BALENCIAGA COUTURE TASARIMLARA DÖNÜYOR

Balenciaga, Demna Gvaslia’nın Artistik Direktörlüğünde Haute Couture’a yani köklerine geri dönüyor!

Balenciaga’yı 1917’de İspanya’da kuran Cristobal Balenciaga, daha sonra 1937’de moda evini Paris’teki 10 Avenue George V’ye taşıdı. O günden bu yana Balenciaga Haute Couture’un ustalarından biri olarak görüldü.

Temmuz 2020’de, kurucusunun markayı kapatmasından 52 sene sonra, Balenciaga Haute Couture koleksiyonlarına geri dönüyor. “Haute Couture, moda evinin kökü. Bu nedenle benim yaratıcı ve vizyoner görevim, couture tasarımları Balenciaga’ya geri getirmek. Benim için couture, yaratıcı özgürlüğün keşfedilmemiş taraflarından biri ve aynı zamanda inovasyon için bir platform. Sadece tasarımda başka bir olasılık yelpazesi sunmakla kalmıyor, aynı zamanda Balenciaga’nın modern vizyonunu köklerine geri götürüyor. Couture trendlerin üzerinde bir şey. En yüksek estetik ve nitelik seviyelerinde bir güzellik ifadesi,” diyen Demna Gvasalia, Balenciaga’nın Couture koleksiyonlara dönmesi hakkında konuştu. 

Balenciaga’nın Başkanı ve CEO’su Cedric Charbit, “Cristobal Balenciaga’nın mirasını temsil eden Haute Couture’u moda evine geri getirmek büyük bir onur. Bu proje, Demna Gvasalia’nın kreatif vizyonu ve Balenciaga’nın son yıllardaki başarısı sayesinde gerçekleşti. Tarihi adres 10 Avenue George V’de bir atölye ve ekip kurmak, gelecekte daha da büyümemiz için stratejik bir adım. Cristobal Balenciaga’nın 1968’de bıraktığı Haute Couture koleksiyonlara aynı noktadan devam etmek, moda evinin geçmişini, şimdisini ve geleceğini birbirine bağlıyor,” dedi.