uyguluyordum. Çizim yapıyor, çizdiğimi kumaşlara geçiriyordum. Bu noktada, moda tasarımcısı olmam gerektiğinin anladım. ”~ İSTANBUL FASHION INCUBE SİZİN İÇİN NE İFADE EDİYOR?
Hande Çokrak<#text> “2014 ilkbahar-yaz sezonunda Fashion Incube tasarımcılarının koleksiyonlarının hepsi birbirinden iyi oldu. İstanbul Fashion Incube'dan çok destek aldık; koleksiyonun hazırlık aşamasından üretim sürecine kadar Londra'daki Centre for Fashion Enterprise'dan gelen danışmanlarla toplantılar yaptık. Bu proje dahilinde olmak bizi kısa zamanda çok daha ileri noktaya götürdü. ”


<#text>


<#text> HANGİ TASARIMCIYLA AYNI ORTAMI PAYLAŞMAK İSTERDİNİZ?
Asu Aksu<#text> “Issey Miyake! Hayatımda henüz moda tasarımı yokken ünlü parfümüyle dolabıma girmişti. Marka bütünlüğü, kendini ifade edişi ve ana fikirlerini tüm ürünlerinde barındırma yeteneğiyle imrenilecek bir marka, vizyonuyla şaşırtan dahi bir tasarımcı o. Boşuna Japonca öğrenmeye çalışmıyorum.”~ MESLEĞİNİZLE İLGİLİ BAŞINIZA GELEN EN GÜZEL ŞEY NEDİR?
Burçe Bekrek<#text> “En büyük keyif ve güzellik, insan tanımak oldu. Her gün birbirinden farklı pek çok ‘Burçe Bekrek' kadını tanıyorum. Öyle kadınlar ki, sizin ruhunuzdan çıkan siluetlere can veriyorlar. Mesleğimin en güzel günlerinden biri de; çocukluğumdan beri sanatına hayran olduğum bir sanatçının, ilk koleksiyonumun hemen hemen yarısını satın almasıydı. ”


<#text> Fotoğraflar: Esma GÖK
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Mart Sayısı Çıktı!

ELLE Mart Sayısı Çıktı!

Baharı Hande Erçel ile karşılıyoruz.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.