ALBA'DAN MESAJ VAR: “ÖZGÜR OL''

Oyuncu, anne, aynı zamanda da sosyal sorumluluk sahibi: JESSICA ALBA!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 24 Haziran 2014
ALBA'DAN MESAJ VAR: “ÖZGÜR OL''

Oyuncu, anne; aynı zamanda kadın sorunları, çevre ve çocuklarla ilgili pek çok hayır kurumunun aktif üyesi, iyi niyet elçisi. Jessica Alba'yla Berlin'de çok özel bir kampanya nedeniyle buluştuk...

Jessica Alba sadece oyuncu değil; doğayı, çevreyi, diğer insanları umursayan ve fark yaratmak için faal çalışan bir kadın. Siyasetle de ilgileniyor. Gençleri oy vermeye teşvik etmek için “Declare Yourself” kampanyası kapsamında çok çarpıcı fotoğraflar çektirip herkesi hem konuşturdu, hem de şaşırttı. O nedenle Braun markasının onu #breakfree (#özgür ol) kampanyanın yüzü seçmesi, elçisi yapması şaşırtıcı değil. Markanın Berlin'deki basın toplantısında Jessica Alba'yla harika bir gün geçirdik.

Berlin'i gezebildiniz mi?


Evet, dün üç saat boyunca şehir turu yaptık. Tarihi yerleri gezdik, harikaydı! Berlin çok güzel. Buna rağmen çocuklar dönüşte otel odasında deliler gibi koşturdu.

Özel hayatınızı ve “ünlü” kısmını nasıl dengeliyorsunuz?
Benim “ünlü” hayatım yok. Hatta bunun ne anlama geldiğini bilmiyorum. Ben oyuncuyum, filmler çekiyorum. Doğal ürünlerle ilgilenen bir markam ve şirketim var. Aynı zamanda anne ve eşim. Ve tabii ki anne babamın kızıyım; bir kız kardeş ve aynı zamanda bir arkadaşım. Haklısınız, bazen pek çok şey arasında bölündüğümü hissediyorum. Bunları dengelemek için çabalıyorum.

Keyifsiz uyandığınızda, neşenizi yerine getirmek için ne yaparsınız?
Hepimizin öyle günleri vardır. Benim çözümüm çocuklarımı öpmek, onlara sarılmak. Bu, keyfimi yerine getirir, hem de hemen. Çocuklarım benim “konfor alanım”. Gerçi bu sabah bu buluşmaya gelmeden önce kızıma “sarılalım mı” diye yalvarmam, peşinden koşmam gerekti... Ancak bu bile dikkatimi dağıtır, keyfimi kaçıran şeylerden uzaklaştırır.

Her zaman oyuncu olmayı mı istediniz?
Aslında küçükken bilimle, okyanusla ilgili hayaller kurardım. Biraz büyüdüğümde foto muhabiri olmak istedim. Oyunculuk, nasıl denir, adeta başıma geldi, kendiliğinden oldu. Karşımda böyle bir kapı açıldı ve ben de bunu değerlendirip yolumu bu yönde çizdim.

İYİ HİSSETMEK İÇİN İYİ GÖRÜNMEK


Bugüne kadar üstesinden gelmeniz gereken veya kendinizi kanıtlamanız gereken en önemli şey neydi?
Bugüne kadar üstesinden gelmem gereken pek çok şey oldu. Şimdilerde de kendimi oyuncu olarak yeniden tanımlamak için çalışıyorum. İnsanlar beni hep o tatlı, genç kız sanıyor. Oysa ben artık daha olgun hissediyorum; anneyim, çocuklarım var, şirketim var. Hayatı birkaç yıl öncesine nazaran daha farklı algılıyorum. Doğal olarak oyunculuğa yaklaşımım da değişti. Farklı projelerde yer almak istiyorum.

Hayatınızı planlar mısınız yoksa akışına mı bırakırsınız?
Bunun her zaman mümkün olmadığını bile bile, planlarım, kontrolün bende olduğunu düşünmeyi isterim.

Bugüne kadar aldığınız en iyi güzellik tavsiyesi nedir?


Annemden öğrendim: İyi görünmek, iyi hissetmektir. Güzelliğiniz, benliğinizin ve içinizdeki gücün yansımasıdır.

Braun #breakfree kampanyası sizin için ne ifade ediyor?


Benim için #breakfree, içinizdeki potansiyeli en iyi şekilde ortaya koymanızı engelleyen her şeyden kurtulmaktır. Kadınlar çoğu zaman yeteneklerinden şüphe eder, başkalarının yargılarından korkarak kendilerini geri planda tutar. Ben ortada bir adaletsizlik olduğunu düşünürsem; fikirlerimi dile getirmekten ve kadınları desteklemekten çekinmem. Kadınlar için diğer kadınların desteği önemli. Braun'un #breakfree kampanyası bu yüzden muhteşem. Bu hareketin parçası olmaktan gurur duyuyorum.~ “PİLATES BENCE ÇOK SIKICI”


Güzel bir gününüzü nasıl tarif edersiniz?


Eşim mutfakta pankek yapıyor. Ardından çocuklarla parka ve yüzmeye gidiyoruz... Ailecek tembellik yapabildiğimiz, yavaş tempolu günleri seviyorum. Evde bir köşede kıvrılıp uyumayı da.

Formda kalmak için neler yapıyorsunuz?


Herkes çok spor yaptığımı zannediyor ama doğrusu hiçbir şey yapmıyorum. Mesela pilates bence çok sıkıcı. Genel olarak egzersizden nefret ediyorum. Ama kendime uygun, yeni bir spor buldum: Bookamp ve yoga karışımı bir program uyguluyorum; biraz ağırlık, biraz yoga, biraz buhar odasında ter atma; bu sırada da çok yüksek sesle müzik dinliyorum ki, ne yaptığımı pek düşünmeyeyim. Doğal, taze, organik, mevsimine göre besleniyorum. Sanırım bu da büyük fark yaratıyor.

Annenizden öğrendiğiniz bir güzellik sırı var mı?


Galiba asıl ben annemi bu konuda etkiledim, alışkanlıklarını değiştirdim. O moda ve makyajla ilgili en son ürün ve trendlere çok meraklı. Her renkte göz farı var. Ben çok az ürünle yetinirim. Genelde hazırlanmam beş-10 dakika sürer. Zaten çocuklarım ancak bu kadarına izin veriyor.

Alba; Habitat for Humanity, National Center for Missing and Exploited Children, Project Home, SOS Children Villages gibi çevre, kadın ve çocuklarla ilgili pek çok kurumun üyesi. Oyuncu, gençleri oy vermeye teşfik etmek için “Declare Yourself” kampanyası için çok çarpıcı fotoğraflar çektirmişti.

HER ŞEYİ ANLATTI


2012'de The Honest Company'yi kuran Jessica Alba, özel hayatını anlattığı aynı isimli kitabında, sağlıklı yaşamın sıkıcı olmadığını vurguluyor.

SUZAN YURDACAN

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.