Amsterdam Moda Haftası

Amsterdam'da moda dolu günler.

13-17 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen Amsterdam Fashion Week'te, 2012 ilkbahar-yaz koleksiyonları podyumdaydı.

Bu yıl, 14. kez hayata geçirilen Amsterdam Moda Haftası, Amsterdam'ı moda başkentlerinden biri haline getirmeyi hedefliyor. Ancak tıpkı İstanbul Moda Haftası'nda olduğu gibi burada da kat edilmesi gereken oldukça uzun bir yol var. Yine de, organizasyonun genç moda tasarımcılarına verdiği destek, İstanbul'daki etkinliği düzenleyenlere örnek teşkil edecek nitelikteydi. 

Moda haftasının açılışı, Spijkers kardeşlerin Spijkers en Spijkers defilesiyle yapıldı. 1970'lerin esintilerini beraberinde getiren defile, yenilikçi tasarımlardan ziyade giyilebilir olanlara ev sahipliği yaptı. 
Moda haftasının en heyecan verici şovu, moda tasarımı bölümü mezunu 14 öğrencinin yer aldığı Lichting 2011'di. Defilede, her öğrenci mezuniyet koleksiyonlarından beş parçayı sundular. Lichting 2011'in kazananı Sanna Shepers oldu. Sherpers, parlak renklere sahip koleksiyonuyla, içinde bulunduğumuz sezonda da sıkça rastladığımız ‘color block' trendine selam gönderdi. Genç tasarımcı, bu koleksiyonuyla 10 bin Euro'luk ödülün sahibi oldu.