ABAJUR ETEK VE “NEW LOOK”!

ABAJUR ETEK VE "NEW LOOK"!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 18 Şubat 2014
ABAJUR ETEK VE “NEW LOOK”!
Melis AĞAZAT


<#text>


<#text> Frank Sinatra'nın “New York New York” şarkısı artık, “New Look New Look” olarak söyleniyor. Dior'un 50'li yıllarda revize ettiği ve bir ekol olan yeni silüet “New Look”, Prada'dan Rochas'a kadar nostaljiyi modernleştiriyor.


<#text> Dior, 12 şubat 1947'de ilk koleksiyonu “Corolle Line”ı sunduğunda, tasarladığı bu yeni formlara “New Look” deneceğini ve nesiller süren bir moda akımını başlattığının farkında mıydı, bilemiyoruz. Tam daire etekler, ince bellere oturan ceketler ve belki tercihen bir kemer. Bu kıyafet devrimi dönemin kadınlarına, hele de savaştan sonra ilaç gibi geldi. Hollywood yıldızlarının da desteğiyle tekrar seksapellerini keşfedip kadın olduklarını hatırladılar.


<#text> Lauren Bacall, Veronica Lake, Grace Kelly gibi yıldızların da abajur etekler, ince beller ve yelpaze pliselerle dolaşıp ışık saçmasıyla bu yeni bakışa çok kısa sürede adapte oldular. Prenses Margaret'ın 21'nci doğum gününde giydiği Dior'un iki parça etek ceketi, Grace Kelly'nin Monaco'ya ilk çıkarmasında tercih ettiği tüvit takım da, bu akıma olan ilgiyi perçinledi ve savaş sonrasının küflü gardıroplarını tatlı bir lodosla dağıttı.


<#text>~Nostalji ve New Look ayrılamaz ikizler gibi, dönemin Hollywood yıldızları Dior sayesinde nefes almışlar ve savaş sonrasının kasveti ve ağırlığından kurtulmuşlar. New Look'u imzası yapan kadınlardan biri olan Grace Kelly; mizamplili saçları, her daim V dekoltesi ve evaze eteğiyle bu akımı başarıyla temsil etmiş ve meslektaşları Veronica Lake ve Lauren Bacall'ı peşine takarak “Lady Look”un da temellerini atmış.


<#text> New Look, bir dönemin başlangıcıydı aslında. Bu dönem, sürülen kokular, kullanılan pudralar ve takılan şapkalarla kendi ekolünü yarattı.


<#text> ARTIK ANA TREND OLMAYI HAK ETTİ


<#text> Shalimar, dönemin parlayan kokusuydu. Pudramsı haliyle aslında atası Chanel No:5'in çiçekleştirilmiş, oryantal haliydi. Yves Rocher pudralar, çantalar için özel tasarlamış kutularıyla kadınlara sokakta da eşlik etmeye başlamış, tuvalet masasının sabiti olmaktan çıkmıştı. O dönem Dior'u hararetle takip eden ve bu yeni görüntüyü yorumlayan Cristobal Balenciaga, Pierre Balmain ve Chanel, müşterilerini bu modern ve feminen görünümden mahrum bırakmamışlardı.


<#text> Podyumlarda esen 40'lar fırtınasının ası yine ve yeniden New Look'tu. Yıllar boyunca hep varolmuş bu klasik akımın püf noktaları; ince bel, tüvit ve dairesel kesim etektir.~Günümüzde New Look'un Vivienne Westwood, John Galliano, Marc Jacobs gibi kronik takipçileri var. Fakat son senelerde Rochas'tan Prada'ya, Louis Vuitton'un hazır giyiminden Dries van Noten'a kadar birçok bağımsız ve avangard markanın silueti haline gelmiş ve ana trend olmayı çoktan hak etmişti. Artık Beyoncé'yi tüvit abajur etek takımıyla ya da Lindsay Lohan'ı New Look bir tayyörle görünce şaşırmayacağımız bir döneme giriyoruz.


<#text>SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Mart Sayısı Çıktı!

ELLE Mart Sayısı Çıktı!

Baharı Hande Erçel ile karşılıyoruz.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.