2020’DE EN ÇOK ARANAN STİLLER

Ünlülerden stil temalarına kadar, Google’ın hit aramaları…

Her döneme ayak uydurabilen moda sektörü, 2020’de bile hız kesmeden yükselişteydi! Ruh halini anında değiştirebilen ve modumuzu yükselten stiller, bu sene Google’ın gündemindeydi. İnsanlar nostaljik stil aramaları ile geçmişi yad ederken, bir taraftan ise yılın unutulmaz ünlü stillerini merak ettiler. Retro aramaların öne çıktığı 2020’de aynı zamanda yıldızların Grammy Ödülleri'nden Super Bowl kıyafetlerine kadar farklı stilleri araştırıldı. Aşağıda Google’ın raporuna göre en çok aranan ünlü kıyafetlerini ve moda stillerini görebilirsiniz…

ÜNLÜ KIYAFETLERİ 

NOAH CYRUS KIYAFETİ

(Getty Images)

MARIA TAYLOR KIYAFETİ

(Getty Images)

LIL NAS X GRAMMY KIYAFETİ

(Getty Images)

BILLIE EILISH GRAMMY KIYAFETİ

(Getty Images)

LIZZO BASKETBOL MAÇI KIYAFETİ

(Getty Images)

JENNIFER LOPEZ SUPER BOWL KIYAFETİ

(Getty Images)

TRAVIS SCOTT BATMAN KIYAFETİMELANIA TRUMP KIYAFETİ

(Getty Images)

HARRY STYLES KIYAFETİ

(Getty Images)

SHAKIRA SUPER BOWL KIYAFETİ

(Getty Images)

MODA STİLLERİ


INDIE STİLİ

2000’lerin başında popüler olan Indie stili, 2020’de TikTok ile birlikte yeniden trend oldu. ‘Skater’ stiline gönderme yapan Indie stili, oversized jeanler, büyük hoodieler ve kısa tişörtlerden oluşuyor. ‘Independent’ yani bağımsız kelimesinin kısaltması olarak tanımlanan Indie, trendleri takip etmek yerine kreatif bir estetiği temsil ediyor. 

STREETWEAR STİLİ

Instagram’da gördüğümüz sokak stillerine gönderme yapan ‘streetwear’ stili, 2020’nin popüler trendlerini en havalı şekilde sergiliyor. Bu sene sokak stili, Instagram stiline dönüşürken, streetwear tarzı da triko ve eşofman takımları gibi lüks görünümlü ama rahat silüetlerden oluşuyor. 

ALT STİLİ

Alternatif stil anlamına gelen ‘Alt’ stili, popüler olan tüm trendleri reddediyor. Yine TikTok ile popüler hale gelen bu stil teması, ‘underground’ kültürüne gönderme yapıyor. Koyu eyelinerlar, renkli saçlar, tamamen siyah kıyafetler ve kalın tabanlı botlar ile stilize edilen ‘Alt’ görünümü 2000’li yılların başındaki emo stilini internet çağına uygun hale getiriyor. 

URBAN STİLİ

Günlük ve ‘hip’ trendlerin buluşmasını temsil eden ‘Urban’ stili genelde müzik ve spor trendlerinden etkileniyor. Kaykay, hip-hop ve rap tarzına uyum sağlayan ‘Urban’ stili, gençlik kültürünü merkezde tutuyor. 

SKATER GIRL STİLİ

2019’un en çok aranan stilleri arasında da olan ‘Skater Girl’ stili, punk ve tomboy stilini bir araya getiriyor. Kaykay markalarından giyimek ile başlayan Skater Girl stilinde vintage tişörtler, canvas sneakerlar, yırtık jeanler ve beysbol şapkaları görüyoruz. 

80’LER STİLİ

Podyumlarda olduğu kadar Google aramalarında da retro stillere bir tutku var! Özellikle 80’li yıllardan etkilenen günümüz trendlerinin etkisini internet aramalarında da açıkça görüyoruz. Cesur stiller, geniş silüetler ve canlı renkler ile şekillenen 80’li yılların unutulmaz stilleri arasında vatkalar, takım elbiseler, mom jeanler, loaferlar ve beyaz çoraplar yer alıyor. 

BOHO STİLİ

Bohem ve hippie stiline gönderme yapan ‘Boho’ stili, 2000’li yılların başında Kate Moss ve Mary-Kate Olsen tarafından yeniden popüler olmuştu. Kuralsız, kişisel ve egzotik bir tarz ile şekillenen ‘Boho’ stili, uzun etekler ve elbiseler, desenli bluzlar, tunikler, ahşap takılar ve işlemelerden oluşuyor. 

E-GIRL STİLİ

Yine 2019’un popüler aramaları arasında olan bir stil daha! TikTok ve Instagram kültürü ile gündemden düşmeyen ‘E-Girl’ stili, 2000’li yılların başındaki emo stilini güncelliyor. Ekoseli etekler, uzun kollu çizgili bluzlar, renkli saçlar ve yüz damgaları ile şekillenen E-Girl stili, internet nesline gönderme yapıyor. 

Y2K STİLİ

2000 yılı anlamına gelen ‘Y2K’ 90’lı yılları trendlerini ve 2000’li yıllara geçiş stillerini öne çıkarıyor. Cesur ve ışıltılı dokulardan oluşan ‘Y2K’ stili, Bratz Doll oyuncaklarını ve ‘Mean Girls’ filmini anımsatıyor. Tüyler, bandanalar, renkli ceketler, payetli mini etekler, süper kısa bluzlar gibi birçok farklı parçayı barındıran ‘Y2K’ stilini biraz Carrie Bradshaw biraz da Paris Hilton olarak düşünebilirsiniz. 

RETRO STİLİ

Retro stili çok geniş bir tarzı kapsıyor! Belli bir dönemin yanı sıra geçmişten gelen tüm stilleri içine alan retro stili, vintage etkisi ile şekilleniyor. 20’li ve 30’lu yıllar ‘Gatsby’ etkisi, 40’lı ve 50’li yılların Dior ‘New Look’ göndermesi, 60’lı yılların ‘Modes’ stili, 70’lerin disko kültürü ve çok daha fazlası… Retro stiller sınır tanımıyor!