10. YILINDA GAMZE SARAÇOĞLU

Bu yıl 10. yılını kutlayacak Saraçoğlu'yla markasını ve işbirliklerini konuştuk.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 22 Kasım 2014
10. YILINDA GAMZE SARAÇOĞLU


Gamze Saraçoğlu'nun atölyesine gitmek her zaman bir öncekinden daha keyiflidir. Sizi karşılayan güleryüzlü ekibi ve ne kadar yoğun olursa olsun enerjisini hiç kaybetmeyen Saraçoğlu'yla, Fashion Week'i, İnci'yle dördüncü sezona giren iş birliğini, bugün gerçekleşecek defilesini ve 10 yılı geride bırakan markası için yapacağı büyük defileyi konuştuk. Kısacası Saraçoğlu'nun gündemi yoğun, hemen başlayalım mı?

Bu yıl MBFWI'de seni göremedik?


Aslında 2009'dan, yani başlangıcından bu yana hep katılıyordum fakat son iki yıldırsa farklı dinamikler oluştu; 


Birinde markamda değişiklik yapıyorduk, bu yılsa 10. Yılımıza özel programladığım büyük bir event planlıyoruz. Tamamen ona konstantre olduğum için, yeteri kadar odaklanamayacağımı düşündüm. Gerekli zamanı ayıramayacağım bir koleksiyonla da katılmak istemedim.

6 Ocak'taki Event'te neler göreceğiz?


İstanbul'da 300 kişinin katılımıyla,10. Yılın hakkını verecek şekilde, bu zamana kadar çalıştığım, danışmanlık verdiğim tüm markaların da katkıda bulunduğu büyük bir event olacak; kumaşlar Saydam Tekstil,'den, makyaj Mac'ten, ayakkabılar İnci'den. Tabii koleksiyonda da farklılıklar olacak. Bu zamana kadar hep şık hazır giyim hazırladım. Bu şovdaysa abiye ya da semi-couture diyebileceğim tasarımlar olacak. 

Genç tasarımcılardan kimleri beğeniyorsun?


Ece Gözen'i çok yetenekli buluyorum. Hande Çokrak'ın da farklı bir tarzı var. Ve bir de Gülçin Çengel.

Peki bugünkü şovda bizi neler bekliyor?Daha önce sergilediğim (yukardaki görsellerde yer alan) sonbahar-kış 2015 koleksiyonuma, 10 abiye daha ekledim. Onları sunacağız. 

İnci'yle olan işbirliğinde dördüncü sezondasın. Devamı geliyor mu?


Ayakkabı tasarlamak benim her zaman hayalimdi. Aslında anlaşmamız 2 sezondu ama o kadar olumlu geri dönüşler aldık ki 4 sezona girdik. İnci çok köklü bir marka ve Gamze Saraçoğlu markasıyla ulaşamadığım, daha farklı bir kesime de ulaşmamda bana çok büyük katkısı oldu.

Son olarak, Gamze Saraçoğlu doğa için neler yapar?


Doğal ürünler kullanmaya çok dikkat ederim. Buraya asla polyester giremez, kürk kullanmam. Evde de organik beslenmeye dikkat ediyorum. Yıllar önce gelirinden Tema'ya ağaç yardımında bulunduğumuz bir proje gerçekleştirmiştik ama biliyorsun benim doğa dostu bir line'ım var: Purely by Gamze Saraçoğlu.


2007'de kurduğumuz , sadece online olarak satılan doğal ve sağlıklı kumaşlardan üretilen ürünler var. Organik demiyorum çünkü o çok farklı bir üretim şekli ve sandığımızdan çok daha zor: Aracın organik olması, yüklemenin doğru şekilde yapılması, organik üretim sertifikan olması gerekiyor, kısacası her ayağının uygun şartlarda yapılması gerekiyor. Şehirde, İstanbul'da bu yapılamayacağı için markayı doğal ve sağlıklı kumaşlardan üretilen ürünler olarak konumladık. Yüzde yüz koton ve uygun fiyatlı.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.