ALBER ELBAZ’IN MODA AİLESİ BİR ARAYA GELDİ

45 tasarımcı Paris Moda Haftası’nda Alber Elbaz anısına bir defile hazırladı…

“Modanın doğasında aile var” diyen Alber Elbaz’ı son yolculuğuna moda ailesi uğurladı. Geçtiğimiz akşam Paris Moda Haftası’nda bir araya gelen 45 tasarımcı, AZ Factory kurucusu ve eski Lanvin Kreatif Direktörü olan Alber Elbaz’ın anısına bir defile düzenlediler. Aralarında Louis Vuitton, Giorgio Armani, Alexander McQueen, Comme des Garçons ve Ralph Lauren gibi markaların olduğu anı defilesi, ‘Love Brings Love’ başlığı ile sunuldu. Geçtiğimiz Nisan ayında 59 yaşında COVID-19 sebebiyle hayatını kaybeden Alber Elbaz, dünyanın dört bir tarafından tasarımcılar tarafından anıldı. Marais’in içerisindeki Carreau du Temple adlı mekanda gerçekleşen defilede 45 tasarımcı 45 kıyafet tasarladı. Daha sonra AZ Factory’nin 25 kıyafetinin gösterildiği defilede Alber Elbaz’ın moda yolculuğu yansıtıldı. Olivier Rousteing’den Riccardo Tisci’ye ve Rick Owens’dan Daniel Lee’ye kadar birçok ünlü tasarımcının yer aldığı defilede Naomi Campbell, Brigitte Macron ve Demi Moore gibi yıldızlar da boy gösterdi. Elbaz’ın tüm moda ailesini bir araya getiren bu etkinlik, efsanevi tasarımcıyı en güzel şekilde anmış oldu. 


“Alber insanlara obsesif bir ebeveyn gibi değer veriyordu" diyen Elbaz’ın partneri Alex Koo, “O, arkadaşlarını öz kardeşi gibi seviyordu. Alber hepimizi güldürdü, ağlattı ve hayal kurdurdu. Ama en önemlisi esprili yaklaşımı ve bonkörlüğü ile tanıştığı herkesin kalbini kazandı. Hepimiz sadece ona sarılmak istedim” diye ekledi. 

2001 ve 2015 yılları arasında Lanvin’in Kreatif Direktörü olarak çalışan Elbaz, elbiselerin mutluluk getirdiğine inanıyordu. Kişisel neşesini ve enerjisini tasarımlarına yansıtan Elbaz, geçtiğimiz Ocak ayında Richemont’un desteği ile AZ Factory markasını kurmuştu. Anma defilesinde fuşya ve fırfırlı bir elbise tasarlayan Valentino’nun Kreatif Direktörü Pierpaolo Piccioli’nin yanı sıra Christopher John Rogers ise colorblock pelerin elbisesi ile Elbaz’ın hayal dünyasına gönderme yaptı. Kalplerin öne çıkan temalar arasında yer aldığı defilede, Elbaz’ın çizimlerinde sıklıkla kullandığı temalar öne çıktı. Alaia’nın tasarımcısı Pieter Mulier ve Gucci’nin Kreatif Direktörü Alessandro Michele, kalp temalarına sadık kalırken Jean Paul Gaultier ise Cupid oklarının işlendiği bir mini elbise tasarladı. Elbaz’ın anısına Sonbahar 2020 couture koleksiyonundan bir elbisesini öne çıkaran Viktor & Rolf’e ek olarak Dior’un Kreatif Direktörü Maria Grazia Chiuri ise Sonbahar 2021 koleksiyonundan kalpli tüllü bir elbise ve Elbaz’ın çizimleri ile işlenen bir etek sergiledi.